All for Joomla All for Webmasters
031-33312497 |
آرشیو مطالب گزارش كارگاه‌های آموزشی همسفران

در زمان ناداني و جهالت، با اينكه مي‌دانستيم مصرف‌كننده دروغ مي‌گويد ولي اصرار داشتيم كه به او بفهمانيم كه دروغ مي‌گويد و مي‌خواستيم صريح به ما بگويد كه پول براي مواد مي‌خواهد و اين انتظار اشتباهي بود كه ما داشتيم. اين را همه تجربه كرده‌ايم. در اين حالت انرژي و حس و حال و حوصله خانواده از بين مي‌رود و چه بسا به سمت قرص‌هاي آرامبخش روي آورد و همين باعث ايجاد فضاي سرد و بدي در خانواده مي‌شود كه مصرف‌كننده به دنبالش است تا به هدفش برسد، هدفي كه قانون اعتياد بر او حكم مي‌كند تا بتواند كاري كه مي‌خواهد انجام دهد و خانواده را براي رسيدن به اهدافش دور بزند.

موضوع كارگاه آموزشي: دور خوردن و دور زدن

استاد: همسفر مكري

تاريخ: سه شنبه 98/6/12

ايام سوگواري سرور و سالار شهيدان، امام حسين(ع) را تسليت عرض مي‌نماييم.

خانواده‌هاي مصرف‌كننده خيلي دچار مسأله دور خوردن و دور زدن هستند و گاهي اوقات بدون اينكه بدانند يا دور مي‌زنند و يا دور مي‌خورند و باعث حال بدي و تخريب خود و ديگران مي‌شود. اينجا درمان گروهي است و مي‌توانيم در كنار يكديگر به بررسي اين موضوع بپردازيم تا به حقيقت آن پي ببريم.

زندگي در كنار مصرف‌كننده سخت است، زيرا مصرف‌كننده در حال اجراي قوانين اعتيادي است كه بر او حاكم شده است، خانواده هم چون از اين قضيه اطلاع و آگاهي ندارد، در يك محيط دردآور و سخت زندگي مي‌كند.

هميشه خانواده چندين سال بعد از اينكه اعتياد در خانواده رخنه كند، متوجه مي‌شود و زماني هم كه متوجه مي‌شود، مي‌خواهد كاري كند كه از اين ورطه نجات يابد. كارهايي انجام مي‌دهد كه معمولاً از روي ناآگاهي است و براي همين به نتيجه درست نمي‌رسد و دوباره سر جاي اول بازمي‌گردد و همان اتفاقاتي كه روز اول با آن مواجه شده، دوباره پيش مي‌آيد و همين باعث نااميدي او مي‌شود، انرژي گرفته شده و خسته مي‌شود و نمي‌تواند ادامه حركت دهد.

هم خانواده و هم مصرف‌كننده دچار ناداني و جهالت هستند، تفكر افيوني مصرف‌كننده و تفكر زائد افيوني خانواده در كنار هم قرار مي‌گيرند و مي‌خواهند با اين دو تفكر ناسالم و بيمار اين معضل را حل كنند ولي همچنان كه همه تجربه داريم، هيچ مشكلي حل نمي‌شود.

با ورود به جلسات، در جلسه شناخت اعتياد متوجه مي‌شويم كه چه اتفاقي براي مصرف‌كننده افتاده است و با يك آگاهي نسبي تا حدودي به دليل دروغگويي، عدم امنيت، عدم شفافيت او پي مي‌بريم و دليل اتفاقاتي كه قبل از اين براي ما به وجود آمده، را متوجه مي‌شويم.

وقتي يك سري اطلاعات و آگاهي مي‌گيريم، برگشتي به گذشته مي‌زنيم و متوجه مي‌شويم كه چگونه مصرف‌كننده براي رسيدن به هدفش ما را دور مي‌زده است. اينقدر به خوبي و زيبايي دروغ مي‌گويد و صحنه‌سازي مي‌كند كه هيچ شك و شبهه‌اي به وجود نمي‌آيد و اين‌ها همه ناشي از حاكميت قوانين اعتياد بر اوست و همين باعث مي‌شود خانواده بخواهد روي او تسلط پيدا كند و جلوي اتفاقات را بگيرد، دريغ از اينكه خود خانواده هم در يك ناداني ديگري است كه نمي‌داند و به علت اين ناداني و ناآگاهي چه قضايايي كه برايش به وجود نمي‌آيد.

در جلسات، مي‌فهميم كه ما خانواده‌ها هم در جهل و ناآگاهي بوديم و اين باعث مي‌شد كه ما را دور بزنند، در واقع خود ما زمينه دور خوردن را داشتيم. اما وقتي در جلسات آگاهي و شناخت تا حدودي بالا مي‌رود، ديگر خوشمان نمي‌آيد كه كسي از ما سوءاستفاده كند و ما را فريب دهد. بالا رفتن آگاهي به ما كمك مي كند كه مصرف‌كننده بفهمد كه ما همان فرد قبلي نيستيم كه هيچ چيز نمي‌دانستيم و همين باعث مي‌شود مقداري از دروغ‌ها كم ‌شود و حريم و حرمت بين افراد به وجود بيايد. هر زماني كه در جهل و ناآگاهي باشيم، مصرف‌كننده به طرفه‌العيني سوءاستفاده مي‌كند. همانگونه كه همه ما تجربه داشته‌ايم كه كارهايي كه ما بر اثر جهالت مي‌كرديم هيچ اثري نداشت و مصرف‌كننده كار خودش را انجام مي‌داد و مصرفش را مي‌كرد.

وقتي از مصرف‌كننده دور بخوريم، حس خشم و نفرت و كينه و حس انتقام‌جويي بالا مي‌رود و اينها يعني تخريب و همين باعث مي‌شود كه هم خودمان و هم ديگر اعضاي خانواده آسيب ببينند، يعني كل خانواده در معرض آسيب قرار مي‌گيرند.

زماني كه به آگاهي لازم برسيم و درك كنيم كه مصرف‌كننده به هر علتي مصرف‌كننده شده و الان بيمار است و بدنش نيازمند مواد شده است و بايد مصرف كند،‌ حتي اگر تحت شرايط خاصي، پول مواد را به او بدهيم وقتي با علم و آگاهي است ديگر دور نمي‌خوريم، ولي در زمان ناداني و جهالت، با اينكه مي‌دانستيم دروغ مي‌گويد ولي اصرار داشتيم كه به او بفهمانيم كه دروغ مي‌گويد و مي‌خواستيم صريح به ما بگويد كه پول براي مواد مي‌خواهد و اين انتظار اشتباهي بود كه ما داشتيم. اين را همه تجربه كرده‌ايم. در اين حالت انرژي و حس و حال و حوصله خانواده از بين مي‌رود و چه بسا به سمت قرص‌هاي آرامبخش روي آورد و همين باعث ايجاد فضاي سرد و بدي در خانواده مي‌شود كه مصرف‌كننده به دنبالش است تا به هدفش برسد، هدفي كه قانون اعتياد بر او حكم مي‌كند تا بتواند كاري كه مي‌خواهد انجام دهد و خانواده را براي رسيدن به اهدافش دور بزند.

dorkhordan3

دوستان در اين زمينه مشاركت نمايند.

همسفران: محمديان- مهمانپذير- مرادي- قاسمي- سيدمحسني- خراط زاده- فولادي- عليزاده- عدناني- تقيان- موسوي-

همسفر محمديان: همسر من 10سال در ترك بود و بودن در تفكر زائد افيوني و ضدارزشها باعث شده بود كه هم دور بخورم و هم دور بزنم. هميشه دنبال انتقام گرفتن بودم و بدون آگاهي مي‌خواستم اشتباهاتي كه او مي‌كرد را تلافي كنم و به خيال خودم مي‌خواستم با انتقام گرفتن لذت ببرم. اين همان دور خوردن و دور زدن بود ولي بعد از ورود به جلسات، آگاهي خود را بالا بردم و فهميدم اين قانون اعتياد است و فهميدم انتقام درست نيست و بودن در تفكر زائد افيوني و ضدارزشها خوب نيست و آگاهي خود را بالا برده و ضدش را ياد گرفتم و تصميم گرفتم نه دور بخورم و نه دور بزنم.

همسفر مهمانپذير: بعد از مدتي كه به جلسات آمدم تازه متوجه دور خوردن‌ها و دور زدن‌ها شدم. چندين سال پيش وقتي متوجه مصرف مسافرم شدم، او انكار مي‌كرد و من انتظار داشتم كه او بگويد كه مصرف مي‌كند چون از قانون اعتياد بي‌اطلاع بودم، ما را به مهماني مي‌برد و خودش به خانه برمي‌گشت و هرچه مي‌خواستم به او ثابت كنم، او دروغ مي‌گفت، فكر مي‌كردم اگر مواد را از جيبش بيرون بيندازم به او كمك كرده‌ام ولي اين طور نبود. در جلسه شناخت اعتياد، شگفت‌زده شدم و سراپا گوش بودم و از همان روز آموزش را عملي كردم و موقع شستن لباس، مواد را از جيبش درمي‌آوردم و در جيب ديگرش مي‌گذاشتم و خود مسافرم از اين كار تعجب كرده بود. روي خودم كار كردم تا بيماري تفكر زائدم درمان شود و ايشان بعد از 4ماه كه من به جلسات آمدم، خودشان جذب جلسات شدند.

استاد: از نظر جلسات، اين اصل پذيرش است. وقتي مي‌گوييم بپذيريم كه مصرف‌كننده بيمار است و بايد مصرف داشته باشد، دليل بر اين نيست كه كارهاي او را مي‌پسنديم و بر آن صحه مي‌گذاريم، بلكه بايد با شرايط سازگار شد. ما نمي‌توانيم هيچ مصرف‌كننده‌اي را وادار كنيم كه مصرف نكند، به خصوص افرادي كه دوستدار مواد هستند، ولي پذيرش كمك مي‌كند كه مورد سوءاستفاده قرار نگيريم و آسيب نبينيم. اگر پذيرش داشته باشيم، مشكل اعتياد را به مسأله تبديل كرده و به دنبال راه‌حل براي حل مسأله اعتياد مي‌شويم، ولي بايد مسائل مصرف‌كننده را بپذيريم و به جاي روبه‌رو بودن در كنار او قرار بگيريم و هر كس با برداشت و شناختي كه از مصرف‌كننده اش دارد، مي‌تواند اجازه دور زدن ندهد.

همسفر مرادي: 10سال از لحاظ احساسي دور مي‌خوردم، مسافرم نقطه ضعف مرا پيدا كرده بود و زماني كه مي‌خواست از خانه بيرون برود، طوري مرا دور مي‌زد كه اصلاً متوجه نمي‌شدم و زماني كه مي‌رفت تازه متوجه مي‌شدم و تا زماني كه مي‌خواست برگردد مدام خودخوري مي‌كردم و دوست داشتم انتقام بگيرم و زماني هم كه برمي‌گشت باز هم دور مي‌خوردم. در جلسات كه آموزش گرفتم ياد گرفتم كه چگونه دور نخورم و كم‌كم خودش از دور زدن دست برداشت چون مي‌دانست من دور نمي‌خورم.

استاد: وقتي حريف خود را بشناسيم بهتر مي‌توانيم جلوي نقطه‌ضعف‌هاي خود را بگيريم. در مسأله اعتياد و هر مسأله ديگري بايد طرف مقابل را بشناسيم تا مغلوب نشويم. وقتي دو نفر در جهالت باشند، كسي كه غالب مي‌شود دور مي‌زند و كسي كه مغلوب مي‌شود، دور مي‌خورد.

همسفر قاسمي: چند عامل اصلي براي دور خوردن بر من حاكم بود و مهمترين آن عدم شناخت و درك حقيقت اعتياد بود. دوم عدم پذيرش و سوم، زمانهايي كه نمي‌توانستم احساساتم را كنترل كنم و چهارم زماني كه بر اساس جهالتها و به خاطر كم‌انرژي بودن و كم حس بودن از پيرامون و اطرافيانم غافل مي‌شدم. دور خوردن من مخصوص مصرف‌كننده نبود و حتي در محل كار و اطرافيان هم مرا دور مي‌زدند و با احساسات من بازي مي‌كردند و وقتي پشيمان مي‌شدم، بالتبع مي‌خواستم دور بزنم، زيرا اين ضدارزشي را ياد مي‌گرفتم. مصرف‌كننده من به خاطر اينكه مي‌خواست محل زندگي‌اش از من جدا شود و به اهدافش برسد، در سن خيلي كم تقاضاي ازدواج كرد و روي احساسات مادرانه من دست گذاشت و من هم در ابتدا خوشحال بودم كه او تقاضايش را به من گفته است، . به اين ترتيب مرا دور زد، ولي با آمدن به جلسات، جلوي دور خوردن‌هاي بعدي گرفته شد.

استاد: مصرف‌كننده به زيبايي براي رسيدن به اهدافش، هزاران شگرد و ترفند به كار مي‌برد تا خانواده را دور بزند و خانواده زماني متوجه مي‌شود كه او به هدفش رسيده است.

تجربه خود من در اين زمينه اين است كه زماني مي‌خواستم كاري انجام دهم كه مصرف مواد مسافرم قطع شود، با اينكه به جلسات هم مي‌آمدم، به تازه‌واردين گفته مي‌شود كه دوربين روي خودتان باشد، ‌زيرا نمي‌توان براي مصرف كننده كاري كرد. اما احساسات روي من غلبه داشت و مي‌خواستم مسافرم هم به جلسات بيايد، بعد از دو سال كه به جلسات آمدم، هم شكل و هم نوع مصرف او تغيير كرد و از تدخيني به تزريقي تبديل شد و به من گفت مواد ناخالصي دارد و روي من تأثير ندارد و همين باعث مي‌شد كه پول بيشتري بگيرد، من بسيار روي تزريق حساس بودم ولي او آرام آرام طوري زمينه‌چيني كرد و به مرحله‌اي رسيد كه تزريق را به من بگويد. مدتي هم تزريق كرد و زماني كه با استاد راهنما مشورت كردم، ايشان گفتند كه اين هم نوعي از مصرف است و بايد شما براي او سرنگ تهيه كنيد تا از سرنگ آلوده استفاده نكند، در ابتدا ناراحت شدم ولي وقتي اين كار را كردم، جلوي دور زدن‌هاي بعدي را گرفتم. پس بهتر است قبل از اتفاقات مخرب، كه باعث ايجاد تنفر و كينه نسبت به مصرف‌كننده بشود و مانع آموزش گرفتن مي‌شود، آموزشهايي را كه مي‌گيريم كاربردي كنيم.

هرچه آگاهي ما كمتر و بالتبع پذيرش ما نسبت به قضيه اعتياد كم باشد، مصرف‌كننده با ترفندهاي بهتر و محكمتر به اهدافش مي‌رسد، زيرا ما اين اجازه را به او مي‌دهيم. اگر بپذيريم كه مصرف‌كننده بيمار است و شايد جزء دسته‌اي باشد كه دوستدار مواد است، انتظار نداريم با عناوين مختلف ما را دلخوش ‌كند، اگر خواستيم دنبال حرف‌هاي دلخوش كننده مصرف‌كننده باشيم، در واقع محفظه‌اي براي خود ساخته‌ايم و دوست داريم در آن باشيم، اينجا همان جايي است كه خانواده در آن مي‌ماند و هر بلايي كه مصرف‌كننده به سرش بياورد خودش مي‌خواهد، در واقع عدالت بر او جاري مي‌شود. اين همان دور زدن خودمان است، زيرا زجرآور است كه بفهميم كسي ما را فريب مي‌دهد، اين شامل همه افراد غير از مصرف‌كننده هم مي‌شود. اين جلسات براي كساني مثمرثمر است كه خواهان درمان باشند، پس به زور و اجبار كسي را نمي‌توان وادار كرد كه مصرف‌ نكند.

اميدوارم به آن درجه از آگاهي برسيم كه زمينه سوءاستفاده كردن به ديگران ندهيم و دور نخوريم. هرجا دور نخورديم ديگر كسي نمي‌تواند ما را دور بزند. اگر مسأله‌اي را با پذيرش و آگاهي قبول كرديم، ديگر دور نمي‌خوريم.

 

مسئول نظم اين كارگاه آموزشي:

مسافر ميثم

dorkhordan1

 

دیدگاه‌ها

0 #3 پاسخ: دور خوردن و دور زدنهمسفرخراط زاده 1398-06-16 14:42
تشکرازاستاد
برداشت من ازدستورجلسه ،تنهاراه دورنخوردن دانایی
است وآموختن ممنون ازاستادوهمسفران ازمشارکت هاآموختم.تشکرازبنیانگزار.
0 #2 پاسخ: دور خوردن و دور زدنهمسفرسیدمحسنی 1398-06-14 16:09
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما وخداقوت،این دستور جلسه که استاد به خوبی بازکردند. با تشکر
0 #1 پاسخ: دور خوردن و دور زدنهمسفرمحمدیان 1398-06-14 11:34
عرض سلام وخداقوت
ازاین موضوع یادگرفتم تازمانیکه من درجهالت هستم هم دور میخورم وهم دورمیزنم وتنهازمانی میتوانم دیگردورنخورم که باآموزشهاآگاه شوم.
سپاس ازتفکرسروج

Comments are now closed for this entry