All for Joomla All for Webmasters
031-33331578 |
031-33312497 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

 

 

رسيدن به شايستگي منوط به رعايت بايدها و نبايدهاست، پس اگر خود را ملزم به رعايت بايدها و نبايدها نكنيم، يعني هر كدام راحت است انجام دهيم و هر كدام سخت است كنار بگذاريم. هيچ‌گاه به شايستگي نخواهيم رسيد. اولويتي كه مدنظر جلسات است، درمان است و بايد تمام كارهاي ما زيرمجموعه درمان قرار بگيرد نه اينكه درمان در حاشيه باشد و بخواهيم همه كارهاي خود را انجام دهيم و اگر وقت آورديم به درمان خود رسيدگي كنيم. از امروز اين بايد را براي خود بگذاريم كه اگر به جلسه مي‌آييم و وقت صرف مي‌كنيم، خود را ملزم به رعايت بايدها كنيم. از بايدها و نبايدهاي جلسه بسيار صحبت به ميان آمده ولي انجام دادن و عملي كردن آنها مهم است.

 

موضوع كارگاه آموزشي: بايستگي و شايستگي

استاد: همسفر قاسمي

تاريخ: پنجشنبه 97/11/4

 

بايستگي يا بايسته بودن كليه بايدها و نبايدهايي است كه هستي و كل كائنات براي ما وضع كرده اس. و نمي‌توان از زير بار آن شانه خالي كرد. هر جامعه و هر مكاني، بايدها و نبايدهاي خاص خودش را دارد. از اجتماعات بزرگ گرفته كه با حضور در آن جا بايد رعايت كنيم تا برسد به خانواده و بعد جلسه كه ملزم هستيم كه بايدها و نبايدهاي آن را رعايت كنيم.

خيلي از ما مي‌دانيم كه دروغ گفتن يك ضدارزشي است ولي چند درصد آن را انجام نمي‌دهيم؟ يا ترس يك نيروي بازدارنده است، همه ما در يك سري موارد ترس داريم ولي چقدر مي‌توانيم از ترس‌هايمان عبور كنيم؟ جلسات راه صحيح و منطقي براي درمان شدن را به ما نشان مي‌دهد. راه يك راه است و آن هم فقط رعايت پروتكل درمان است. اما مهم اين است كه چند درصد از ما آن را رعايت مي‌كنيم تا به آن شايستگي برسيم.

هر كس بايدها را رعايت كند، حتماً به شايستگي مي‌رسد. رسيدن به اين شايستگي با ديدن الگوهاي درمان شده، با ديدن استاد راهنما كه هر هفته1100 كيلومتر از اهواز به تهران براي درمانشان طي مي‌كردند، به خوبي نمايان و مشهود است كه چگونه به شايستگي رسيدند.

رسيدن به شايستگي منوط به رعايت بايدها و نبايدهاست، پس اگر خود را ملزم به رعايت بايدها و نبايدها نكنيم، يعني هر كدام راحت است انجام دهيم و هر كدام سخت است كنار بگذاريم. هيچ‌گاه به شايستگي نخواهيم رسيد. اولويتي كه مدنظر جلسات است، درمان است و بايد تمام كارهاي ما زيرمجموعه درمان قرار بگيرد نه اينكه درمان در حاشيه باشد و بخواهيم همه كارهاي خود را انجام دهيم و اگر وقت آورديم به درمان خود رسيدگي كنيم.

از امروز اين بايد را براي خود بگذاريم كه اگر به جلسه مي‌آييم و وقت صرف مي‌كنيم، خود را ملزم به رعايت بايدها كنيم. از بايدها و نبايدهاي جلسه بسيار صحبت به ميان آمده ولي انجام دادن و عملي كردن آنها مهم است.

چيزي كه بايدها و نبايدها را براي ما واجب و ضروري مي‌كند، فهم موضوع است. بدانيم انجام آن چه سودي و انجام ندادن آن چه ضرري براي ما دارد.

بارها گفته شده كه در بيرون از جلسات با يكديگر ارتباط نداشته باشيم،‌ اين يك نبايد است. ديده شده كه حتي يك تازه وارد اين موضوع را رعايت مي‌كند ولي بعضي از افراد نيز هستند كه با وجود اينكه مدتي است به جلسات مي‌آيند اين قانون را درست رعايت نمي‌كنند.

ما در جايگاه انساني خود نيز يك سري بايدها و نبايدهاي خاص خود را داريم كه شامل خانواده، اجتماع، جامعه، شغل، جلسه و... آيا در جايگاه انساني خود، درجايگاه پدري، مادري، همسري، فرزندي و مهمتر از همه رهجو بودن اين بايدها و نبايدها را رعايت كرده‌ايم كه منتظر شايستگي هستيم؟

كساني كه تازه وارد هستند و هنوز تغييري در آنها به وجود نيامده، نمي‌توانند خدمتي در جلسه بگيرند. ما بايد سفر خود را طي كنيم و به مرحله‌اي برسيم كه بتوانيم مسئوليت خود را بپذيريم تا خدمتي به ما واگذار شود و توفيق خدمت پيدا كنيم. خدمتگزاران جلسه به يك مرحله‌اي از انسان شناسي رسيده‌اند، زيرا خود را شناخته‌اند و گاهي ديده شده كه بعضي از افراد كه مدتي است به جلسات مي‌آيند، دلخورند كه چرا جلسه به يك شخص بها داده و به آنها بها نداده، پاسخ اين سوال از اهميت بسزايي برخوردار است. در جواب اين سوال بايد گفت كه كسي براي جلسه ارزشمند است كه اين بايدها و نبايدها را رعايت كرده و شايد شخص ديگر اينها را رعايت نكرده و به ارزشمندي و شايستگي همسفري و مسافري نرسيده است.

shayeste3

شايستگي چيست؟ انسانها همه شايسته آفريده شده‌اند، زيرا خداوند بعد از خلق انسان به خود آفرين گفت. همه انسانها در آن جا با خداي خود پيمان بستند كه در زمين جانشين و خليفه الهي باشند ولي آيا بوديم، پس شايستگي به دست خودمان از بين رفت، زيرا از جايگاهمان خارج شديم.

منظور از جايگاه، نشستن روي يك صندلي يا داشتن منصب و يا موقعيت مادي يا ظاهري نيست، شايستگي قرار گرفتن در هر جايگاهي از بين نخواهد رفت مگر با دست خودمان. وقتي يك فردي در جايگاه پدري به مصرف مواد مخدر روي مي‌آورد، با دست خودش به جايگاه پدري، پسري و همسري خود پشت پا مي‌زند و شايستگي خود را از دست مي‌دهد. بعد از آن دچار منيت مي‌شود و مي‌خواهد به زور آن را حفظ كند، ولي اين نشدني است. حفظ جايگاه‌ها و شايستگي‌هاي انساني گاهي از كسب آن بسيار سخت‌تر و مهمتر است. پس شايستگي يعني درخور جايگاهي بودن، لياقت آن جايگاه را داشتن، نه فقط ظاهراً و اسمي بلكه به صورت باطني و عملي.

گاهي يك مصرف‌كننده با اين هدف به جلسه مي‌آيد كه از مزاحمتهاي همسر و خانواده براي انجام كارهايش بكاهد و به نوعي بتواند آزادانه هر كار دلش خواست انجام دهد، جلسه به چنين فردي مسافر نمي‌گويد. زيرا چنين فردي همچنان مصرف‌كننده است و هيچگاه به شايستگي درمان نمي‌رسد و نبايد ناراحت باشد كه چرا جايگاه همسري و پدري خود را در خانواده از دست داده است. شايستگي با منيت و طلبكاري به دست نمي‌آيد و حتي وضعيت بدتر هم مي‌شود.

در مورد همسفر نيز اين قضيه صدق مي‌كند. همسفر كسي است كه سابقه اعتياد ندارد و براي رشد و تعالي اهداف جلسات تلاش مي‌نمايد، ولي همسفري كه يك سري بايدها و نبايدها را رعايت مي‌كند تا بتواند آن را به رخ مسافرش بكشد و از او طلبكار شود، چنين همسفري نيز هيچ‌گاه به شايستگي نمي‌رسد.

عزيزاني هستند كه سالهاست به جلسه مي‌آيند ولي آيا تعداد سال‌ها و ماه هايي كه به جلسات مي‌آيند صرفاً مي‌تواند كسي را به شايستگي برساند؟ هرگز چنين نيست. اعمال و رفتار و كردار شخص است كه او را به شايستگي مي‌رساند. زيرا جلسه معتقد است كسي به شايستگي مي‌رسد كه تغيير نگاه بدهد و بتواند تفكرش را تغيير دهد.

 

دوستان در مورد بايستگي و شايستگي مشاركت نماييد.

مسافران: حسين- محمد- رضا- حسين- نصراله- عليرضا- مهدي- بهروز-

همسفران: رضايي- مكري- محمديان- خراط زاده-

shayeste4

مسافر محمد: چندين سال به جلسات مي‌آمدم ولي قوانين و بايدها و نبايدها را رعايت نمي‌كردم و موجب طرد من شد ولي خوشبختانه با مدد الهي دوباره آمدم و بايدها و نبايدها را رعايت كردم،‌ اصل مهم، ‌حرف گوش كردن بود و هرچه در تفكرم بود، دور ريختم و در تفكرم تغيير به وجود آوردم و گفتم بايد براي خودم درمان شوم حتي اگر در شرايط مالي خوبي نباشم، اولويت من درمان است، بايد شمع اعتياد خاموش شود تا بقيه شمع‌ها نيز خاموش شود و خوشبختانه تابحال رعايت كردم و در مسير درمان هستم.

 

استاد: گذشتن از خواسته‌هايي كه مدنظر ماست و مي‌خواهيم به آن برسيم، ‌سخت است ولي بايد از آنها گذشت و اين يك بايد است تا طعم شيرين آن را بچشيم. وقتي در زمينه‌اي به شايستگي مي‌رسيم، به خود مي‌باليم. در جايگاه شغلي، پدري، مادري، رهجويي و... با حرف گوش كردن ابتدا رضايتمندي براي خودمان حاصل مي‌شود و بعد مسئولين و خدمتگزاران از ما راضي هستند و آنجاست كه رضايتمندي خاصي به ما دست خواهد داد و لذت آن از هر چيزي بيشتر است.

تغيير نگاه ما مبدأ تحول ماست. وقتي مي‌خواهيم آنچه كه بوديم ديگر نباشيم، يك شبه و يك آن ممكن نيست. نمي‌توان تمام بايدها و نبايدهايي كه قبلاً انجام مي‌داديم را يك شبه كنار بگذاريم. بايد پله پله نسبت به تمام مسائل تغيير نگاه دهيم تا متحول شويم و چيزي شويم كه قبلاً نبوديم.

 

يكي از بايدها و نبايدها، رها كردن مصرف‌كننده و به خود پرداختن است. يعني به درون خود برويم تا بفهميم خودمان چه كاره هستيم. اگر تمام حواس و تمركز ما روي مسافر باشد، مطمئناً از خودمان غافل مي‌شويم. يكي از بايدها و نبايدهاي كه جلسه به ما مي‌گويد اين است كه اگر كسي با نيامدن مسافرش به جلسه، حالش بد مي‌شود، به جلسه نيايد و اين وقت را در جايي ديگر بگذراند. بارها و بارها گفته شده كه وقتي وارد جلسات مي‌شويم، ‌تمام مسائل بيرون را پشت در بگذاريم و بياييم. جلسه به ما ياد داد كه اگر همسفر هستيم، بايد براي رشد و تعالي اهداف جلسات تلاش كنيم و تمام مسافران، مسافر ما باشند و اين به تك‌تك ما كمك مي‌كند.

يكي از بايدها بالا بردن نقطه تحمل است. چه براي مسافران در مصرف دارو و ترميم جسم و تفكر افيوني و چه براي همسفران از نظر فكري و رفتاري.

 

مسافر نصراله: رعايت بايدها جداي از رسيدن به شايستگي، شيريني درمان را براي ما به وجود مي‌آورد و مي‌توان آن را به خوبي حس كرد و چشيد. يك جلسه به خاطر مشكلي، نتوانستم به جلسه بيايم و وقتي همسفرم متوجه شد ناراحت بود كه چرا من به جلسه نرفته‌ام اين در حالي بود كه قبلاً از آمدن من به جلسات، ناراحت بود و اين نشاندهنده اين است كه يك سري تغييراتي به وجود آمده كه حتي من خودم متوجه آنها نبودم، ولي خانواده متوجه شده و رعايت بايدها و نبايدها و كاربردي كردن آنها، حتماً نتيجه دارد و شايستگي، شيريني درمان را ملموس مي‌كند.

 

استاد: يكي از پارامترهاي رسيدن به درمان، حرف گوش كردن است. درمان خودبه‌خود ما را شايسته مي‌كند و جايگاه و ارزشمندي ما را به ما بازخواهد گردانيد. نياز نيست خود را به كسي ثابت كنيم زيرا خودبه‌خود ثابت مي‌شود.

تمام كساني كه اينجا هستيم، با بروز مشكل اعتياد در خانواده، شايستگي‌هاي خود را از دست داديم. مصرف‌كننده با اولين مصرف مواد مخدر و خانواده با رفتارهاي ناشايست؛ زيرا نمي‌دانستيم چه برخوردي كنيم، و به اين ترتيب جايگاه خود را براي خود و ديگران به طور آرام آرام و نامحسوس از دست داديم و از شايستگي خارج شديم و به جايي رسيديم كه خودمان را غرق در اين منجلاب ديديم. ديگر ديده نشديم، همه از ما دور شدند و حتي دوست نداشتند ما در محافلشان باشيم و زماني به خود آمديم كه ديديم بعد از 10 تا 15سال اين اتفاقات افتاد. ما منبعي از انرژي هاي منفي شده بوديم كه هرجا مي‌رفتيم آن را به ديگران انتقال مي‌داديم و آنها اين را دوست نداشتند. اما با ورود به جلسات آرام آرام با رعايت بايدها و نبايدها اين جايگاه‌ها دوباره برگشت چه در خانواده و فاميل و چه در محيط كار. پس شايستگي به دست خودمان از بين مي‌رود و به دست خودمان مي‌توانيم دوباره آن را بازگردانيم.

 

همه ما شايسته، لايق و درخور درمان هستيم. زماني بود كه اشتباهي رخ داد و اين براي همه امكان دارد ولي الان مي‌توانيم از آن مهلكه خارج شويم و يك پدر شايسته، يك همسر شايسته، يك فرزند شايسته و در مقام بالاتر يك انسان شايسته شويم و اميدوارم اين شايستگي به چند روز محدود نشود و با دست خود آن را از بين نبريم.

قوانين وضع شده براي درمان و بايدها و نبايدهاي آن، قوانيني است كه بر قوانين اعتياد غلبه دارد و ما خانواده‌ها نيز از اين قانون مستثني نيستيم. وقتي مصرف‌كننده يك دروغ مي‌گفت، خانواده چندين دروغ ديگر مي‌گفت تا آن را بپوشاند ولي اين اتفاق نمي‌افتاد، يك نفر بايدي را نبايد مي‌كرد و كل خانواده و نظم و انضباط و بنياد خانواده زير و رو مي شد و همه از يكديگر اثر مي‌گرفتند. يك محله اگر خراب شود، يك شهر خراب مي شود. اگر به يك شهر خراب رسيدگي نشود، يك كشور خراب مي شود و همين طور كل جهان را از بين خواهد برد. شايد مصرف كننده در خانواده ما باشد ولي اگر خود را با يك خانواده ديگر كه مصرف‌كننده دارند، مقايسه كنيم،‌ تفاوت آن را به خوبي مي‌بينيم، زيرا با درايت خود كه از آموزشهاي جلسات گرفتيم، مي‌توانيم اوضاع را كنترل كنيم و از آسيب‌هاي جدي جلوگيري نماييم.

 

به عنوان جمعبندي بايد گفت كه بايدها و نبايدها مربوط به يك شخص خاص يا يك برهه‌اي از زمان نيست. حتي اگر با رعايت يك سري بايدها و نبايدها به قطع و بي‌نيازي از دارو رسيديم و وارد سفر دوم شده و الگو شديم و پيراهن سفيد يا شال سفيد بر تن كرديم، نبايد بگوييم از ما گذشته است، حتي بايد گفت پايان هر نقطه، سرآغاز خط ديگري است. بايد باز هم بايدها و نبايدهايي كه بر ما واجب و ضروري شده را رعايت كنيم تا به هدف و مقصود ديگر برسيم. عموماً همه ما مي دانيم چه چيزهايي بايد و چه چيزهايي نبايد است زيرا ضدارزشي‌ها و ارزشها مشخص هستند ولي چيزي كه خيلي مهم است عمل كردن و اجرايي كردن آنهاست.

 

مسئول نظم اين كارگا آموزشي:

مسافر ميثم2

shayeste2

 

Comments are now closed for this entry

گزارش كارگاه‌های آموزشی

آخرین اخبار

ورزش سروج

گالری تصاویر