All for Joomla All for Webmasters
031-33331578 |
031-33312497 |
آخرین اخبار و مطالب

 

آقاي مفتون: آرزو داريم روز 15آذر ، روز رهايي جناب مهندس دژاكام(كاشف درمان بيماري اعتياد)، به نام روز شناخت اعتياد شناخته شود و براي رسيدن به اين هدف، نيازمند ياري جامعه علمي هستيم.

 

پيوند تجربه و علم

 

جناب دكتر كلانتري، استاد روانشناسي باليني دانشگاه اصفهان:

 در ابتدا خدمت جناب آقاي مفتون و همراهانشان خوش آمد مي‌گوييم و پيوند جامعه و دانشگاه را تبريك عرض مي‌كنم.

12سال پيش با جناب آقاي مفتون آشنا شدم و در مركز هلال شركت كردم و از ديدن شور و انگيزه و خلاقيت و ابتكار و علاقه بين گروهي كه جمع شدند تا به خودشان كمك كنند، لذت بردم و به اين نتيجه رسيدم كه شايد ما روانشناسان در اين زمينه خيلي موفق نيستيم و همكاران روانپزشك هم كه فقط در بحث دارو فعال هستند و امروز خوشحالم كه با تلاشهاي خانم اسلاميان اين جلسه برگزار شد و در خدمت دوستان عزيز و جناب آقاي مفتون هستيم.

daneshghah6

سركار خانم اسلاميان:

باتشكر از اينكه دعوت مرا پذيرفتيد و از آقاي مفتون خيلي سپاسگزارم كه همان بار اول با روي باز از ما استقبال كردند. براي شناخت اعتياد از لحاظ علمي، رويكرد سروج مشوق ما بود كه بخواهيم اعتياد را درك كنيم، ‌آن طور كه هست نه آنگونه كه مي‌گويند. ما كتابهاي زيادي مي‌خوانيم، اما به چه ميزان كاربرد دارد و به چه ميزان مي‌توانيم درمانگر اعتياد شويم.به عنوان روانشاس ممكن است با يك انساني كه درگير اعتياد است روبه‌رو شويم، ولي آيا ما اينقدر درك داريم كه بفهميم اعتياد چيست، شايد از لحاظ علمي و بيولوژيكي يك سري اطلاعات به دست آوريم، ولي چقدر مهارت داريم و چقدر مي‌توانيم آن اطلاعات را كاربردي كنيم. اما من در اين گروه شفقت و مهرباني را ديدم. اينكه به همسفران و خانواده‌ها ياد داده مي‌شود كه اول خودت را ببين، ياد مي‌دهند خودت را توانمند كن. من ديدم كه اينها چطور توانستند شفقت را كاربردي كنند. هر اختلالي، ادبيات و قانون خاص خودش را دارد كه بايد آن را بفهميم و درك كنيم و من اين را در اين گروه ياد گرفتم. شايد زمانبر است و بايد ممارست و پشت كار داشته باشيم تا بتوانيم آن را ترجمه كنيم، اما مي‌توانيم.

امروز مي‌خواهم گروه درماني سلامت جسم و روح را به شما معرفي كنم كه به معناي واقعي كلمه توانستند راهي براي مصرف‌كنندگان و خانواده‌ها بيابند. اين گروه توانستند شفقت را به ديگران ياد بدهند. هم پذيرش داشته باشند و هم تغيير. جناب آقاي مفتون بنيانگذار كنگره 60 در سال 84 در اصفهان هستند. بعد از اين رويكردشان با كنگره متفاوت شد كه بيشتر به توسعه و تحقيقات دست پيدا كنند و از كنگره60 جدا شدند و رويكرد تحقيقاتي جناب آقاي مفتون باعث شد كه با دانشگاه پيوند داشته باشند. واقعاً اعتياد معضل سنگين جامعه است و همه بايد بهاي آن را بدهند، زيرا روند توسعه كشور را مي‌گيرد، زيرا يك كشور سالم مي‌تواند از نظر اقتصادي، فرهنگي و علمي توسعه يابد و بايد همه دست در دست هم بدهيم تا بتوانيم اين معضل را ريشه كن كنيم. اين كار بسيار سنگين است و نياز است از همه جوانب آن را از نظر علمي بررسي كنيم و كاري بسيار همگاني است و همه بايد جمع شويم تا بتوانيم حل كنيم.

از حضور همه شما عزيزان در اين جلسه تشكر و سپاسگزاري مي‌كنم، اميدوارم اين جلسه بتواند اين گروه را معرفي كند تا بتوانيم آن را رشد و ترويج دهيم.

طبق روال كارگاه‌هاي آموزشي جلسه شروع شد، و جناب آقاي مفتون استادي اين جلسه را بر عهده گرفتند.

در ابتدا خاطرنشان شويم كه مسافر مصرف‌كننده‌اي است كه خواهان رهايي از دام اعتياد مي‌باشد و همسفر كسي است كه سابقه اعتياد ندارد و براي تعالي اهداف جلسات تلاش مي‌نمايد.

خوشحالم و خدا را شاكريم كه در اين جا هستم. ما معتقديم كه ذرات  همسو همديگر را در كائنات پيدا مي‌كنند. من از همان برخورد اول با آقاي دكتر كلانتري متوجه شدم كه ايشان به درمان اعتياد اميد دارند نه به ترك اعتياد. هم اكنون در جامعه سپهر اعتياد ترك است، 14سال است تمام تلاشمان اين است كه ترك به درمان تبديل شود. من 33سال مصرف‌كننده بودم، 21 سال در ترك بودم و تجربه هر نوع تركي را داشتم. مصرف‌كنندگان فكورترين انسانها هستند. علت جذب ما با آقاي دكتر، اين بود كه ايشان به درمان اميد داشتند. ما دو توصيه داريم. يكي اينكه ما دنبال آمار نيستيم، بلكه دنبال آثار هستيم. ما مي‌خواهيم درمان اعتياد در سطح كشور توسعه پيدا كند براي همين به همه نهادهايي كه با اعتياد مرتبط هستند، مراجعه كرده‌ايم و هميشه دعايمان اين است كه بارالها! مسئولين را نسبت به اعتياد آگاه بفرما، زيرا مسئولين شناخت حقيقي از اعتياد ندارند و فقط آن را مصرف مواد مي‌دانند.

در سال 84 كار خود را آغاز كرديم. 1/5سال در كنگره بودم و چون رها شده آنجا بودم، زكات رهايي‌ام را دادم و با تشكر از زحمات جناب آقاي مهندس دژاكام، كاشف درمان اعتياد، طرح درمان بر اساس علائم باليني را پايه‌ريزي كردم. توصيه دوم اين است كه ما فقط تجربه مي‌كنيم و نيازمند علم هستيم. ما به جامعه علمي نياز داريم تا تجربه ما را علمي كنند. اولويت ما در تشكيلات، شناخت اعتياد است، آنگونه كه هست نه آن طور كه مي‌گويند. اين شعار هميشگي ما از روز اول بوده و است.

daneshghah3

مسافر حسين: 12سال مصرف انواع مواد مخدر را تجربه كردم، بيش از 30 بار ترك كردم و خوشبختانه 3سال پيش با جلسات سروج آشنا شدم و زماني كه وارد جلسات شدم، مصرف روزانه 5گرم هروئين، 2 گرم شيشه و حدود 50 عدد قرص داشتم. 11ماه طول كشيد به درمان رسيدم و الان حدود 2 سال است به درمان رسيده و به زندگي برگشته‌ام.

آقاي مفتون: حسين كسي بود كه زندگيش در حال فروپاشي بود ولي با درمان شدنش توانست به زندگي برگردد و هم اكنون خودش روزهاي پنجشنبه استاد جلسه شناخت اعتياد است.

مسافر حسين: صحبت از اعتياد در جامعه زياد است، ولي طبق شعار ما بايد اعتياد را بشناسيم، آنگونه كه هست نه آن طور كه مي‌گويند. آن طور كه مي‌گويند خيلي زياد است، پشت واژه معتاد كلمات زياد ديگري مي‌توان گذاشت، مزمن، كشنده، پيش رونده، زندان، بدبختي، طلاق و... ولي از نظر درمان، در يك جمله كوتاه مي‌توان گفت كه اعتياد از نظر ما اثر تركيب انسان و مواد مخدر است. سه اثر بر جاي مي‌گذارد و دو بعد روح و جسم را تحت تأثير قرار مي‌دهد كه هم براي مصرف‌كننده و هم براي اطرافيان مشكلات زيادي را به وجود مي‌آورد.

مواد مخدر چيست؟ هرگونه ماده‌اي كه انسان را از حالت طبيعي خارج كند. جامعه الكل را ماده مخدر نمي‌دانند ولي از نظر ما آن هم ماده مخدر است حتي قرصي كه بدون تجويز پزشك مصرف شود،‌ نيز ماده مخدر است. تمام سلولهاي بدن تحت فرمان ماده مخدر هستند و آن فرمان مي‌دهد كه چه كار بكن و چه كار نكن.

اثر اول: اثر جايگزيني مواد مخدر بيروني به جاي توليد طبيعي بدن؛ شايد تا يك سال هم ترك داشتم ولي نمي‌توانستم با اطرافيانم ارتباط برقرار كنم، شب تا صبح خواب مواد مي‌ديدم، كف پايم مي‌سوخت، و با وجود اينكه مواد مصرف نمي‌كردم، ولي ذهنم به آن معطوف بود و شناخت اعتياد به من كمك كرد تا جواب اين سوالات را بفهمم.

آقاي مفتون: يك مصرف‌كننده به جايي مي‌رسد كه درمان مي‌شود و تجربه خودش را براي همدردانش بيان مي‌كند. در اين مقوله هم بايد انسان را شناخت و هم مواد اعتيادآور. پس وقتي سيستمي در بدن تضعيف مي‌شود، نيازمند جايگزيني از بيرون است. اگر با 10ميلِي‌گرم توليد مواد مترشحه بدن متعادل بوديم با مصرف مكرر مواد اين سيستم تضعيف مي‌شود و لازم است براي جايگزين كردن از بيرون استفاده كنيم و اين مي شود جايگزيني مواد مخدر بيروني به جاي توليد طبيعي بدن. در اين حالت بدن يك مصرف‌كننده نيازمند مواد است، و براي همين هر كاري مثل دزدي، تن‌فروشي، دور زدن و... مي‌كند تا براي رفع نيازش به مواد برسد.

در اثر اين نياز، تفكر مصرف‌كننده تغيير مي‌كند. جهانبيني‌اش فرق مي‌كند. از نظر يك مصرف‌كننده كسي كه مواد مصرف نكند، در اشتباه است. متناسب با تخليه انرژي مقدار مصرف مواد بيشتر و بيشتر مي‌شود. اولين مصرف مواد، پايان نقطه سلامتي و شروع نقطه بيماري اعتياد است و اين را مصرف‌كننده نمي‌داند. اعتياد فقط مصرف نيست بلكه با تفكر هم كار دارد. تفكر افيوني جاي تفكر سالم را مي‌گيرد. اين اتفاق برنمي‌گردد مگر اينكه...

اعتياد قوانين و دانش خاص خودش را دارد كه به تعداد مصرف‌كنندگان متفاوت است و مصرف‌كننده مجبور است آن قوانين را اجرا كند، حتي اگر مطابق ميلش نباشد. پس به قانون و دانشي قويتر از قانون اعتياد نياز داريم تا بتواند آن قانون را حذف كند. ما اين قانون را داريم، ولي علمي نيست و تجربي است. قوانين واقع بر اعتياد بسيار بسيار قوي است، شخص مصرف‌كننده حرمت، ‌امنيت و شفافيتش را از دست مي‌دهد و با از دست دادن اين سه، به بي‌اعتمادي مي‌رسد. شخص مصرف‌كننده به خانواده‌اش اعتماد ندارد و براي همين از خانواده فراري مي‌شود. به مروز با مصرف بالاتر، مصرف‌كننده توجيه‌گر شده و ‌بعد ترس به او غالب مي‌شود. براي همين دروغگويي و توجيه خصيصه يك معتاد نيست، ذاتاً دروغگو نيست، اين تاكتيك دفاعي او در برابر حمله‌هايي است كه به او مي‌شود. وقتي تفكر افيوني بر مصرف‌كننده غالب شد، هيچ چيزي را نه مي‌بيند و نه مي‌شنود، حتي بزرگ شدن فرزندش را نمي‌بيند، با اين اتفاقات، روحيه طلبكاري در مصرف‌كننده احيا مي‌شود، از همه طلبكار است و همه را مقصر مي‌داند به جز خودش. اين سه اتفاق باعث كم‌تواني، نگراني و نيازمندي مي‌شود، به اين دليل حركات كاذبي از خود بروز مي‌دهد تا سرپوشي بر روي ناتواني‌اش باشد. به اين ترتيب مصرف‌كنندگان زندگيشان را مي‌بازند و براي همين به سمت ترك مي‌روند.

ما آرزو داريم روز 15آذر، روز رهايي جناب مهندس دژاكام(كاشف درمان بيماري اعتياد)، به نام روز شناخت اعتياد شناخته شود و براي رسيدن به اين هدف، نيازمند ياري جامعه علمي هستيم.

مسافر عباس: 10سال مصرف‌كننده انواع مواد مخدر، الكل، ترياك، حشيش، شيره، هروئين، شيشه، متادون و... بودم، الان هم 4 سال و پنج ماه و 20 روز است به درمان رسيده‌ام. اولين بار در دوره دبيرستان با يك پك شروع كردم و بعد به انواع مخدر روي آوردم.

آقاي مفتون: اين دوستان از خدمتگزاران هستند و همانگونه كه رايگان درمان شدند، الان هم رايگان تجربياتشان را در خدمت همدردانشان قرار مي‌دهند تا آنها نيز به درمان برسند. چون خودشان اعتياد را تجربه كرده‌اند، حرف‌هايشان به دل مصرف‌كننده هم مي‌نشيند.

daneshghah1

مسافر عليرضا: 11سال تجربه مصرف مواد دارم و اقدام به ترك كردم و بعد از 10سال ترك با تفكر ناب سروج آشنا شدم، راه درمان را پيدا كردم و خدا را شكر الان نزديك 5سال است درمان شده‌ام.

همسفر محمديان: در 10سال ترك همسرم، واقعاً زندگي ما آشفته بود. مثل عموم جامعه من هم فكر مي‌كردم اگر مواد مصرف نشود، همه چيز حل مي‌شود. اما 10سال با كسي زندگي كردم كه مواد مصرف نمي‌كرد ولي آشفتگي همچنان برجاي بود. و تمام رفتارهاي مصرف‌كننده با او بود، دروغگويي، توجيه، مسئوليت‌گريزي و بعد از اين كه خودم را ناتوان ديدم، به يك انسان مضطرب، پراسترس و گوشه‌گير و سرد تبديل شدم و با مراجعه به روانپزشك به خوردن قرص‌هاي اعصاب و روانپزشكي رو آوردم و بعد از 8 سال مصرف قرص هيچ چيزي درست نمي‌شد و به جايي رسيدم كه دكتر مرا به بستري شدن در بيمارستان فارابي توصيه كرد. خدا را شكر با جلسات سروج آشنا شديم و من همان روز شناخت اعتياد، جواب تمام سوالاتم را پيدا كردم.

آقاي مفتون: مسافر عليرضا، ترك كرده بود، براي همين سيستمهاي تخريب شده بدنش ترميم نشده و تفكرش هم تغيير نكرده بود، درمان حدود 11ماه طول مي‌كشد، زيرا جسم با دارو درمان مي‌شود و تفكر با آموزش و اين زمانبر است.

هر سال 104 دستور كارگاه تدوين شده متناسب با خلقيات و روحيات بيماران مصرف كننده كه تجربه شده، برگزار مي‌شود تا تغيير نگاه ايجاد شود، روزهاي يكشنبه براي مسافران (آقايان)، روزهاي سه‌شنبه براي همسفران(خانواده‌ها) و روزهاي پنجشنبه (مشترك) به طور سلسله‌وار برگزار مي‌شود و دوستان از تجربياتشان مشاركت مي‌كنند تا تغيير شناخت و تغيير ديدگاه اتفاق بيفتد.

 

همسفر عليزاده: مسافر من 5 سال تخريب از انواع و اقسام قرص‌هاي روانپزشكي و اعصاب و متادون و ترياك داشت كه در اواخر به تعداد 80عدد قرص در روز مي‌رسيد، براي درمان ايشان به همه جا مراجعه كرديم ولي متأسفانه نه تنها نتيجه‌اي نگرفتيم بلكه تخريب روزبه‌روز بيشتر شد و نهايتاً پزشكان به اين نتيجه رسيدند كه ايشان بايد در بيمارستان فارابي بستري شود و من هم اينقدر در جهالت بودم كه وقتي گفته شد ايشان بايد در بيمارستان بستري شوند، خوشحال بودم كه چند ماهي از دست ايشان راحت مي‌شوم. زيرا بسيار نابهنجار و نامتعادل شده بودم و عاجزانه از خداوند خواستم كه به فرزندم كه با يتيمي بزرگش كرده بودم، كمكم كند. تااينكه مدد الهي شامل حالم شد و با جلسات سروج آشنا شدم و بار اول كه خدمت آقاي مفتون رسيدم، با شنيدن شرح حال من، به من گفتند كه شما خودت بيماري و تا خودت درمان نشوي، مطمئناً بيمار شما هم به درمان نخواهد رسيد. اين مسأله براي من خيلي عجيب بود ولي با شركت در جلسه شناخت و به مرور كه آموزشها را گرفتم به جواب خيلي از سوالاتم رسيدم. بعد از شش ماه كه به جلسات آمدم، به من گفته شد كاري به بيمارت نداشته باش، بعد از آموزش گرفتن و كاربردي كردن و تغيير رويه دادن با توجه به آموزشها، بيمار من هم اين تغييرات را ديد و به من گفت كجا مي‌رويد كه اينقدر تغيير كرده‌ايد و به او گفتم و بدون هيچ خواهشي وتمنايي از طرف من، خودش به جلسات آمد و الان 4سال و 11 ماه است كه به درمان رسيده‌اند و خودم هم به عنوان همسفر به عنوان اينكه بتوانم به درمان يك نفر كمك كنم، به جلسات مي‌آيم و اميدوارم در اين راه موفق باشم.

 

daneshghah2

آقاي مفتون: اكثر اقوام همسفر عليزاده پزشك هستند و ايشان با دانايي زياد وارد جلسات شدند، شايد ايشان خيلي كتاب خوانده بودند ولي از اعتياد چيزي نمي‌دانستند و اينجاست كه گفته مي‌شود شناخت اعتياد، ركن درمان اعتياد است.

كساني كه ترك مي‌كنند، براي يك سري عوارضي كه در بدنشان به وجود مي‌آيد به قرص رو مي‌آورند و بعد از مدتي از زير نظر پزشك خارج شده و خودسرانه تعداد قرص‌ها را زياد مي‌كنند و چون تفكر افيوني است، به آن قرص‌ها وابسته مي‌شوند. قرص يك آلكلوئيد دارد در حالي كه ترياك داراي 25 نوع آلكالوئيد است. مثلاً متادون يك مولكول تبايين دارد، براي همين چون بدن به آن 25نوع نياز دارد، قرص جوابگو نيست و به همين دليل تعداد مصرف قرص‌ها بالا مي‌رود.

ما به تفكر اشتباه خانواده‌ها، تفكر زائد مي‌گوييم. زيرا به دنبال ناجي هستند تا يك نفر براي آنها كاري بكند. مسافر احسان بعد از درمان وارد دانشگاه شد و پايان‌نامه‌اش، مقاله‌اي در سطح بين‌المللي شد و از ايشان دعوت شد تا براي سخنراني به دانشگاهي در تركيه برود، اين يعني درمان. درمان بي‌نيازي از مواد است. كسي كه درمان مي‌شود، شب مي‌تواند راحت در انبار مواد بخوابد. اما ترك اينگونه نيست.

مسافر هادي: 15سال مصرف كننده انواع مواد مخدر سنتي و صنعتي بودم الكل، حشيش، گراس، ترامادول،‌انواع قرص، شربت و قرص متادون، شيره، ترياك، هروئين، كريستال، شيشه و انواع استروئيدها و داروهاي محرك. بعد از 33بار ترك، با جلسات سروج آشنا شدم، سفر اولم 12ماه و 25 روز طول كشيد و الان كه در خدمت شما هستم يك سال و شش ماه و 20 روز است به درمان رسيده‌ام.

آقاي مفتون: مسافر هادي يك ورزشكار بود و به آشفتگي خانوادگي بسياري رسيده بود و دو سال كارتن خواب بود و با مدد الهي وارد جلسات شد. درمان مسافر هادي باعث تغيير ديد خانواده نسبت به او شد، شعار ما اين است كه تغيير نگاه ما، مبدأ تحول ماست. تا تغيير نگاهي نداشته باشيم، تحولي در ما ايجاد نمي‌شود.

 

مسافر مرتضي: با بيش از 20سال تخريب مواد سنتي ترياك و شيره وارد جلسات شدم، سفراولم 11ماه و 5 روز طول كشيد و حدود 11ماه است كه به درمان رسيده‌ام. همسفر من هيچ‌گاه كنار من و كمك من نبود و هرگاه ترك‌ داشتم، دوباره به سمت مواد برمي‌گشتم. هميشه درگيري و تنش داشتم، هيچ انجيويي را قبول نداشتم، زيرا متادون درماني رفتم و نتيجه نگرفتم، در زمانهاي ترك، اگر مصرف‌كننده از كنار من رد مي‌شد بايد خيلي خودم را كنترل مي‌كردم ولي بعد از چند بار به او زنگ مي‌زدم، ولي الان اصلاً اين گونه نيستم. در محل كارم با مصرف‌كنندگان زيادي برخورد دارم، در مورد مواد و خوشگذراني‌ها صحبت مي‌شود ولي اصلاً به آن فكر نمي‌كنم و به دنبال زندگي خودم هستم.

آقاي مفتون: مسافر مرتضي بعد از درمان شدن به تحصيل ادامه داد. انشاءاله كه در اين راه موفق باشد.

مصرف‌كننده تلاش مي‌كند ولي چون به نتيجه نمي‌رسد، به نااميدي مي‌رسد. يكي از وظايف سروج، گسترش اميد در جامعه است.

چندين سال پيش در يكي از مجامع علمي صحبت مي‌كرديم و در آن زمان، به علت اينكه ديد جامعه بر روي ترك بود، ما را خيلي قبول نداشتند. در آن جلسه، جناب دكتر كلانتري در آن جمع به پشت تريبون آمدند و بيان كردند: « اين تفكر، مرا از آسمان به زمين آورد و امروز متوجه شدم هيچ گونه شناختي از اعتياد ندارم».

 

مسافر ميثم: 20سال مصرف‌كننده الكل، ترياك و شيره بودم و در اين اواخر به روزانه 25گرم ترياك و دو گرم شيره مي‌رسيد، سفر اولم 8 ماه طول كشيد، هم اكنون 1سال و 3ماه و چند روز است كه از دارو بي‌نياز و در حال سپري كردن سفر دوم مي‌باشم.

آقاي مفتون: با درمان از دارو بي‌نياز مي‌شويم نه اينكه ترك كنيم. يعني حتي اگر در كنار مواد باشيم، نيازي به آن نداريم.

مسافر حسين: 20سال سوءمصرف مواد مخدر از نوع ترياك و شيره داشتم. با تجربه يك زندگي ناموفق كه به طلاق انجاميد با جلسات سروج آشنا شدم، طول سفر اولم با ياري خدا، و راهنمايي مسافر احمد و همراهي همسفرم 12ماه طول كشيد و الان مدت 7ماه است از دارو بي‌نياز و در حال سپري كردن سفر دوم مي‌باشم.

daneshghah5

آقاي مفتون: مسافر حسين با منيت زيادي وارد شدند. تا زماني كه اين منيت كمرنگ نشد، نتوانست آموزش بگيرد. يعني آموزش متناسب با تفكر افيوني است، براي همين گفته مي شود اعتياد دانش قوي و خاص خودش را دارد. يك معتاد در آنِ‌ واحد هزاران جواب براي هر رفتارش دارد. هزاران بار مي‌تواند خانواده‌اش را دور بزند و در رشته خودش يك دانشمند مي‌شود.

جلسات براي تغيير جهانبيني، اقدام به برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي مي‌كند و براي ترميم جسم، دارو (شربت اپيوم)است. شربت اپيوم،‌ ارزانترين، بي‌خطرترين، سالم‌ترين، مفيد ترين، مؤثرترين داروي هر نوع بيماري اعتياد است. زيرا ترياك داراي 25 آلكلوئيد است.

سروج در تلاش است تا جامعه را متوجه كند و به آنها بقبولاند كه وقتي كارخانه توليد مواد شبه افيوني بدن تضعيف مي‌شود، بدن نيازمند است كه از بيرون آن را تأمين كند. فهم اين مسأله، در درمان اعتياد بسيار مهم است.

در پايان سرودي كه به احترام مسافران و همسفران سفر دوم خوانده مي‌شود در اين جلسه خوانده شد.

هر هفته، صبح پنجشنبه جلسه شناخت اعتياد به صورت زنده در اينستاگرام سروج به آدرس sorooj.1375 پخش خواهد شد.

ما اعتقادداريم،‌ درمانگر خود شخص است و ما فقط راهنماي او هستيم. اعتياد فرابيماري است و به فرادارو نياز دارد و آن شربت اپيوم است. ساعت و ميزان دارو كه راهنما مشخص مي‌كند، بسيار مقدس است. اگر كسي داروي خود را سر وقت بخورد و جهانبيني‌اش تغيير كند، مطمئناً به درمان مي رسد.

مثلث درمان شامل الگو، فضاي عقلاني و مدد الهي است. اين شعار درمان اعتياد است.

منظور از الگو، درمان شدگان مواد صنعتي و سنتي هستند كه با ديدن درمان شدن آنها، اميد در يك مصرف‌كننده زنده مي‌شود كه آنها توانسته‌اند و او هم مي‌تواند.

تمام ترك‌ها از روي احساس است؛ به خاطر زن، به خاطر مادر، به خاطر شغل، خسته شدم و اينگونه دلايل. در حالي كه فضاي عقلاني به ما مي‌گويد اول بيماريت را بپذير تا بتواني به دنبال درمان باشي، اينجاست كه ديگر دنبال ترك نمي‌روي. بستر هم مهياست، جلسات آموزشي، دارو، شربت اپيوم و الگوهايي كه تجربه‌شان را ارائه مي‌دهند و بعد مددالهي زماني شامل حال كسي مي‌شود كه اينها را بپذيرد. مدد الهي مثل نور آفتاب هميشه در حال تابيدن است ولي مهم ما هستيم كه خود را در معرض اين انوار الهي قرار دهيم.

 

جناب دكتر كلانتري: امروز دانشگاه با جامعه پيوند خورد. اميدواريم علم ما هم كاربردي شود. از جناب آقاي مفتون و همراهانشان كه دعوت ما را پذيرفتند و به اينجا آمدند، تشكر و قدرداني مي‌نماييم.

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید