All for Joomla All for Webmasters
031-33312497 |
آرشیو مطالب گزارش كارگاه‌های آموزشی همسفران

 از صفات برجسته و مهمي كه يك زن مي‌تواند داشته باشد، كدبانوگري است. كدبانوگري مخصوص زن است. يعني صفتي است كه فقط در زنها وجود دارد. كدبانوگري يعني در طي زندگي، با داشته‌هاي خود بتوانيم بهترين زندگي را داشته باشيم، اين داشته‌ها فقط اقتصادي و مادي نيست، بلكه همه چيز را شامل مي‌شود...

موضوع كارگاه آموزشي: شناخت شخصيت زن

استاد: همسفر غلامي

تاريخ: سه‌شنبه 98/5/29

به نوبه خود اين روز بزرگ، عيد سعيد غديرخم را به تك‌تك دوستان تبريك عرض مي‌كنم. انشاءاله ما هم بتوانيم پيرو اين عزيزان و در راه آنان باشيم و براي ما الگويي باشند تا بتوانيم سفر خودشناسي را بهتر طي كنيم. حضرت علي(ع) به عنوان يك انسان اسطوره توانستند با سبك زندگي كه داشتند به خود واقعي خود برسند و از طرف پيامبر اكرم(ص) به امامت و ولايت منتصب شدند. انشاءاله كه بتوانيم از شخصيت ايشان و الگوهاي رفتاري ايشان بهره‌مند شويم.

شخصيت چيست؟ به مجموعه گفتار، رفتار، تفكرات، احساسات، نفسانيات، ذات انسان و كليه عادت‌هاي ظاهر و باطن شخصيت گفته مي‌شود. خلق‌ و خو، ويژگيها و خصوصيات يك فرد، شخصيت او را معين مي‌كند.

طبق دستور جلسه پنجشنبه، شكل‌گيري شخصيت به واسطه قالب ذهني است كه داريم كه اين شخصيت مبناي سبك زندگي ما مي‌شود و سرنوشت ما را مي‌سازد، در واقع سرنوشت وابسته به شخصيتي مي‌شود كه ما شكل داديم.

بر اساس صفات و ويژگي‌ها، انسانها به دو دسته زن و مرد تقسيم شده‌اند. زن و مرد از نظر جنسي، فيزيولوژي، عملكرد بدني و جسمي، همچنين از نظر صور پنهان و كل ويژگي‌ها با هم متفاوت هستند و اين تفاوت به خاطر تكامل هستي است. چيزهايي در زن هست كه در مرد نیست و چیزهایی در مرد هست كه در زن نيست كه با در كنار هم قرار گرفتن مي‌توانند به رشد و تكامل كه هدف خلقت است برسند. در جايي خواندم كه نوشته بود مقداري از انرژي زن در درون مرد و مقداري از انرژي مرد در درون زن قرار گرفته و با در كنار هم قرار گرفتن مي‌توانند به انرژي كامل برسند.

مسئله مورد بحث امروز، شخصيت زن است. يعني چقدر رفتارها، خلق و خوها و ذات يك زن را مي‌شناسيم و چقدر به اين ويژگيها نزديك هستيم و تا چه حد توانسته‌ايم اين صفات و ويژگي‌هاي بالقوه را به فعل دربياوريم و مهارت پياده كردن در زندگي را داشته‌ باشيم.

ويژگي‌ها و صفات زن چيست؟

حضرت علي(ع) در مورد زن مي‌فرمايند، زن بسيار لطيف و بااحساس است. يعني از احساسات قوي برخوردار است. يك سري مسئوليتهايي بر عهده زن است كه بنابر اين مسئوليتها، بايد داراي اين ويژگي‌ها باشد و يا برعكس بنا به اين ويژگي‌ها و صفاتي كه در زن وجود دارد، يك سري مسئوليتها به عهده او گذاشته شده است. به دليل وجود احساسات قوي در زن، در ارتباطات عاطفي و ابراز محبت نسبت به مرد قوي‌تر است، براي همين مسئوليت فرزندآوري و فرزندپروري به عهده زن گذاشته شده تا بتواند با نوزاد و فرزند به نحو احسن ارتباط برقرار كند.

از صفات برجسته و مهمي كه يك زن مي‌تواند داشته باشد، كدبانوگري است. كدبانوگري مخصوص زن است. يعني صفتي است كه فقط در زنها وجود دارد. كدبانوگري يعني در طي زندگي، با داشته‌هاي خود بتوانيم بهترين زندگي را داشته باشيم، اين داشته‌ها فقط اقتصادي و مادي نيست، بلكه همه چيز را شامل مي‌شود. از نظر عاطفي، در جايگاه همسري بدانيم چطور رفتار كنيم، كدبانو مي‌داند كه همسر او با همسر يك زن ديگر متفاوت است و بايد بداند چه ارتباطي با او داشته باشد تا آرامش را در خانواده حكمفرما كند. كدبانو شرايط فرزندش را مي‌داند و او را با فرزند كسي مقايسه نمي‌كند و با او ارتباط درست برقرار مي‌كند. به طور كلي كدبانوگري يعني در بدترين شرايط و با كمترين داشته‌ها، بتوان بهترين موقعيت و شرايط را در خانواده مهيا كرد. در صورتي يك زن به اين درجه مي‌رسد كه خودش متعادل باشد. پس براي همين وقتي وارد جلسات مي‌شويم، در لژيون تازه‌واردين به ما گفته مي‌شود كه شما خودتان بيماريد و بايد در پي درمان بيماري خود باشيد و سفري را شروع كنيد. بيماري باعث شده به مرور زمان از خصوصيات زن، دور شويم و آموزشها مي‌خواهد آرام ارام ما را به شخصيت واقعي زن و به همين كدبانوگري كه تعادل است، برساند. اينقدر توانايي پيدا كنيم كه با وجود مشكلات و بحرانها، بتوانيم روي مسائل مديريت كنيم، اين قوه و توانايي در هر زني وجود دارد و اگر زني بتواند آن را پيدا كرده و احيا كند، مي‌تواند به درجه كدبانوگري برسد.

يك كدبانو روي ميزان درآمد خانواده برنامه‌ريزي مي‌كند و آن را مديريت مي‌كند و از هدررفت و اسراف جلوگيري مي‌كند و پس‌انداز را در جاهايي كه نياز است، خرج مي‌كند.

زن كدبانو، از نظر عاطفي و ارتباطي آنقدر تعادل دارد كه در ارتباط با شوهر، آنچه را كه از نقاط ضعف و كمبودها مي‌بيند و مي‌شنود، با درايت كامل، به نقاط مثبت تبديل مي‌كند. وقتي وارد خانه‌اي شويم كه خانمش كدبانو باشد، آرامش و نظم را در هر قسمت خانه و در بين اعضاي خانواده مي‌بينيم.

به نظر شما مانع رسيدن به اين صفات و ويژگي‌هاي زنانه است؟ يا مانع كدبانوگري چيست؟

وقتي ما يك قالب ذهني نادرست براي خود در ذهنمان ساخته باشيم، نمي‌توانيم به اين ويژگي‌هاي زنانه برسيم. در واقع قالب ذهني خودساخته ماست كه بر اثر تربيت، فرهنگ، آموزش ناصحيح و ... بر ما غالب شده و مانع رسيدن به كدبانوگري است.

چه نوع قالب ذهني ما را از اين صفات دور مي‌كند؟

يكي از صفات زن، حيا و وقار است. حيا به معناي سنگيني، متانت، بردباري، حد و مرز را نگه داشتن است. يك زن باوقار، گاهي با سكوت گاهي با كلام و گاهي با لحن، وقار خود را نشان مي‌دهد. يك زن باوقار مي‌داند كجا چه برخوردي داشته باشد، گاهي در جايي حتي اگر حق با او باشد، به خاطر همين داشتن وقار و متانت، صبوري و بردباري مي‌كند. به نظر من كسي كه به شأن انساني رسيده باشد و آن را درك كرده باشد، وقار در او شكل مي‌گيرد و وقتي كسي به آن عزت نفس برسد، مي‌توان گفت وقار در او شكل گرفته است.

zan3

خيلي مواقع خودمان باعث شده‌ايم كه اين وقار از بين مي‌رود، دوستان در اين زمينه مشاركت نمايند.

همسفران: ابراهيمي- محمديان- فرامرزي- تقيان- عدناني- احمدي-

همسفر ابراهيمي: در زمان سوءمصرف همسرم، بلد نبودم كجا سكوت كنم و كجا سخن بگويم، و همين باعث مي‌شد شخصيت و حرمت من زيرسوال برود، فكر مي‌كردم ايشان به من توهين كرده‌، ولي بعد از آشنايي با جلسات فهميدم رفتارهاي خودم و بلد نبودن جايگاه سكوت و سخن، باعث تخريب من شده بود. به مرور ياد گرفتم بايد روي رفتارم مديريت داشته باشم. و بعد از آن با آن شدت زيرسوال نرفتم و نشكستم، حتي جايي مي‌توانستم و حق با من بود كه حرفي را بزنم ولي به خاطر تشخيص، سكوت كردم.

استاد: نفس و قالب ذهني براي ما ترجمه مي‌كند كه چه رفتاري داشته باشيم و چگونه سخن بگوييم و يا نگوييم. پس ذهنيت به ما فرمان مي‌دهد. قالب ذهني شخصيت ما را طوري شكل مي‌دهد كه فكر مي‌كنيم در هر مسأله‌اي بهتر از همه مي‌دانيم و بايد اظهارنظر كنيم و همين خودمحوربيني قالب بر ما، فرمان دهنده مي‌شود و باعث مي‌شود از وقار و متانت يك زن دور شويم.

همسفر محمديان: از روز پنجشنبه ياد گرفتم كه قالب ذهني را نمي‌شود تغيير داد مگر اينكه از خودمحوربيني، خودعزيزبيني و خودمركزبيني خارج شويم. قالب ذهني در حافظه مي‌ماند و كهنه مي‌شود و تا زماني كه از اين سه مورد لذت ببريم، نمي‌توانيم قالب كهنه ذهني را تغيير دهيم. قبل از جلسه نمي‌دانستم كه بايد بروز احساسات داشته باشم ولي آموزشها به من ياد داد كه بايد به همسر و فرزند احساسات خود را بروز دهم ولي من در انجام اين كار ناتوان بودم و الان تمرين مي‌كنم كه ابراز احساسات، يعني لذت و اين را در درونم نهادينه مي‌كنم، كارهاي ارزشي همه لذت است نه خودمحوربيني، خودبزرگ‌بيني و خودعزيزبيني زيرا آنها همه خسارت است.

استاد: يكي از صفات برجسته زن، احساسات است. زن مي‌تواند خيلي خوب ابزار احساسات كند ولي چه چيزي مانع اين مي‌شود؟ مثلاً يك فكر غلط كه بر اثر آموزشهاي اشتباه در ذهن ما شكل گرفته اين است كه بوسيدن فرزند پسر اشتباه است. تربيت‌هاي غلط، تعصبات، عادت‌هاي نادرست و... باعث شده يك قالب ذهني براي ما درست شود و رفتارهاي ما طبق قالب ذهني شود. وقتي ذهن و قالب ذهني تصميم‌گيرنده است، به نياز همسر يا فرزند خود اعتنايي نمي‌كنيم. اين قالب بر اثر تربيت غلط، محيط و فرهنگ رشد و آموزشهاي غلط و يكسري باورها و عادت‌هاي غلط در ما شكل گرفته است كه بايد آنها را بشناسيم و كنار بگذاريم. وقتي به عنوان زن مي‌توانيم بهترين و زيباترين ابراز احساسات را داشته باشيم، چرا ذهنيات ما را از شخصيت واقعي زن بودن و مادر بودن دور كند، كمبود محبت باعث مي‌شود وقتي كسي در بيرون از خانه كمترين توجهي به فرزند ما بكند، او جذب شود و به راههاي نادرست كشيده شود.

از ديگر خصوصيات و توانايي‌هاي زن، قدرت جذب است. زن جذابيت بالايي دارد و از راههاي مختلف و عناوين متفاوت، مي‌تواند ‌بهترين جذب را داشته باشد. البته به شرط اينكه از اين قدرت جذب در راه رسيدن به شخصيت والاي زن استفاده كند، آنگاه سازنده است، ولي اگر اين جذب براي منافع و خواسته‌هاي ما باشد، ممكن است در كوتاه مدت به نتيجه برسد، ولي در بلندمدت اثرات منفي دارد. مثلاً گفته مي‌شود ياد بگيريم مصرف‌كننده را جذب كنيم. اما اگر آموزشي را كه در جلسات مي‌گيريم، بخواهيم به صورت گفتاري بر او تحميل كنيم و به عناوين مختلف با زور او را به جلسات بياوريم، درست نيست. جذب به اين معناست كه يك همسفر خودش تغيير كند تا تغيير رفتارش، بستري كه متفاوت از بستر قبلي است، مهيا كند، اين باعث جذب مصرف‌كننده مي‌شود. پس بايد از كدبانوگري، احساسات، وقار و... در جهت مثبت استفاده كرد، چون اگر در مسير ضدارزشها باشد، اصلاً نمي‌توان آن را وقار و كدبانوگري ناميد.

از ديگر خصوصيات زن اين است كه مي‌تواند شريك جنسي همسرش باشد. يعني هم نياز جنسي خود و هم نياز جنسي همسرش را برآورده كند، البته به شرط اينكه در مسير درست باشد. بعضي افراد اين رابطه جنسي را يك رابطه معامله‌گرانه مي‌دانند و در قبال آن چيزي از همسرشان طلب مي كنند، در صورتي كه زن و شوهر شريك جنسي هستند، به همان اندازه كه زن مي‌تواند لذت بدهد، مي‌تواند لذت هم ببرد. همچنين خيلي مواقع بر اثر تربيت غلط، يك زن از ابزار نياز جنسي خود به همسرش امتناع مي‌ورزد و فكر مي‌كند ابراز تمايل، ناشي از بي‌حيايي است ولي بايد دانست كه ارتباط جنسي يك نياز است و جزء مسائل حياتي است كه بايد به طريق صحيح و درست ارضا شود. اما قالب ذهني باعث مي‌شود احساسات خود را سركوب كنيم.

يك باور غلط شايع در مورد ارتباط جنسي در بين بعضي از خانم‌ها وجود دارد كه اگر مرد ابراز نياز كرد، زن نبايد هيچ عكس‌العملي نشان دهد و احساساتي از خود بروز دهد. در صورتي كه اين طور نبايد باشد، قالب ذهني است كه به ما مي‌گويد حيا كن، در صورتي كه اين حيا نيست، بلكه تفكرات غلطي است كه در ذهن ما حاكم شده و باعث ايجاد اين شرم مسموم شده است.

چه موانعي براي ايجاد يك ارتباط جنسي سالم وجود دارد؟

اگر در رابطه جنسي، حس كينه و نفرتي كه نسبت به همسر داريم، ‌غالب شود، اجازه لذت بردن نمي‌دهد. در صورتي كه اين رابطه تماماً احساس است و بايد آنقدر آن پالايش در ما ايجاد شده باشد كه در همان لحظه فقط به آن رابطه فكر كنيم نه هيچ چيز ديگر، زيرا در غير اين صورت، نمي‌توان رابطه خوبي داشت و حتماً اثرات منفي در زندگي دارد. با ارتباط جنسي سالم، به شخصيت واقعي زن نزديك شده و اثرات مثبت آن را در زندگي خواهيم ديد. حس و حال بد در اين رابطه، باعث سرد شدن و فراري شدن مرد از زن مي‌شود. وقتي زن احساسات خودش را سركوب كند، ممكن است در جاهايي كه شايسته نيست، خودش را نشان دهد و بروز مشكلات عديده‌اي را به همراه مي‌آورد.

يك زن باوقار، عقده‌ها، عقيده‌ها و كمبودها را در ارتباط جنسي با شوهرش دخيل نمي‌كند. وقتي ارتباط برقرار مي‌شود، ‌تماماً در آن ارتباط است و هيچ حس كينه و نفرت و عقده و انتقامي در او نيست. يك زن بايد به اين فهم برسد.

كسي كه درونش مملو از كينه و نفرت نسبت به شوهرش است، ذهنيتش مانع ابراز احساسات در موقع رابطه جنسي مي‌شود، يا قالب ذهني به او القا مي‌كند كه در همان موقع انتقام خود را بگير، اينها زن را از شخصيت واقعي دور مي‌كند. ذهن شلوغ اجازه نمي‌دهد در هيچ جايگاهي به وظيفه خود درست عمل كنيم. حاكم شدن قالب ذهني، عمل درستي را به دنبال ندارد. اما بايد آرام آرام با آموزش اين قالب ذهني را بشناسيم و تغيير دهيم و به هر كدام از اين صفات و ويژگي‌ها فكر كنيم. هيچ گاه زندگي خود را با ديگري مقايسه نكنيم و از داشته‌هايي كه داريم به نحو احسن هم خود و هم اعضاي خانواده استفاده كنيم. اين مي‌شود كدبانوگري و باعث مي‌شود به عنوان يك زن نمايان شويم.

زن ستون آرامش خانواده است. زيرا اين توانايي در زن وجود دارد كه مديريت بحران كند و با تدبير و درايت مشكلات را حل كند. تدبير و درايت زماني حاصل مي‌شود كه زن بتواند بين عقل و احساس تعادل برقرار كند و بتواند با آگاهي به قدرت تشخيص برسد و بداند در هر موقعيتي چه رفتاري با فرزند، همسر، خانواده شوهر، خانواده خود و... برخورد كند.

وقتي در هر شرايطي بخواهيم به خاطر خودمحوري و خودعزيزبيني به خواسته‌اي كه داريم، برسيم، از زن بودن دور مي‌شويم.

خيلي مواقع رفتارهاي نادرست، نشأت گرفته از برداشت غلط است و برداشت‌هاي غلط باعث مي‌شود از شخصيت زن با احساس دور شويم.

نكته ديگر، شناخت تفاوتهاست. وقتي تفاوت بين خود و همسر كه يك مرد است را درك كنيم، ‌بهتر مي‌توانيم ارتباط برقرار كنيم. آنجاست كه رفتارهاي طبيعي او را شناخته و از آن كينه به دل نمي‌گيريم. يك زن توانايي دارد شوهرش را بشناسد و جذب را بين خودش و او برقرار كند و اين باعث ايجاد فهم مشترك و زندگي سالم مي‌شود.

بياييم به عنوان پيامي كه از دستور جلسه گرفتيم، بسنجيم تا چه حد از اين شخصيت دور شديم و موانع را در خود پيدا كنيم. به نظر مي‌رسد ريشه اصلي دور شدن از شخصيت والاي زن، همان قالب‌هاي ذهني و ذهنياتي است كه به تربيت، محيط رشد و آموزشهاي غلط برمي‌گردد، بايد آنها را بشناسيم و برطرف كنيم. اينها خيلي ريز است و هيچ كس غير از خودمان نمي‌تواند آنها را بيابد.

به عنوان كلام پاياني به شعري از شهريار در وصف حضرت علي(ع) اشاره مي‌كنيم كه با سفر درماني ما هم بي‌ربط نيست.

علي اي هماي رحمت، تو چه آيتي خدا را        كه به ما سوا فكندي همه سايه هما را

دل اگر خداشناسي، همه در رخ علي بين         به علي شناختم من به خدا قسم خدا را

برو اي گداي مسكين در خانه‌ي علي زن         كه نگين پادشاهي دهد از كرم گدا را

در وادي سوم مي‌خوانيم كه براي شناختن خدا، بايد اول خود را بشناسيم و اينقدر حضرت علي(ع) در رفتار و كردارشان خداگونه بودند كه وقتي ايشان را مي‌بينيم تمام صفات خداوندي را مي‌بينيم. انشاءاله در اين سفر درماني آنقدر پالايش شويم كه به خودِ واقعي برسيم. انشاءاله در اين روز همه يك عيدي خوب از حضرت علي(ع) بگيريم.

 مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر مظاهر

zan1

 

دیدگاه‌ها

0 #6 پاسخ: شناخت شخصیت زنهمسفر سیدمحسنی 1398-06-09 21:11
باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما وخداقوت این دستور جلسه که به خوبی استاد باز کردن، با تشکر فراوان.
0 #5 پاسخ: شناخت شخصیت زنهمسفر عدنانی 1398-06-06 08:28
  • با یلام وتشکر از استاد که خیلی خوب این دستور جلسه را توضیح دادند امیدوارم که بتوانم قالب ذهنی را بشناسم وبا تفکر درست له اون شخصیت والای زن بودن برسم
0 #4 پاسخ: شناخت شخصیت زنفاطمه فولادی 1398-06-06 08:19
باسلام دستورجلسه خیلی خوبی بود
0 #3 قدردانیهمسفر علیزاده 1398-06-05 22:57
عرض سلام وخدا قوت خدمت استاد محترم
دستور جلسه بسیار عالی وکلیدی بود.
از اینکه دغدغه مسائل زندگی را بغیر ازمسائل اعتیاددارید بسیار سپاسگزارم.البته هرچند همه این مسائل بهم مربوط است وبواسطه همین فراموشی جایگاه زن بسیاری از مشکلات اعم از اعتیاد رقم خورده.
0 #2 شناخت شخصیت زنهمسفر مرادی 1398-06-03 10:19
با تشکر از استاد راهنمای گرامی وعزیز...بسیار زیبا وشیوا شخصیت یک زن را معرفی نمودند وما با مقایسه رفتار کردار وگفتار خود با این اموزش میتوانیم خودمان را بشناسیم که تا چه میزان به یک همسر با وقار ویک مادر با احساس ویک کدبانو نزدیک هستیم .با امید موفقیت همه اعضای محترم سروج
0 #1 برداشت موضوعهمسفر حسینی 1398-05-31 13:20
باتشکر از استاد که موضوع را بخوبی باز کردندوبسیار قابل فهم بود

Comments are now closed for this entry