All for Joomla All for Webmasters
031-33312497 |
آرشیو مطالب گزارش كارگاه‌های آموزشی همسفران

 

نيكو سخن گفتن و استفاده از الفاظ زيبا و نيكو براي احترام لازم است. احترام گذاشتن به زور و اجبار نيست كه از كسي بخواهيم به ما احترام بگذارد، براي احترام واقعي بايد در قلب طرف مقابل رسوخ كنيم و اين با نيكوسخن گفتن حاصل مي‌شود. يكي ديگر از مصاديق احترام، اين است كه شنونده صحبتهاي او باشيم بدون هيچ‌گونه سرزنش و قضاوتي. علايق و سلايق خود را تحميل نكنيم و سلايق طرف مقابل را در نظر بگيريم.

موضوع كارگاه آموزشي: پرسش و پاسخ مسائل زناشويي

استاد: سركار خانم برخوردار

تاريخ: سه شنبه 98/6/5

لازمه هر نوع ارتباط سالمي، پنج عامل است:

1) فرديت 2)امنيت 3) احترام به حريم شخصي ديگران 4) عشق 5) حفظ تعادل

فرديت يعني خودم هم هستم. در واقع يك نوع احترام به خود است.

در يك رابطه زناشويي بايد احساس امنيت كرد، اما بعضي مواقع اختلال شخصيت موجب سرد شدن رابطه مي‌گردد كه اگر شديد نباشد، توسط روانشناس يا روانپزشك قابل درمان است.  عدم درك احساسات طرف مقابل يك مانع ايجاد امنيت رابطه عاطفي است. همچنين اگر هوش هيجاني ما يا طرف مقابل كم باشد، احساس امنيت نداريم.

احترام يك اصل مهم در ارتباط است. همانطور كه دوست داريم به ما احترام گذاشته شود، ما هم به ديگران احترام بگذاريم. اين احترام شامل حفظ حريم شخصي طرف مقابل هم مي‌شود. مثلاً اگر خواب است، صداي تلويزيون را زياد نكنيم، زيرا با اين كار عملاً وارد حريم شخصي طرف مقابل شده‌ و به او بي‌احترامي كرده‌ايم. احترام گذاشتن رعايت همين نكته‌هاي ظريف است.

نيكو سخن گفتن و استفاده از الفاظ زيبا و نيكو براي احترام لازم است. احترام گذاشتن به زور و اجبار نيست كه از كسي بخواهيم به ما احترام بگذارد، براي احترام واقعي بايد در قلب طرف مقابل رسوخ كنيم و اين با نيكوسخن گفتن حاصل مي‌شود. يكي ديگر از مصاديق احترام، اين است كه شنونده صحبتهاي او باشيم بدون هيچ‌گونه سرزنش و قضاوتي. علايق و سلايق خود را تحميل نكنيم و سلايق طرف مقابل را در نظر بگيريم. احترام گذاشتن رعايت نكات خيلي ريز است كه بايد به آن دقت كنيم. اگر تعهدي نسبت به هم داريم و عهدي بسته‌ايم، پس بايد آن را رعايت كنيم.

اصل ديگر عشق است. عشق يعني از دل زشتيها، زيباييها را كشف كنيم و ببينيم و به رخ طرف بكشيم. عشق يعني صبور باشيم، ‌عشق يعني بخشنده باشيم و...

اصل مهمتر در ارتباط، تعادل است. تعادل يعني نه افراط و نه تفريط، ميانه رو باشيم.

zanashoee4

در اين قسمت استاد به سوالاتي كه مطرح شد، جواب دادند.

هيچ كس به هيچ وجه اجازه ندارد رابطه‌هاي قبلي را با همسرش در ميان بگذارد، اين كار نه از لحاظ شرعي و نه از لحاظ قانوني اصلاً درست نيست، حتي اگر از ما بپرسد، زيرا باعث ايجاد بي‌اعتمادي بدي در زندگي مي‌شود. حتي اگر از رابطه‌هاي قبلي چيزي در ذهن مي‌آيد، بايد به ذهن بگوييم فعلاً كنار برو و به رابطه خود و همسر خود فكر كنيم. نمي‌توان با فكرهاي منفي مبارزه كرد زيرا بيشتر هجوم مي‌آورند، بلكه بايد آنها را در قسمت كوچكي در ذهن جاي داد و به آن بي‌اعتنا شد.

عده‌اي از كم بودن ميل جنسي سوال مي‌كنند، علت اصلي كم شدن ميل جنسي به خاطر ناراحتي از شوهر است. براي داشتن يك رابطه جنسي خوشايند، بايد كارهاي نيمه كاره را تمام كرد. اگر از همسر ناراحتي داريد، آن را حل و فصل كنيد. ريشه مشكل كم بودن ميل جنسي، اغلب از لحاظ عاطفي است. براي رابطه جنسي همراه با لذت، بايد مسائل حاشيه‌اي را با همسر حل كرد. اين شايد ناشي از نقص زن است كه نمي‌تواند احساساتش را خوب بيان كند. يك زن مي‌تواند با مديريت، احساساتش را صادقانه با همسرش در ميان بگذارد، مثلاً‌ به او بگويد من تو را دوست دارم و دوست دارم از رابطه با تو لذت ببرم، اما من دوست ندارم لباس 10سال پيش را بپوشي، دوست دارم لباسي كه براي تولدت خريده‌ام را بپوشي. مديريت رابطه جنسي با زن است. اگر رابطه جنسي خراب است، اغلب مشكل از زن است. اگر زن مدير حاذقي نباشد، بايد آن را تمرين كند و بشناسد. روي يك برگ كاغذ، تمام خواسته‌هاي كوچك و بزرگ خود را بنويسد، از ميان آنها، هر كدام كه معقول است و مي‌توان به آنها رسيد را با جمله‌هاي نيكو و زيبا و يا خواهش كردن و يا اصلاً با عبارت «من اين را دوست دارم» به طرف مقابل بگويد.

يكي ديگر از راهكارها اين است كه تمام محسنات رفتاري، گفتاري و فيزيكي و جسمي مردش را در ذهن بياورد، استقبال گرم از همسر و جلوي در رفتن و اين قبيل كارها باعث رابطه خوب مي‌شود.

بعضي خانم‌ها از اينكه مرد به سر و وضع خود نمي‌رسد، يا بدنش بو مي‌دهد، شكايت دارند و ناراحتند. البته بايد ديد واقعاً اين گونه است، يا از نظر خانم اين طور است، زيرا بعضي از خانم‌ها دچار وسواس هستند. وسواس عامل بسيار مضر در يك رابطه سالم است. وسواس انواع مختلف دارد. وسواس پاكي و نجسي، وسواس فكري، وسواس تميزي و... فقط اين را بدانيم كه ما نمي‌توانيم كسي را تغيير دهيم، بايد خودمان را اصلاح كنيم. براي اينكه بدانيم وسواس داريم يا نه، بايد ببينيم موردي كه از آن ناراحتيم، روي مخ است و اعصاب ما را خورد مي‌كند يا نه. مردها از اينكه كسي به آنها گير بدهد، خوششان نمي‌آيد و در درازمدت ممكن است همين گيردادن‌ها منجر به رابطه‌هاي نامشروع بيرون از خانه شود. بايد بدانيم كه بي‌نظمي يك شبه به وجود نيامده كه يك شبه هم از بين برود، يك زن مدير حاذق، مي‌داند كه با زبان خوش، مي‌توان مار را از لانه بيرون كشيد. همچنين لبخند زدن موقع صحبت، رعايت لحن شيرين و استفاده از عطر خوشبو و... در برطرف كردن بي‌نظمي آقايان مؤثر است.

هر رابطه زناشويي يك نسخه مخصوص به خود دارد، زيرا افراد با هم متفاوتند، ولي زن و شوهر، براي يك رابطه گرم داشتن، بايد به معناي واقعي كلمه عاشق هم باشند. يعني زشتي‌ها را نبينند و حتي به كسي هم نگويند. اشتباهات را ناديده بگيرند، بزرگ نباشند، بزرگواري و گذشت داشته باشند.

تابحال فكر كرده‌ايد كه چرا با اينكه همه زنها داراي يك سري خصوصيات مشترك هستند ولي بعضي از مردها، جذب زناني غير از همسر خود مي‌شوند؟ بايد ريشه آن را در روابط عاطفي جستجو كرد. وقتي مردي از لحاظ عاطفي كمبود داشته باشد، آن را در جاي ديگر جستجو مي كند و يك زن مدير، بايد آن كمبود را جبران كند. مديريت همه اينها با زن است زيرا لطيف است و عاطفه و احساس در زنان بيشتر است.

نبايد سر هر مسأله‌اي با مرد قهر كرد و به هيچ عنوان مسائل حاشيه‌اي را وارد اين رابطه كرد. معذرت‌خواهي مرد از طريق ارتباط جنسي است و نشانه علاقه مرد نسبت به زن است. زن با مديريت خود، آرام آرام و با زبان و روي خوش، يكي يكي مسائل را به او مي‌گويد، در هر رابطه‌اي گذشت و بخشش بايد وجود داشته باشد.

زن و شوهري كه به سنين كهنسالي مي‌رسند، بدانند كه ديگر تب و تاب جواني را ندارند، اينها مي‌توانند با احترام و تحويل گرفتن و ارزش گذاشتن به همديگر از هم لذت ببرند.

خودارضايي در هر حالت و به هر كيفيت و كميتي ايراد دارد. گفته شد رابطه سبز، رابطه‌اي است كه بين دو نفر باشد و هيچ فانتزي ديگري نباشد. براي رفع خودارضايي بايد ريشه‌يابي كرد و ايراد رابطه را پيدا كرد كه كار به خودارضايي نكشد. خودارضايي باعث ضعف حافظه و لذت نبردن از همبستري و همچنين زجركشيدن فرد از لحاظ رواني مي‌شود، زيرا مدام خود را سرزنش مي‌كند، در حالي كه در يك رابطه زناشويي هيچ‌گاه كسي خودش را مورد سرزنش قرار نمي‌دهد.

افسردگي، وسواس، مشغلات ذهني، دختر و پسر بزرگ در خانه داشتن و.... ميل جنسي را كاهش مي‌دهد. بهترين كار اين است كه در هر مرحله‌اي پذيرش داشته باشيم و با آن مسأله كنار بياييم ولي آن را كنار نگذاريم. بايد افسردگي را كاهش دهيم و خلق و خو را بالا ببريم.

 

مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر علیرضا

zanashoee6

دیدگاه‌ها

0 #6 پاسخ: پرسش و پاسخ مسائل زناشوييهمسفر سیدمحسنی 1398-06-09 19:47
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما وخداقوت این دستور جلسه که استاد به خوبی باز کردند. با تشکر فراوان
0 #5 پاسخ: پرسش و پاسخ مسائل زناشوييهمسفر عدنانی 1398-06-09 17:32
[*]با سلام وسپاس فراوان از جناب اقای مفتون وکمیته سروج که دغدغه بالا بردن اگاهی ما رو دارند .استفاده بردم ./list]
0 #4 پاسخ: پرسش و پاسخ مسائل زناشوييهمسفر ولی زاده 1398-06-09 11:23
باسلام وخدا قوت"وباتشکر از همسفر برخوردار.این دستور جلسه خیلی خوب بازشد ومن خودم شخصا خیلی از نقاط ضعفم را متوجه شدم.
0 #3 پاسخ مسائل زناشوییهمسفر احمدی 1398-06-07 10:29
سلام وخداقوت.جلسه بسیار خوبی بود در جهت بالا بردن آگاهی وشناخت مسائل خصوصی خا نمها.از جناب آقای مفتون وکمیته آموزش بسیار ممنونم که تمام تلاش خود را برای بالا بردن دانش وآگاهی ما مینمایند.
0 #2 تشکروقدردانیهمسفرخراط زاده 1398-06-06 20:44
باسلام وتشکرازبنیانگزاروکمیتهءآموزش
همچنین استادجلسه که موضوع رابسیارزیباودرعین
ساده وکاربردی مطرح کردند.دراین دستورجلسه هم
آدرس خودرابه خودمان دادندیعنی اگرجایی دررابطه
گره ومشکل وجوددارددرون خودراواکاوی کرده وراه
حل راپیداکنم.باتشکرفراوان ازبنیانگزار.
0 #1 پاسخ: پرسش و پاسخ مسائل زناشوييفاطمه فولادی 1398-06-06 13:31
باسلام دستورجلسه خیلی وخوب وپرباری بودتشکرازاقای مفتون وهمه دست اندرکاران که زحمت میکشندانشاالله خداوندیارویاورهمه باشه

Comments are now closed for this entry