All for Joomla All for Webmasters
031-33312497 |
آرشیو مطالب گزارش كارگاه‌های آموزشی همسفران

 

پذيرش انسانها با همان شرايطي كه دارند، يك نقطه قوت است. رسيدن به اين مرحله سخت است ولي مي‌شود. لازمه آن كنار گذشتن منيت است، داشتن نگاه انساني ما را به مرحله‌اي مي‌رساند كه هر چه براي خود مي‌خواهيم، براي ديگران هم مي‌پسنديم و هر چه براي خود نمي‌پسنديم براي ديگران هم نمي‌خواهيم، رسيدن به اين جايگاه، واقعاً ارزشمند است و زماني به اين ارزشمندي مي‌رسيم كه بتوانيم اين نقطه ضعف كه قبلاً داشتيم كه احساسي عمل مي‌كرديم و فقط خود و خانواده خود را مي‌ديديم، را كنار بگذاريم. رسيدن به اين نقطه قوت، صددرصد در ما اميد ايجاد مي‌كند و انگيزه قوي حركت را در درون ما به وجود خواهد آورد.

موضوع كارگاه آموزشي: لزوم شناخت نقاط قوت

استاد: همسفر احمدي

تاريخ: سه‌شنبه 98/1/20

سال نو و همچنين اعياد شعبانيه را خدمت همه عزيزان تبريك عرض مي‌نماييم.

همه ما اعم از باسواد و بي‌سواد و با هر فرهنگ و تربيتي داراي نقاط ضعف و قوت بسياري هستيم. شايد همه به داشتن نقاط ضعف خود واقف باشيم و اينجا آمده‌ايم تا آنها را بشناسيم و به نقاط قوت تبديل كنيم، ولي شناخت نقاط قوت نيز لازم و ضروري است، زيرا نيرو و انگيزه‌ جديدي براي حركت‌ و قدم‌هاي بعدي در ما ايجاد مي‌كند و مي‌توانيم بهتر و استوارتر قدم برداريم.

اولين گام براي ديدن نقاط قوت اين است كه بفهميم در تاريكي و ضعف بوديم. به اين باور برسيم كه در تاريكي غرق بوديم و با مدد الهي اينجا آمديم تا ضدارزشي‌ها را كنار بگذاريم و از تاريكي‌ها بيرون آمده و به سمت روشنايي‌ها حركت كنيم،‌ حركت از تاريكي به سمت روشنايي بزرگترين نقطه قوتي است كه مي‌توان در قدم اول به آن رسيد.

براي شناخت نقاط ضعف به انگيزه نياز داريم تا بتوانيم مصمم‌تر حركت كنيم. انگيزه چيست؟ شور و هيجان و ذوقي كه در درون شخص براي انجام كاري ايجاد مي‌شود. در ابتدا بايد به فلاكت و ذلتِ تاريكي و ضدارزشي كه در آن غرق شده ايم، پي ببريم تا انگيزه‌اي در ما ايجاد كند كه بخواهيم از آن تاريكي خارج شويم، حركت كردن نياز به شور و شوق دارد. در ادامه حركت، به آگاهي نيازمنديم. اين آگاهي با خواندن جزوات و متون و گوش دادن به آموزشهاي جلسات يك دفعه ايجاد نمي‌شود، بلكه بايد آرام آرام و يكي يكي با آموزش گرفتن مداوم نقاط ضعف خود را شناخته و برطرف كنيم. هر بار با كاربردي كردن يك نكته آموزشي، يك نكته مثبت به نكات مثبت خود اضافه مي‌كنيم كه آن مي‌شود يك نقطه قوت.

نقاط قوت، همان ارزشها هستند و خوشبختانه همه ما كه اينجا هستيم، خواهان حركت در اين مسير هستيم. پس نقطه قوت مقوله جديدي نيست، يعني همه آن ارزشهايي كه در جلسات به آن اشاره مي‌شود، يك نقطه قوت است كه مي‌توانيم با اميدواري قدم‌هاي بعدي را مصمم‌تر برداريم. ناگفته نماند نقاط قوت در افراد با يكديگر متفاوت است و افراد نسبت به يكديگر داراي يك سري تفاوت‌ها و برتري‌هايي هستند.

اولين نقطه مثبت كه از آموزشها ياد گرفتيم، داشتن نگاه انساني به مقولات مختلف است. از همان ابتدا در جلسات گفته شد كه نگاه به مصرف‌كننده و خانواده مصرف‌كننده بايد نگاه انساني باشد. اگر آن را درك كرده باشيم، مي‌فهميم كه مصرف‌كننده با ديگر افراد جامعه هيچ تفاوتي ندارد، او بيمار است و بايد به او نگاه بيمارگونه داشت. اما ميزان كاربردي كردن آن در بين افراد متفاوت است و هر كس خودش مي‌داند كه چقدر اين مفهوم را در زندگي خود به كار برده است. اگر نگاه ما انساني باشد، بين هيچ كسي هيچ فرقي نمي‌گذاريم، افراد را با تمام ويژگي‌ها و خوب و بدهايشان مي‌پذيريم. پذيرش انسانها با همان شرايطي كه دارند، يك نقطه قوت است. رسيدن به اين مرحله سخت است ولي مي‌شود. لازمه آن كنار گذشتن منيت است، داشتن نگاه انساني ما را به مرحله‌اي مي‌رساند كه هر چه براي خود مي‌خواهيم، براي ديگران هم مي‌پسنديم و هر چه براي خود نمي‌پسنديم براي ديگران هم نمي‌خواهيم، رسيدن به اين جايگاه، واقعاً ارزشمند است و زماني به اين ارزشمندي مي‌رسيم كه بتوانيم اين نقطه ضعف كه قبلاً داشتيم كه احساسي عمل مي‌كرديم و فقط خود و خانواده خود را مي‌ديديم، را كنار بگذاريم. رسيدن به اين نقطه قوت، صددرصد در ما اميد ايجاد مي‌كند و انگيزه قوي حركت را در درون ما به وجود خواهد آورد.

دومين نقطه قوت كه در جلسات آموزش گرفتيم اينكه از حس مالكيت كه در درونمان وجود دارد، بگذريم. اين حس در همه هست، همه از روز اول براي مصرف‌كننده خود آمديم، اما اگر توانستيم حس مالكيت را از خود بگيريم، يعني يك نقطه مثبت به ويژگيهاي ما افزوده شده است و اين را هر كس خودش به خوبي مي‌داند. شايد روز اول نتوانيم همه را مثل فرزند يا برادر خود دوست داشته باشيم ولي حداقل اين است كه حس مالكيت را از خود بگيريم و اگر اين را درك كرده باشيم، به معناي واقعي كلمه همسفر رسيده‌ايم. همسفر كسي است كه براي تعالي اهداف جلسات تلاش مي‌نمايد، يعني هدفش اين است كه يك نفر به درمان برسد، خواه بيمار خودش به درمان برسد و خواه هر مصرف‌كننده ديگري كه خواهان رهايي باشد.

يكي ديگر از نقاط قوت كه در قبال آموزشها به آن مي‌رسيم، دخالت نكردن در كار ديگران است. به ميزاني كه در كار ديگران، چه مصرف‌كننده و چه افراد ديگر، دخالت نكنيم، به نقاط مثبت خود افزوده‌ايم. ما خانواده‌ها در اثر همنشيني با تفكر افيوني و گرفتار شدن در تفكرات زائد، صددرصد دچار اين دست از ضدارزشي‌ها مثل دخالت كردن شده‌ايم و بايد درصدد رفع آن برآييم.

ضعف‌هايي كه قبلاً در وجود ما بود، روزي از آن هراس داشتيم و به هر ميزان كه از آن موارد گذشته باشيم، به يك نقطه قوت رسيده‌ايم و اين يعني اميدواري.

ممكن است يك سري نقاط قوت را به صورت ژنتيك با خود داشته باشيم كه بايد آنها را هم بشناسيم. البته بايد نقاط ضعف خود را هم بشناسيم و برطرف كنيم.

ghovat2

دوستان در اين زمينه مشاركت نماييد.

همسفران: مهمانپذير- موسوي- مزروعي- نوروزي- تقيان- عليزاده- كشاورز- صفي خاني- سبحاني- مرادي- سعيدي – رضايي- سيدمحسني- صادقي-

همسفر مهمانپذير: قبلاً بدون اينكه متوجه باشم، در كار ديگران دخالت مي‌كردم و با پرس و جو از افراد، مي‌خواستم از وضعيت آنها باخبر شوم، ولي با آموزشها ياد گرفتم خيلي از چيزها هست كه ربطي به من ندارد و دانستن و ندانستن آن براي من لازم نيست و قبل از پرسيدن هر سوالي، به آن فكر كردم و نتيجه خوبي براي من داشت.

استاد: تبديل نقطه ضعف به نقطه قوت در سايه آموزش گرفتن است. امروز اينجا هستيم تا اين نقاط قوت را بيابيم و اميدوار شويم كه بعد از داشتن آن نقاط ضعف كه خيلي هم زياد بوده، توانسته‌ايم يكي يكي آنها را از بين ببريم. شايد خيلي از ما بدون اينكه بدانيم در كار ديگران دخالت مي‌كنيم. ولي با تفكر كردن قبل از هر سوالي مي‌توانيم از اين نقطه ضعف عبور كنيم. چه بسا با دخالت كردن افراد زيادي را از خود رنجانده‌ايم و باعث شده‌ايم كه طرف مقابل را وادار به دروغ گفتن كنيم.

همسفر موسوي: هميشه به اين فكر مي‌كردم كه چگونه اثرگذار باشم، قبلاً مي‌خواستم هر چه باب ميل من است به ديگران تحميل كنم و براي من سوال شده بود كه چرا نمي‌توانم تأثير مثبت داشته باشم. با آموزشها ياد گرفتم كه طرف مقابل را با تمام كم و كاستي‌ها بپذيرم و با اين پذيرش مي‌توانم تأثير مثبت بگذارم. فهم اين موضوع در زندگي من خيلي مؤثر بوده است.

استاد: شايد همه ما دنبال اثرگذاري باشيم، ولي آيا تابحال فكر كرده‌ايم كه خودمان تا چه حد تأثيرپذير هستيم؟! آيا آموزش‌پذير هستيم؟! زيرا به ميزان آموزش‌پذيري، مي‌توانيم تأثيرگذار باشيم. نبايد زياد حرف بزنيم، ما اغلب عادت به زياد حرف زدن داريم، از امروز ياد بگيريم به جاي حرف زدن عمل كنيم، چرا كه اين بزرگترين اثرگذاري را دارد. ميزان اثرگذاري يا تأثيرپذيري، بستگي به اين دارد كه به چه ميزان ضرورت تغيير در ما ايجاد شده باشد، يعني بخواهيم چيزي كه قبلاً بوديم ديگر نباشيم، اگر اين اتفاق بيفتد يك فرد تأثيرگذار خواهيم شد. تأثيرگذاري در عملكرد ما خودبه‌خود ديده مي‌شود و نيازي به اثبات ندارد.

مقصر ندانستن ديگران،  نقطه قوتي است كه با كنكاش در درون خود و بررسي عملكرد خود به آن مي‌رسيم. به جاي مقصر دانستن ديگران، ميزان مسئوليت خود را در بروز يك مشكل پيدا كنيم، اگر به آن پي ببريم، از اين نقطه ضعف كه ديگران را مقصر بدانيم،‌ گذشته‌ايم. قبل از انجام هر كار يا گفتن هر حرفي تفكر كنيم كه آيا زمان و مكان آن هست يا نه، هوشمندانه عمل كنيم و عقلاني تصميم بگيريم همه اينها ما را به نقاط قوت مي‌رساند.

اگر سرتاسر وجود ما ضعف باشد، ديدن اين نقاط قوت، توان حركت را در ما ايجاد مي‌كند، وقتي آرام آرام نقاط ضعف خود را بشناسيم و بخواهيم برطرف كنيم، صددرصد به نقاط قوت تبديل خواهد شد، ولي نكته مهم اين است كه در ادامه بايد از آن مراقبت كنيم.

همسفر عليزاده: چيزي كه من در جلسات آموختم اينكه زماني به ارزشمندي مي‌رسم كه حرف و عمل من يكي باشد. شايد قبلاً ارزش را به ظواهر زندگي، تحصيلات و... مي‌دانستيم ولي اينجا ياد گرفتيم كه ارزشمندي علاوه بر اينها، اين است كه حرف و عمل يكي باشد. همچنين شخص‌گرايي يك نقطه ضعف من بود، قبلاً به حرف كسي كه مورد توجه من نبود، دقت نمي‌كردم، حتي اگر سخنش هم مفيد بود و اين را در جلسات آموختم كه ببينم چه حرفي زده مي‌شود و آن را ياد بگيريم و اين در سفر درماني و سفرهاي ديگر زندگي، به من خيلي كمك كرد.

استاد: شخص‌گرايي يك نقطه ضعف جدي است كه اكثر ما با آن درگير هستيم. اينكه چه كسي استاد باشد، تفاوتي ندارد و ما بايد ببينيم چه آموزشي داده مي‌شود. همچنين لژيونها با هم يكي است و همه پيرو آموزشها و متون جلسات است. پس ما بايد بپذيريم افراد با هم متفاوت است و شيوه بيان‌ها فرق مي‌كند، بايد به جاي شخص‌گرايي، عمل‌گرا باشيم.

عبور از ترس، بزرگترين نقطه قوتي است كه با آموزش گرفتن و آگاهي پيدا كردن به آن خواهيم رسيد. اگر از مصرف‌كننده داشتن، نترسيم، ديگران به خوبي اين را در چهره ما مي‌بينند، در باطن زندگي همه افراد، يك سري مشكلات وجود دارد و ما نبايد به خاطر داشتن مصرف‌كننده، خود را حقير پنداريم و از قضاوت ديگران راجع به خودمان بترسيم. به اين ترتيب خيلي راحت در محافل، مهماني‌ها، جشن‌ها و جوامع مختلف شركت مي‌كنيم و مي‌توانيم حق و حقوق خود را حفظ كنيم. رسيدن به اين نقاط قوت، باعث پي بردن به توانمنديها و استعدادهايمان مي‌شود و ما را اميدوار مي‌كند و درك مي‌كنيم ما هم قادر به انجام يك سري كارها هستيم. به درك وادي دوم مي‌رسيم و متوجه مي‌شويم كه بيهوده خلق نشده‌ايم. كم‌كم با سفر دروني و كم كردن لايه‌هاي ضدارزشي كه در درونمان تلمبار شده، نقاط ضعف را به نقاط مثبت تبديل مي‌كنيم و انرژي مضاعفي براي حركت‌هاي بعدي مي‌گيريم.

با شناختن هر نقطه قوتي و حركت به سمت يك نكته ارزشي از يك بند اهريمني بريده شده و به يك بند الهي وصل مي‌شويم. وصل شدن به بند الهي، نياز به اثبات ندارد، يعني بدون اينكه بخواهيم نشان دهيم تغيير كرده‌ايم، مي‌توانيم روي ديگران تأثير بگذاريم، عملكرد ما همه تأثيرپذيري مي‌شود. دليل قرار دادن اين دستور جلسه براي اين است كه اميدوار شويم. روز اول سراسر نقطه ضعف و تاريكي بوديم، ولي توانستيم حركت كنيم و يكي‌يكي آن نقاط ضعف را كنار بگذاريم، با كنكاش در درون خود مي‌توانيم نقاط قوتي را پيدا كنيم كه به آنها دست يافته‌ايم. در درون همه ما نقاط قوت زيادي است، مهم اين است كه آنها را بشناسيم و اميدوار شويم كه ما مي‌توانيم نقاط ضعف را به قوت تبديل كنيم و از اين به بعد هم مي‌توانيم. فرقي نمي‌كند چه مدت است در جلسات شركت مي‌كنيم، مهم اين است كه اميدوار باشيم نقاط ضعفي كه بر اثر تفكرات زائد و افيوني در درون ما انباشته شده را بشناسيم و يكي پس از ديگري كنار بگذاريم و به خودِ واقعي برسيم. رسيدن به مرحله‌اي كه بين انسانها هيچ فرقي نگذاريم و همه را به يك چشم نگاه كنيم. با رسيدن به اين مرحله، مصداق آيه «الله ولي الذين امنوا يخرجهم من الظلمات الي النور....» مي‌شويم، ما سراسر تاريكي بوديم و حركت كرديم به سمت روشناييها و آنجاست كه خودِ خداوند ولي و سرپرست ما مي‌شود.

 

مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر حسین

ghovat3

دیدگاه‌ها

0 #3 پاسخ: لزوم شناخت نقاط قوتهمسفرکشاورز 1398-01-22 06:40
سلام و سپاس فراوان از استاد که به زیبایی و سادگی این موضوع را بررسی نمودند.
0 #2 تشکرهمسفر غفاری 1398-01-21 14:44
باعرض سلام وخداقوت
ازاستاد تشکرمیکنم که باآموزش ومعرفی کردن نقاط ضعف قوت وعلت شناختن من را به درون خود برد تا کنجکاوی شخصیت خودم را از درون داشته باشم
0 #1 لزوم شناخت نقاط قوتمسافر علیرضا 1398-01-21 13:48
دیدن نقاط قوت و نادیده گرفتن نقاط ضعف حرکتی ارزشی ایست که با اموزشهای جمعیت سروج محقق میگردد. کمال تشکرو قدردانی را از این بابت دارم. خداقوت واجراکم علی الله

Comments are now closed for this entry