All for Joomla All for Webmasters
031-33312497 |
آرشیو مطالب گزارش كارگاه‌های آموزشی سفر دوم

رمضان، برگشت به خود واقعي است. زيرا ما از خود واقعي دور شديم. روزه در تمام اديان ابراهيمي است، زيرا ما را به خودمان برمي‌گرداند تا بدانيم كجاي كاريم، و به نظر من به خاطر درماني كه در اين ماه كشف شده، در قبال روزه مسئوليم.

موضوع كارگاه آموزشي: بررسي عملكرد ماه مبارك رمضان

استاد: جناب آقاي مفتون

تاريخ: سه‌شنبه 99/3/6

خدا را شكر كه بعد از يك تعطيلي زياد، دوباره جلسات ما به همت و تلاش كميته آموزش برگزار گرديد. روال آموزشها در سال درماني جديد به اين صورت است كه هر هفته يك موضوع بررسي مي‌شود. زيرا با تجربه‌اي كه در سالهاي گذشته كسب كرديم به اين نتيجه رسيديم كه اگر دستور جلسات يكشنبه مسافران، سه شنبه همسفران و پنجشنبه مشترك يكي باشد، تمركز بيشتري روي موضوعات مي‌شود و اثرگذارتر است و راحت‌تر مي‌توان كاربردي كرد.

يكي از برنامه‌هايي كه داريم اين است كه به كمك يكديگر و با عملكرد صحيح تشكيلات خود را توسعه دهيم، يكي از بحث‌هاي توسعه، تأثير عملكرد من در ماه مبارك رمضان است.

بايد خودمان را بررسي كنيم تا ببينيم با توجه به آموزشهايي كه گرفته‌ايم، تأثيري بر درمان در ماه مبارك رمضان گذاشته‌ايم يا خير. رفتار، كردار و برخورد ما در خانه، محيط كار و... آيا تأثيرگذار بوده يا خير؟ و اگر نبوده بايد به دنبال چراي آن باشيم نه توجيه آن. چون توصيه شد كه اگر كسي به علت بيماري يا هر دليل ديگري نمي‌تواند روزه بگيرد، روزه‌هاي چندساعته بگيرد و در بيرون از خانه حرمت ماه مبارك را حفظ نمايد و اين مي‌تواند خيلي مؤثر باشد.

امروز مي‌خواهيم بررسي نماييم كه در ماه مبارك رمضان چقدر فرمان اجرا كرديم، هم فرمان الهي و هم فرمان بنيان كنگره را. تا انشاءاله در سالهاي آينده بتوانيم تأثيرگذاري بيشتري داشته باشيم و اين موضوع را به نقد بكشيم.

روزه نگرفتن مشكل نيست، اما اينكه چقدر اصول ماه مبارك رمضان را رعايت كنيم مهم است. من خودم طبق دستور جناب مهندس، امسال هم روزه گرفتم و هر سال سعي كردم اين را رعايت كنم و در ميان اقوام و فاميل تأثيرگذار بوده و حتي باعث شد كه يكي دو نفر از آنها امسال روزه بگيرند.

به جاي اينكه بگوييم روزه قبول باشد، بگوييم انشاءاله درست روزه را گرفته باشيم تا پرهيزكاري و تقوا و سلامتي بدن كه هدف كلام اله و خداوند است، شامل حالمان شود و تأثيرگذار باشد.

دوستان در اين خصوص مشاركت نمايند.

مسافران: عليرضا- ميثم2- حسين ويلا-

همسفران: غفاري- فلامرزي- احمدي- موسوي-

مسافر عليرضا: امسال نتوانستم روزه عادي بگيرم، ولي چيزي كه برايم خوب بود اين بود كه سعي كردم رمضان كه به معناي سوزاندن است، را كاربردي كنم. سالهاي پيش در بين خانواده و اقوام موقعيتي داشتم كه بين دو نفر صحبت مي‌كردم و اين منيتي را براي من ايجاد كرده بود و از زماني كه به جلسات آمدم، اين را كنار گذاشتم و يكي دو جلسه كه اين اتفاق افتاد، توانستم حس خودبرتربيني‌ام را بشناسم و تا حدودي سوزاندم، در محيط كار آب براي خوردن مي‌بردم ولي از اين خوشحالم كه تظاهر به روزه‌خواري نكردم، به عقايد بقيه احترام مي‌گذاشتم و در خفا آب مي‌خوردم و اين براي من خوشحال‌كننده بود.

استاد: هر كدام از ما چقدر حرمت ماه مبارك را نگه مي‌داريم؟!! حفظ حريم ماه مبارك رمضان يعني فهم مشترك. اگر روزه ما را بگيرد، و مدد الهي شامل حالمان شود، كم‌كم بندهاي ضدارزشي‌ها چه در ايام ماه مبارك و چه در بعد ازآن يكي يكي مي‌پوسد و مي‌سوزد و از بين مي‌رود.

همسفر غفاري: امسال هم براي من خيلي متفاوت بود، هم اينكه از جلسات دور شده بودم و هم اينكه به خاطر مشكلي كه پيش آمده بود، قرار بود كنار مادرشوهرم باشم. به خاطر مشغله زياد، نمي‌توانستم روزه بگيرم چون افت فشار داشتم ولي دست و پا و قلب من روزه‌دار بود. وقتي اين ايام تمام شد و من مي‌خواستم به خانه برگردم، مادرشوهرم از صميم قلب براي من دعا كردند و از من راضي بودند. شرمنده نبودم كه چرا نتوانستم روزه بگيرم، بلكه از آموزشها استفاده كرده بودم و ديدم بهترين موقعيت است كه آموزشها را اجرا كنم، و با حال خوب و حس خوبي كه داشتم، نه حرف اضافه‌اي زدم و نه حركت بي جايي كردم و خيلي آرامش داشتم.

استاد: يكي از استادان شعب كنگره در مورد الهام از ماه مبارك چنين مي‌گفت كه با توجه به اينكه جلسات تعطيل شده، اما ماه مبارك مي‌تواند ارتباط ما با جلسات را حفظ كند، كسي كه به الهام از ماه مبارك رمضان معتقد است،‌خودبه خود از نظر جسمي و فكري، با جلسه ارتباط برقرار مي‌كند و به آن وصل است. اين باعث مي‌شود كه حتي اگر از نظر جسمي و تغذيه نتوانيم روزه بگيريم، ولي از ابعاد ديگر روزه بگيريم و نتيجه‌اش را هم مي‌بينيم و بركتش شامل حال خودمان مي‌شود و اين بركت ماناست، آني و گذرا نيست، اگر از صدق دل باشد.

همسفر فلامرزي: تا قبل از دستور جلسه الهام از ماه مبارك رمضان، ديدم اين بود كه نافرماني مي‌كنم و چرا بعضي از روزه‌هايم را به خاطر افت فشار و... نمي‌توانم بگيرم. در آن دستور جلسه عشقي در من به وجود آمد و تأثيرات صحبت‌هاي استاد را در خودم ديدم و با خودم گفتم امسال خودم را مي‌سنجم تا ببينم مي‌توانم روزه بگيرم و دوام مي‌آورم يا نه، شروع به روزه گرفتن كردم و آن عشقي كه داشتم باعث شد كه روزه مرا بگيرد، برعكس سالهاي پيش كه بدخلق بود، ساعتها را مي‌شمردم، امسال روحيه و اخلاق خيلي خوبي داشتم، با توجه به اينكه شرايط نامساعدي داشتم، اما در درونم آرامش داشتم و حالم خوب بود و واقعاً از روزه گرفتن لذت مي‌بردم و خدا را شكر هيچ مشكلي براي من به وجود نيامد.

استاد: من معتقدم كه وقتي روزه انسان را بگيرد، همه مشكلات خودبه‌خود كنار مي‌رود. وقتي تغذيه را درست انجام دهيم، در سالهاي آينده خود بدن انسان تنظيم مي‌شود. زيرا بدن انسان طوري آفريده شده كه با كمي مدارا، سريع سازگار مي‌شود. اين طبيعت بدن است.

يك نفر از خداوند خواست كه خداوندا، عادت‌هاي بد مرا ترك بده، به نحوي پيامي به او رسيد كه عادت‌هايت را من نمي‌توانم ترك بدهم، ‌تو رها كن. بهترين كار اين است كه ما ضدارزشي‌ها را رها كنيم نه اينكه دعا كنيم خداوند از ما بگيرد. اگر كينه‌ورزيم، اگر نفرت داريم، اگر حسوديم، مقايسه يا قضاوت مي‌كنيم و... آن را رها كنيم. وقتي قضاوت مي‌كنيم و حكم صادر مي‌كنيم، انرژي از ما تلف مي‌شود و باعث فرسودگي ما مي‌شود. براي همين در كلام‌اله مي‌فرمايند روزه بگيريد تا پرهيزكار شويد. براي همين آن دسته از انسانهايي كه از خودشان مي‌گذرند، روزه بيشتر شامل حالشان مي‌شود تا نسبت به كساني كه برنامه‌ريزي انجام مي‌دهند.

مسافر ميثم: قبلاً مغازه من محل سيگار كشيدن دوستان در ماه مبارك رمضان بود. اما بعد از آشنايي با جلسات، از اينكه براي سيگار كشيدن به مغازه من بيايند، رنج مي‌بردم زيرا خودم اين كار را بنيان گذاشته بودم. مدتي است تصميم گرفته ام كه سيگار را از زندگي ام حذف كنم و همين باعث شد كه امسال كسي براي سيگار كشيدن به مغازه من نيايد، اين لطفي بود كه جلسه به من داشت و بذري بود كه در من كاشت كه اين كار را انجام ندهم و سيگار هم كنار برود و امروز آثارش را مي‌بينم كه هيچ كسي براي چاي و سيگار و... به مغازه من نمي‌آيد و اين كار خودبه‌خود به خاطر يك حركت مثبت، انجام شد.

استاد: آقاي مهندس در يكي از سي‌دي‌هايشان مي‌گويند ما دروغ نمي‌گوييم، ‌دروغ ما را مي‌گيرد، يعني بستر را آماده مي‌كنيم تا دروغ بيايد. تا زماني كه ميثم سيگار مي‌كشيد، بستري بود كه سيگاري‌هاي ديگر هم دور او جمع شوند، اما از چند ماه پيش تا كنون كه شروع به درمان سيگار كرده است، اين بستر ديگر نيست و براي همين خودبه‌خود سيگاري‌ها دور او جمع نمي‌شوند. پس بستر كه بسته شود، ديگر آن ضدارزشي اتفاق نمي‌افتد و حتي اين باعث مي‌شود كه نگاه بقيه مغازه‌داران نيز نسبت به انسان عوض شود.

مسافر حسين: بعد از سيزده چهارده سال سوءمصرف، امسال اولين سالي بود كه از ترسم عبور كردم و روزه گرفتم. تأثيري كه بر من داشت اين بود كه من خودم را تا حدودي پيدا كردم كه مي‌توانم به زندگي قبلي برگردم. و هر كسي هم متوجه مي‌شد، تعجب مي كرد و شايد مسخره مي‌كردند، ولي برايم اهميت نداشت زيرا براي خودم روزه گرفته بودم. اين روزه، فقط غذا نخوردن نبود، مبارزه با نفسم بود و واقعاً فهميدم نفس اماره چقدر پيگير است.

استاد: من سال 81 كه درمان شدم و خواستم در اهواز روزه بگيرم، همه مسخره مي‌كردند و برايشان تعجب‌آور بود كه مگر مي‌شود فلاني روزه بگيرد. امسال اين پيام را در جواب دوستاني كه ماه مبارك و عيد را تبريك گفته بودند، فرستادم:

«عيد، ميعادي در زمان است و فطر، ‌ميثاقي با فطرت، زيرا رمضان دعوتي است به بازيافتن خود گمشده و ندايي است براي توجه به خداي فراموش شده»

يعني اگر به سمت خود برويم، ديگر غذا و گرسنگي و تشنگي اهميت ندارد و ملاك نيست. ديگر ولعي براي غذا خوردن نيست. مسخره شدنمان توسط ديگران به خاطر اين بود كه ما با عملكردمان نشان داده بوديم كه خداي خودمان را هم فراموش كرده‌ايم. پس رمضان، برگشت به خود واقعي است. زيرا ما از خود واقعي دور شديم. روزه در تمام اديان ابراهيمي است، زيرا ما را به خودمان برمي‌گرداند تا بدانيم كجاي كاريم، و به نظر من به خاطر درماني كه در اين ماه كشف شده، در قبال روزه مسئوليم.

امسال به خاطر رعايت مسائل بهداشتي، نتوانستيم افطاري بدهيم و شوري نبود. پس نبايد شور ماه مبارك رمضان را با شور غذا و افطاري اشتباه بگيريم و خدا را شكر به خاطر وجود اين ويروس، متوجه اين شديم.

مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر حسن

ramezan4

 

دیدگاه‌ها  

0 #2 بررسی عملکرد ماه مبارک رمضانمسافر مسعود 1399-03-12 21:15
سلام من تا قبل از اعتیاد به علت اعتقاد خانواده روزه میگرفتم به سختی و بعد از درمان روزه گرفتم با علم به چرای روزه و براحتی و با عشق به اجرای فرمان
نقل قول کردن
0 #1 پاسخ: بررسی عملکرد ماه مبارک رمضانهمسفرکشاورز 1399-03-08 08:56
سلام.تشکر میکنم از استادوکمیته آموزش.نشاط درونی که بعداز پایان ماه مبارک نصیبم میشودمدیون آموزشهای سالم تفکر سروج است.درک واقعی رمضان را دراین کارگاه آموختم.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید
اگر کد نمایش داده شده برای شما خوانا نیست بر روی کلید تصویر امنیتی جدید کلیک کنید