تربیت جنسی کودکان(ویژه مسافران)

 

 زیباترین کاری که پدر و مادر می‌توانند برای کودکان انجام دهند حمایت از آنها می‌باشد. بنابراین به صحبتهای فرزندان خود و نظریه‌هایی که می‌دهند، توجه کنید. به تمام حرف‌های کودک خود گوش کنید و حرف‌های او را قطع نکنید و در ابتدا اطلاعات او را در آن زمینه چک کنید و بعد به سؤالات او صادقانه و بدون نشانه‌ای از احساس شرم و خجالت پاسخ دهید.

 

موضوع کارگاه آموزشی: تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

استاد: سرکار خانم دکتر برومند

تاریخ: یکشنبه 97/11/7

 

برای جلوگیری از بیماری HIV (ایدز) غنی و فقیر و کوچک و بزرگ نمی‌شناسد، بلکه همه گیر است و اعلام می‌کند برای جلوگیریب از بیماری ایدز سه مرتبه خودداری و وفاداری و رتبۀ‌ چهارم استفاده از روشهای پیشگیری را تجویز می‌کند.

کودکان قدرت تشخیص ندارند، سازمان جهانی بهداشت انسان زیر ۲۰سال را کودک می‌نامد. بچه‌ها قدرت تجزیه و تحلیل ندارند. بچه‌ها فوق‌العاده بی دفاع هستند و محکوم می‌شوند و ناجوانمردانه مجازات می‌شوند.

روابط جنسی کودکان و مسائل جنسی کودکان

وقتی ما به بچه‌هایمان دروغ گفتیم و به آنان در مورد مسائل جنسی قایم بازی و مخفی کاری برخورد کردیم و هیچ آموزشی ندیدیم، پس آنها مسائل جنسی را مخفی می‌کنند. هیچ کس برای به انحراف کشیدن بچه‌های ما نقشه نکشیده است، بلکه خود پدر و مادر هستند که باعث این مشکلات شده‌اند. ما به بچه‌هایمان حسادت، مخفی‌کاری و غیره را یاد داده‌ایم.

jense7

مسائل جنسی زیر ۵ سال و رفتار متدال کودکان زیر ۵ سال

۱- استفاده از زبان جنسی بچه گانه برای حرف زدن در مورد اندامهای بدن

۲- سوال کردن در مورد نحوۀ به وجود آمدن بچه و اینکه بچه‌ها از کجا می‌آیند.

۳- لمس کردن، مالیدن اندام جنسی خودشان

۴- نشان دادن یا نگاه کردن به قسمتهای خصوصی بدن

روانشناسان در مورد معرفی اندامهای جنسی کودکان می‌گویند همان اسمی که در جامعه دارد را به بچه‌ها یاد بدهید که در هنگام سوءاستفاده آگاه باشند.

سوال کردن در نحوۀ‌ به وجود آمدن بچه: بایستی به بچه‌ها واقعیت را گفت در حدی که می‌توان لااقل به بچه‌ها دروغ نگوییم. همه ما به بچه‌ها دروغ گفتیم و این به بچه‌ها انتقال داده می‌شود.

به طور کلی در رابطه با مسائل جنسی اگر به کودکان حساسیت وارد کردیم و آنها را با تردید وارد عمل کردیم در آینده در آنها وسواس ایجاد می‌شود. برای بچه‌های ساله بایستی از مکانیزم پرت کردن حواس در مورد دست مالیدن و لمس کردن اندام جنسی استفاده کرد.

پدر ناخدای کشتی حیات خانواده است. مدیریت از دست مردهای جامعه امروز ما درآمده است و ما باید به کلیۀ‌ مسئولیت‌های کارهای فرزندانمان را به عهده بگیریم.

رفتارهایی که به ندرت ممکن است نشان دهند:

حرف زدن در مورد اعمال جنسی

انجام دادن عمل جنسی با همدیگر

 

رفتارهای متداول بچه‌های ۶ تا۱۲سال:

۱- سؤال کردن در مورد عادت ماهیانهْ بارداری و سایر رفتارهای جنسی

۲- اکتشاف با کودکان دیگر، معمولاَ در بازی‌ها، بوسیدن، لمس کردن، نشان دادن و نقش بازی کردن مثل پدر و مادر یادکتر و پرستار.

۳- خودارضایی در خلوت

قبل از بلوغ مراقب باشیم که گیرنده‌های جنسی کودکان بیدار نشود

در مسائل جنسی و استمناء و بلوغ پدر وظیفه دارد از پسرش سؤال کند. این هنر پدر است که بدون اینکه به حریم خصوصی کودک وارد شود از زیر زبان او دغدغه و مسائل او را جویا شود و کنترل کند.

 

jense8

هورمون نشاط و شادی: هرآنچه به من لذت برساند آن چیز برای من خوب است. ما باید دوست بچه‌هایمان باشیم ولو اینکه بدترین کار را انجام دهند.

رفتارهایی که به ندرت ممکن است نشان دهند:

خودارضایی در جمع- نشان دادن رفتارهای جنسی

رفتارهای متداول نوجوانان:

سوال کردن در مورد روابط و رفتار جنسی

استفاده از زبان جنسی و حرف زدن در مورد اعمال جنسی بین خودشان

الف- خودارضایی در خلوت   ب- اکتشاف جنسی همراه با دیگر جوانان

نکته: اکثر نوجوانان تا قبل از ۱۶سالگی نوعی عمل جنسی را تجربه می‌کنند.

تربیت جنسی فرزندان توسط والدین

۱- مسئولت اصلی تربیت جنسی نوجوانان به عهدۀ پدر و مادر می‌باشد.

۲- خانواده بینش و بصیرت خود را نسبت به این مسأله باید بالا ببرد و تعصبات شخصی و پوچ را کنار بگذارد.

۳- به طور کلی والدین باید در سه بعد فعالیت داشته باشند و فرزندان خود را در موارد تربیت جنسی راهنمایی و هدایت کنند.

الف- هدایت جنسی   ب- تعدیل غریزه ج- کنترل رفتارها

در گروه سنی ۶ تا ۱۲سالگی به تدریج کودکان احساس تعجب، حیا و شرم می‌کنند و بازیهای جنسی را از اطرافیان خود مخفی می‌کنند.

زیباترین کاری که پدر و مادر می‌توانند برای کودکان انجام دهند حمایت از آنها می‌باشد. بنابراین به صحبتهای فرزندان خود و نظریه‌هایی که می‌دهند، توجه کنید. به تمام حرف‌های کودک خود گوش کنید و حرف‌های او را قطع نکنید و در ابتدا اطلاعات او را در آن زمینه چک کنید و بعد به سؤالات او صادقانه و بدون نشانه‌ای از احساس شرم و خجالت پاسخ دهید.

خواب کودک

jense9

جداکردن اتاق خواب کودکان در دو زمان باید انجام گیرد: ۱- یکی ۶ ماهگی و یکی ۱۸ماهگی. در یک خانواده اتاق پسر و دختر باید جدا باشد و اگر در شرایطی مجبورند در یک اتاق باشند باید به وسیله‌ای آن را مجزا کرد و به هیچ وجه نباید در یک اتاق باشند.

بعد از برداشتن پوشک کودکان دو ساله نباید مستقیم به اندام تناسلی کودک نگاه کنیم و به طرف پایین و یا خارج از مکان نگاه کنیم و حریم خصوصی را به بچه ها یاد بدهیم.

۱- هیچ وقت بچه‌ها را جلوی دیگران برهنه نکنید و باید آموزش بدهیم که خودشان به تنهایی حمام بروند.

۲- هیچ‌گاه بر لب کودکان بوسه نزنیم و اگر می‌خواهید کودک خود را ببوسید از گونه صورت تا پیشانی باشد.

۳- در هیچ شرایطی کودکانتان را اجبار به بغل کردن یا بوسیدن هیچ فردی نکنید.

۴- در حضور بچه‌ها لباس عوض نکنید. حتی به آنها یاد بدهیم که خودشان لباسهای خود را عوض کنند.

بسیاری از والدین به سوالات مختلفی در مورد تولد بچه‌ مواجه می‌شوند، مانند اینکه بچه چگونه تشکیل می‌شود و چگونه به دنیا می‌آید.

در این مورد بهتر است به بچه‌ها دروغ نگویم و مثلاً فیلم زایمان دلفین را برای آنها بگذاریم.

بچه‌ها را نباید پیش هیچ کس تنها بگذاریم، پیش هیچ کسِ، هیچ کسِ هیچ کس.

بچه‌ای که مورد تجاوز و تعرض قرار بگیرد، بایستی او را پیش پزشکی قانونی ببریم، به خاطر اینکه ۱- حمایت از بچه ۲- بچه تحقیر نشود و احساس گناه نکند و بداند که طرف مقابل به سزای عملش می‌رسد. وگرنه تا آخر عمر احساس گناه می‌کند و دچار افسردگی می‌شود و از طرفی چون مدت زمان برای پزشکی قانونی ۷۲ ساعت بعد از وقوع حادثه می‌باشد، حتی بدون حمام و تعویض لباسها.

 

پدر قندی

چرا وقتی بچه‌ها مورد تجاوز قرار می‌گیرند، سکوت می‌کنند؟

۱- چون کسی که تعرض می‌کند در محیط خانواده‌اش می‌باشد و توسط فرد تعرض کننده مورد نوازش قرار می‌گیرد و بچه را آب‌نبات می‌دهد و به خاطر همین بچه فکر می‌کند که طبیعی است.

۲- تهدید می شود. ۳- احساس گناه کردن و ترسیدن

 

 مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر عباس

jense10

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

#16 پاسخ: تربیت جنسی کودکان(ویژه مسافران)احمد امیرخانی 1397-11-13 22:51
با سلام و عرض خسته نباشید.با توجه به مشکلات و اتفاقات ناگوار در جامعه و بی اطلاعی در مورد آسیبهای اجتماعی موضوع این کارگاه آموزشی بسیار تاثیر گذار و لازم بود که شکر خدا با همت استاد راهنمای گرامی و کمیته آموزش این نیاز آموزشی تا اندازه ای برآورده شد انشاالله با صلاحدید کمیته آموزش در خلال دستور جلسات بازهم از این نوع کارگاههای آموزشی را شاهد باشیم.
#15 تقدیر وتشکرفهیمه غفاری 1397-11-11 09:12
باسلام و خسته نباشید
از مطالعه مطالب ارزشمندتون بسیار لذت بردم ممنون از شما مسئولین جلسات که با برگزاری چنینجلسات مفید به سطح اطلاع و آگاهی خانواده ها می افزایید در پناه پروردگار توانا برقرار باشید
#14 پاسخ: تربیت جنسی کودکان(ویژه مسافران)مسافر جلال 1397-11-10 10:31
با تشکر فراوان از استاد عزیزم؛
حضور سرکار خانم دکتر برومند یک ایده عالی و فوق امورشی بود که
بنده به شخصه خود را خیلی نیازمند این دستور کارگاه دیدم
ممنون که این دستور کارگاه ها را با زحمت فراوان برای آموزش گرفتن ما اماده کردید
و جا داره که از سرکار خانم دکتر برومند تشکر ویژه ای داشته باشم که در نهایت شایستگی این جلسه را برای ما مسافران استادی کردند.
#13 پاسخ: تربیت جنسی کودکان(ویژه مسافران)مسافر علیرضا 1397-11-09 12:00
سپاس فراوان از خانم دکتر که بسیار آموزنده و معلم وار آموزش دادند،بعداز22سا ل زندگی چیزهای جدید آموختم و فهمیدم چقدر هنوز دانسته های غلط دارم
#12 تقدیروتشکرهمسفرغفاری 1397-11-09 11:46
باعرض سلام وخداقوت
کمال تشکروقدردانی را از خدمتگزاران سروج دارم که این تفکر روشن را برای خانواده وپدرو مادرها مهیا کردندتا با چالشهای پرخطر جامع مارا آگاه و مطلع کنندهمچنین سپاسگزارم ازخانم دکتر برومند و اقای مفتون برای پی گیری کردن مطالب مفید و قابل فهم را به ما اموزش دهند289a8
#11 تشکرهمسفرمحمدیان 1397-11-09 11:26
عرض سلام وخداقوت.ممنون ازتفکرسروج وآموزشهای بسیارزیبایش
#10 تربیت جنسی کودکانمسافر امیر 1397-11-09 02:16
با عرض سلام و تشکر از انتخاب این موضوع کارگاه اموزشی.....قبل از جلسه گفتم من مجردم و این موضوع فایده ایی برام نخواهد داشت ولی اخر جلسه متوجه شدم که این موضوعات برای مجرد و متاهل فرقی نداره و افسوس که جامعه و مسئولین برای این اموزشها اهمیت قائل نمیشوند. و روز به روز در گوشه و کنار این شهر و کشور اتفاقات ناخوشایندی در حال وقوع میباشد..........
..
..
سپر نگاه داشتن در برابر تن و حفظ آن از گزند پیکان‌های زهرآلودِ بیرونی آسان است‌، اما دور نگاه داشتن روح و فکر از نیزه‌های زهرآگینی که از درون جان برمی‌آید، ناممکن است. "طمع"، "خشم"، "نادانی" و "خودپرستی"، این چهار نیزه زهرآلود، از درون نفس پرتاب می‌شوند و جان را به زهرِ کشنده تباه میکند
.
#9 پاسخ: تربیت جنسی کودکان(ویژه مسافران)همسفر احمدی 1397-11-08 21:44
سلام وخسته نباشید خدمت همه کسانی که تلاش می کنند برای بالا بردن سطح آگاهی خانواده ها وتشکر ویژه از سرکار خانم برومند که قبول زحمت کردند ودر جمع ما حضور یافتند.
#8 تربیت جنسی کودکانمسافر هادی 1397-11-08 21:24
با سلام و خدا قوت به مسئولین و خدمتگزاران گرامی سروج بسیار سپاسگذارم بابت دستور جلسه های عالی که در نظر گرفته میشه برای اگاهی پدر و مادرها .ممنونم
#7 پاسخ: تربیت جنسی کودکان(ویژه مسافران)مسافر مرتضی 1397-11-08 18:24
ممنون،، بسیار عالی،،
در صورت امکان، ادامه دهید.
#6 جلسه ی تربیت جنسی کودکانعباس غفاری 1397-11-08 14:59
تشکر فراوان از همه ی دست اندرکاران جلسات سروج و همچنین خانم دکتر برومند
#5 تربیت جنسی کودکان ویژه مسافرانهمسفرکشاورز 1397-11-08 13:59
باسلام.سپاس فراوان از جناب آقای مفتون.باوجود اینکه خودشان فرزند کوچک ندارنداما دغدغه همه مارادارند.وپیگی ر معزلات و مشکلات امروزه خانواده ها هستن.این آموزشها بسیار ضروری ولازم است.انشالله که همکاری خانم دکتر مستدام باشد.
#4 تربیت جنسی کودکانAlireza 1397-11-08 13:31
درود سپاس فراوان از بنیانگزاران این دستور جلسه کلیدی. سپاس فراوان از خانم دکتر برومند که بیان شیوای خود سعی در هر چه بهتر تفهیم کردن این موضوع به مسافران داشتند. در جامعه ی امروزی بدلیل مشغله های زیاد
متاسفانه خانواده ها اگاهی لازم پیرامون این مساله نداشته ودرصورت بروز هر گونه مشکلی دچار بحران های شدید شده وچه بسا این بحرانها به معضلی غیرقابل حل تا مدتها درامده و تا سالهای سال اثرات سوء ان مانع ارامش خانواده شده و گاهی تا سرحد جنون همهءخانواده را درگیر میکند. خانم دکتر برومند چنان واضح وروشن مسائل را موشکافی کردند که جای هیچ سئوال و نقطه مبهمی برای من باقی نماند. جا دارد کمال قدردانی و تشکر را از ایشان داشته، از خداوند متعال علودرجات معنوی را برایشان ارزومندم.
#3 تربیت جنسی کودکانهمسفر مرادی 1397-11-08 13:17
با سلام وتشکر بی نهایت از مسئولین فکور واگاه سروج ....اکثر پدران به واسطه حضور کمتری که در خانه دارند مسئولیت تربیت فرزندان را به مادر واگذار میکنند در صورتی که فرزندان پسر نیاز دارندکه با پدرانشان وقت بگذرانند وسوالاتی راکه در مورد مسائل مردانه دارند از پدر جویا شوند زیرا پسران به خاطر شرم وحیایی که در رویارویی با مادر دارند قادر به پرسیدن سئوالهای مجهول خود نیستند واین پدر است که باید زمینه را برای فرزندش فراهم کند که البته پدر هم باید این اگاهی ودانایی را داشته باشد که چگونه پاسخگوی این گونه سوالات باشد با تشکر موفق باشید
#2 اموزشیمسافرعلیرضا محمدیان 1397-11-08 12:35
باسلام خدمت شمااین جلسه واقعا اموزشهای بسیارگرانبهایی رابه من دادموضوعاتی رادربرداشت که من تابه حال اموزش نگرفته بودم وواقعیتهای اجتماع راسرکارخانوم دکتربرومندتوضیح دادن بسیارسپاس ازتفکرسروج وکمیته اموزش
#1 پاسخ: تربیت جنسی کودکان(ویژه مسافران)حسین رحیمی 1397-11-08 11:31
با تشکر از کمیته اموزش بسیار جلسه خوبی بود . خواهشا دوباره در برنامه اموزشی قرار دهید

اسامی سرلژیونهای سروج

اسامی سرلژیون های مسافران جلسات سروج:
مسافر مهدی - مرکز سروج 1 و 2
مسافر احمد - مرکز سروج 1
مسافر عباس - مرکز سروج 1
مسافر حسین - مرکز سروج 2

مسافر محمد - سرلژیون مالی مسافران

همسفر کرمی- مرکز سروج 2

 

مطالعه بیشتر

گالری تصویر

مطالب و مقالات

23
آبان1397

دکتر اسکندر مومنی: اقدامات خلاقانه و مبتکرانه در حوزه پیشگیری از اعتیاد انجام شود.

دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر، نخستين دغدغه مردم را اعتیاد و مواد مخدر خواند و بر انجام اقدامات خلاقانه و مبتکرانه در حوزه پیشگیری...

06
آبان1397

بازنگري سند ملی کنترل و کاهش مصرف مشروبات الکلی

وزیر کشور؛ سند ملی کنترل و کاهش مصرف مشروبات الکلی بازنگری می شود به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، یکصد و هفتمین جلسه...

«
»