All for Joomla All for Webmasters
031-33312497 |
آرشیو مطالب گزارش كارگاه‌های آموزشی همسفران

 

هرچقدر که بزرگ و بزرگتر می شویم، ارزشها نیز تغییر جهت می دهند. مثلاً زمانی تحصیلات برای ما ارزش بود، بعد ثروت بعد شهرت و یا محل سکونت و... و فکر می کردیم اینها به ما ارزش می دهد، ولی ارزش واقعی انسان فراتر از اینهاست. باید از درون احساس آرامش کنیم. وقتی با آموزش گرفتن از درون احساس امنیت و آرامش داشتیم، معنای ارزشمندی را متوجه می شویم، زیرا ارزشمندی ماندگار است، ولی با مادیات و یا بهترین و لوکس ترین وسایل این احساس را به دست نخواهیم آورد. وقتی دانا باشیم و شناخت پیدا کنیم، با دیدن موفقیتهای دیگران، حالمان بد نمی شود زیرا ارزشمندی برای ما معنای واقعی پیدا می کند.

موضوع کارگاه آموزشی: چگونه برای خود ارزش قائل شویم؟

استاد: همسفر غفاری

تاریخ: سه شنبه 98/5/1

واژه ی کلیدی در این دستور جلسه، «ارزش» است. ارزش به معنای بها داشتن، شأن، قدر، شایستگی و اهمیت دادن به خود است. ارزش ها بر اساس اعتقادات یک جامعه پیاده می شود و ارزشها هستند که مسیر زندگی ما را مشخص می کنند.

در جهان آفرینش همه چیز بر اساس اضداد است. برای شناخت ارزش باید ضدَش یعنی ضدارزشی یا بی ارزشی را بشناسیم.

ضدارزشی یا بی ارزشی چیست؟

هر عملی که بر خلاف اعتقادات یک جامعه باشد و از برملاشدنش در برابر دیگران اِبا داشته باشیم ضدارزشی است، یکی از این ضدارزشی ها که همه لمس کردیم، غیبت یا دروغگویی است.

چیزهای زیادی می تواند ارزش باشد، از جمله صداقت، احترام گذاشتن به یکدیگر، امانتداری، درستکاری، مودب بودن، احترام به قوانین جامعه، آراستگی ظاهر و تمیزی، منظم بودن و... و ضدارزش هم می تواند شامل موارد زیادی باشد که در افراد مختلف متفاوت است، مثل غیبت، دروغ، تجسس، انتقام، تنفر و... که همیشه ابا داریم کسی بفهمد که مثلاً ما دروغگو هستیم یا حسود و یا....

خداوند انسان را اشرف مخلوقات آفرید و برای آن ارزش ویژه ای قائل شد، با پا گذاشتن به این دنیا، انسان برای پدر و مادرش ارزش دارد و بعد درجامعه هم دارای ارزش است؛ ولی به مرور زمان بر اثر یک سری رفتارها و فرهنگ ها و محیط هایی که انسان در آن قرار می گیرد، از ارزششش کاسته می شود و ما امروز می خواهیم یاد بگیریم که چگونه این ارزش از دست رفته را بازگردانیم. ارزش از دست رفته زمانی بازمی گردد که بفهمیم بر اثر انجام چه کارها و چه رفتارهای ضدارزشی به این بی ارزشی رسیدیم. با شناخت و درک آنها می توانیم از همان مسیری که رفتیم برگردیم تا به ارزشمندی برسیم.

هفته گذشته دستور جلسه در مورد نقش بایدها و نبایدها بود. خیلی بایدهایی بود که انجام ندادیم و نبایدهای زیادی هم بود که انجام دادیم، جایگاه سکوت و سخن را نمی شناختیم، بی موقع حرف زدیم و یا بی موقع سکوت کردیم و همه اینها ما را زیرسوال برد و باز هم به خاطر تفکر غلط و نادانی و جهالتی که داشتیم، فکر می کردیم دیگران برای ما ارزش قائل نیستند، در حالی که خود ما بلد نبودیم ارزشمندی خود را حفظ کنیم.

وقتی از خودِ خود ساخته دور شویم و به خود واقعی که هدف اصلی خلقت انسان بوده است بازگردیم، دیگر انتظار نداریم که دیگران به ما احترام بگذارند و برای ما ارزش قائل شوند، بلکه خودمان برای خودمان ارزش قائل می شویم.

انسان تنها موجودی است که با قدرت اختیاری که دارد می تواند با گرفتن تصمیمات درست در بهترین مسیر، به سمت ارزشها برود و یا برعکس با انتخاب نادرست، به سمت ضدارزشها برود. اما آیا ارزش و ضدارزش برای همه یکسان است؟

البته که ارزش و ضدارزش برای همه یکسان نیست. هر کس بر اساس تربیت، قانون و اجتماعی که در آن زندگی می کند، دارای ارزشها و ضدارزشیهای مخصوص به خود و متفاوت از دیگران است. گاهی ما فکر می کنیم بعضی کارها ارزش هستند مثل زرنگی کردن در صف نانوایی برای بی نوبت گرفتن نان و... در صورتی که رسیدن به هر موفقیتی ارزشمند نیست و چه بسا ارزشمندی ما را زیرسوال ببرد.

هرچقدر که بزرگ و بزرگتر می شویم، ارزشها نیز تغییر جهت می دهند. مثلاً زمانی تحصیلات برای ما ارزش بود، بعد ثروت بعد شهرت و یا محل سکونت و... و فکر می کردیم اینها به ما ارزش می دهد، ولی ارزش واقعی انسان فراتر از اینهاست. باید از درون احساس آرامش کنیم. وقتی با آموزش گرفتن از درون احساس امنیت و آرامش داشتیم، معنای ارزشمندی را متوجه می شویم، زیرا ارزشمندی ماندگار است، ولی با مادیات و یا بهترین و لوکس ترین وسایل این احساس را به دست نخواهیم آورد. وقتی دانا باشیم و شناخت پیدا کنیم، با دیدن موفقیتهای دیگران، حالمان بد نمی شود زیرا ارزشمندی برای ما معنای واقعی پیدا می کند.

طبق دستور جلسه پنجشنبه با موضوع وادی اول، به این پی بردیم که خداوند به انسان حق اختیار داده تا انتخاب کند در چه مسیری حرکت کند تا با رفتار و عملکرد و تفکر، عیار ارزش خود را مشخص کند.

arzesh2

دوستان در این زمینه مشارکت نمایند:

همسفران: شهبازی- رضازاده- مرادی- موسوی- نوروزی- جهان بخش- فرهادی- مهمانپذیر- مکری- علیزاده(سفراول)- تقیان- محمدیان- خراسانی- امیدوار-

همسفر شهبازی: قبلاً نه گفتن را بلد نبودم و از همه چیز زندگی ام می زدم تا به دیگران کمک کنم و همین باعث شد ارزشم در بین اعضای خانواده ام از بین برود وقتی در جلسات فهمیدم اولویت اولم خانواده است و اول کارهای خانواده را انجام دادم، بعد دیگران،  ارزشم هم برگشت.

استاد: یکی از چیزهایی که بلد نبودیم و در جلسات سروج آموختیم مهارت نه گفتن است. اگر ما برای خود و خانواده مان ارزش قائل نشویم، دیگران هم برای ما ارزش قائل نمی شوند. طبق پیام جناب مهندس در سفر تهران، پیاده روی باید جزء برنامه روزانه ما باشد، زیرا برای جسم خود ارزش قائل می شویم. پس نباید انتظار داشته باشیم که دیگران برای سلامتی ما برنامه ریزی کنند بلکه خودمان باید به خودمان ارزش بدهیم.

همسفر رضازاده: بایدها و نبایدها را طبق حیطه خواسته های خودم تعیین می کردم و با تأکید زیاد روی آنها به مرور ارزش و جایگاهم در خانواده از بین رفت و بین من و همسر و فرزندانم فاصله ایجاد شد و باید برای برگرداندن آن خیلی تلاش کنم.

استاد: تا قبل ازآشنایی با جلسات، با وظایف خود در جایگاهی که بودیم، آشنا نبودیم ولی از امروز یاد می گیریم مسیری را که می رفتیم تغییر داده و به سمتی برویم که ارزشها بازگردد.

همسفر مرادی: قبلاً حس تأییدطلبی داشتم وحتی نمی دانستم که تأییدطلبم و این را اینجا متوجه شدم، سلامتی خودم را وقف دیگران می کردم و سعی می کردم همیشه برای دیگران کار کنم و فکر می کردم اینگونه ارزشمند می شوم و اینجا متوجه شدم که این از حس تأییدطلبی من بود و من باید آن را اصلاح کنم.

استاد: یکی از رفتارهای ضدارزشی، روحیه طلبکاری یا تأییدطلبی ما بود که قبل از جلسات آنها را ارزش می دانستیم یا فکر می کردیم اگر به خاطر اشتباهی که داشته ایم، معذرت خواهی کنیم و اشتباه خود را بپذیریم، از ارزش ما کم می شود، ولی اینجا متوجه شدیم که اگر به دیگران تخریب بزنیم ارزش ما کم می شود.

همسفر جهانبخش: خیلی کارها را ارزش می دیدم که در اصل ضدارزشی بود، مثلاً دروغ می گفتم و به خاطر اینکه نمی توانستم نه بگویم، می گفتم مصلحتی است و چون روزی برملا می شد، باعث شد ارزش من کم شود.

استاد: یاد گرفتن و آموزش دیدن و تغییر نقاط ضعف به نقاط قوت ما را حتماً به ارزشمندی می رساند.

در وادی دوم می خوانیم که شاید ما فکر کنیم چیزی نیستیم، ولی ما حتماً چیزی هستیم. این نشانه اهمیت داشتن ماست. با دیدن مشکلات نباید احساس پوچی و ناامیدی کنیم. مشکلات باید سکوی پرتاب ما باشد. انسانی ارزشمند است که از اتفاقی که برایش پیش می آید اگر ناخوشایند بود، درس بگیرد و اگر خوشایند و خوب بود، حال خوبی را تجربه کند. پس نباید از هیچ کار و عملی بدون هدف عبور کنیم.

آیا برای ارزشهایی که داریم باید داد بزنیم؟

مسلماً خیر. یک گل یا گیاه، زمانی که جوانه می زند، بدون اینکه بگوید، همه جوانه او را می بینند. انسانی هم که ازدرون ارزشمند شود، بدون اینکه بخواهد بگوید، دیگران می بینند و این در مورد ضدارزشی ها هم صادق است. یعنی همه خود به خود متوجه ارزشها و ضدارزشها در وجود یک فرد می شوند.

همسفر خراسانی: قبلاً با کنترل زیاد همسر و فرزندانم، ارزشم از بین رفته بود ولی با ورود به جلسات فهمیدم که این کارها هیچ سودی ندارد و فقط ارزش مرا پایین می آورد.

استاد: کسی که ارزش هایش را نشناسد، با قرار گرفتن در موقعیت و شرایطی که محفوظ داشتن ارزش سخت باشد، آن را زیر پا می گذارد، چنین کسی ارزشمند نیست. ارزشها باید مهم و مقدس باشد و وقتی عملی را به عنوان ارزش قبول کردیم در هر شرایط و تحت هر فشاری باید آن را زیرپا نگذاریم. مثلاً اگر فهمیدیم که غیبت ضدارزشی است، همیشه برایمان بد باشد، نه اینکه جایی یا برای فردی غیبت نکنیم ولی جایی دیگر یا در مورد فرد دیگری بگوییم اشکال ندارد.

امروز باید یاد بگیریم که برای خود ارزش قائل باشیم تا دیگران هم برای ما ارزش قائل باشند. وقتی انسان به ارزشمندی رسید، در هر موقعیتی بهترین تصمیم را می گیرد، چون قدرت تشخیص پیدا کرده است.

ادیسون سه عنصر برای کسب ارزشمندی بیان می کند: اول اینکه سخت کوش باشیم، دوم اینکه پشتکار داشته باشیم و سوم عقل سالم داشته باشیم.

با آرزوی ارزشمندی برای همه عزیزان

 

مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر حجت

arzesh3

 

دیدگاه‌ها

0 #9 برداشت از موضوعهمسفر حسینی 1398-05-04 08:31
باسلام وعرض ارادت خدمت استاد ممنون از شما که موضوع را عالی باز کردید
0 #8 هدف جلسات سروجابراهیمی 1398-05-03 16:06
باتشکر وسپاس ازتمامی گروه سروج واسثاد این جلسه که بسیار پرانرژی ونشاط برای مااین صورت جاسه راباز کردند باتشکروسپاسازتمامی گروه سروج وتشکر فراوان ار استاد گرامی ش
0 #7 پاسخ: چگونه برای خود ارزش قائل شویم؟همسفر عدنانی 1398-05-03 14:29
  • با سلام وتشکر از استاد جلسه همسفر غفاری عزیز .برداشت من از دستور جلسه این است که اگر به بی ارزشی رسیدیم برگردیم وعملکردمان را ارزیابی کنیم واز همانجا تغییر جهت بدهیم واین با سه عنصر تلاش زیاد وپشتکار ورسیدن به دانایی میسر است .
0 #6 پاسخ: چگونه برای خود ارزش قائل شویم؟همسفر سید محسنی 1398-05-03 11:40
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما خداقوت. این دستورجلسه که استادبه خوبی بازکردند، که برای خودارزش، قائل باشیم، خیلی موضوع خوبی بود، چون ارزش ما با یک مصرف کننده پایین آمده بودو ما ارزشی نداشتم ولی بعد که به جلسات امدیم راهمونوپیداکردیم، با تشکر فراوان
0 #5 پاسخ چگونه برای خود ارزش قائل شویمهمسفر احمدی 1398-05-03 06:43
سلام وخداقوت.از استاد جلسه تشکر میکنم که موضوع را به خوبی توضیح دادند.وبرداشت من این بود که عملکرد من در هر زمینه ای بیانگر ارزش وشخصیت من است.حرکت در جهت ارزشها ورعایت قوانین وحرمتها برای من ارزشمندی را به همراه دارد واگر امروز در جایگاه خودم فاقد ارزش شده ام برگردم وببینم عملکردم چه بوده است وتغییر جهت بدهم تا ارزش خود را بدست آورم وارزشمندی واقعی زمانی است که من از درون سرشار از آرامش باشم.
0 #4 پاسخ: چگونه برای خود ارزش قائل شویم؟فولادگر 1398-05-02 23:45
باسلام وتشکر از استاد جلسه همسفر خانم غفاری

که جلسه ای پرشور ونشاط را برگزار کردند...برداشت من ازجلسه اینست که وقتی دانا باشیم وشناخت پیدا کنیم حتما ارزشمند هم می شویم ونشانه آن آرامشی است که درزندگی به دست می آوریم.
0 #3 پاسخ: چگونه برای خود ارزش قائل شویم؟همسفرخراط زاده 1398-05-02 18:36
باتشکرازاستادجلسه ،نکات قابل توجهی رایادگرفتم.
0 #2 تشکرهمسفر نصر 1398-05-02 17:38
با عرض سلام و ادب وتشکر از استاد متأسفانه با اینکه حضور نداشتم ولی با خواندن مطالب چیزهای زیادی آموختم از جمله رسیدن به احساس آرامش درونی چقدر ارزشمند است .
0 #1 پاسخ: چگونه برای خود ارزش قائل شویم؟همسفر ولی زاده 1398-05-02 15:54
با سلام وخدا قوت.وممنون از استاد .من هم قبلا با تربیت وآموزش غلط محیط ومدرسه فکر میکردم ارزش راباید دیگران برای من قائل شوند وهمین باعث شده بود یک عمر ارزش خودم را در دیگران ونظر آنها بدست بیاورم وهمیشه ناآرام وتشویش داشتم چون هیچ وقت نتوانستم رضایت اطرافیان را بدست بیاورم.اما با آموزشها ارزش ومعنای آن برایم تغییر کرد وفهمیدم ارزشمند بودن یعنی عمل سالم انجام دادن هر چند دیگران رضایت نداشته باشند

Comments are now closed for this entry