031-33687673 |
آرشیو مطالب گزارش كارگاه‌های آموزشی سفر دوم

فرصتی که بین آغاز تا پایان وجود دارد برای این است که از درون تغییر کنیم. به جای تغییر تاکتیک، تغییر نگاه واقعی و عمیق داشته باشیم. شعار ما از روز اول همین بوده است که «تغییر نگاه ما، مبدأ تحول ماست»؛ مبدأ تحول، یعنی آغازی که در درون من اتفاق می‌افتد. اگر مبدأ و شروع ایجاد نشود، رفت و آمدمان به اینجا بیهوده است. فقط آمده‌ایم و رفته‌ایم. ولی اگر کسی بفهمد برای چه آمده و جرقه مبدأ و آغاز برایش زده شود به سرانجام می‌رسد.

موضوع کارگاه آموزشی سفر دوم: آغاز، فرصتی برای انسان

استاد: جناب آقای مفتون

تاریخ: دوشنبه 1400/9/29

هر آغازی، پایانی دارد. هر آغاز، یک فرصت برای ماست و پایانش یک نتیجه. تا شب به پایان نرسد، روز آغاز نمی‌شود، تا هفته تمام نشود، هفته بعد آغاز نمی‌شود و همین طور ماه‌ها، فصل‌ها، سالها و همه به همین منوال است. پس این قانون طبیعت است. انسان هم با تولد زندگی‌اش در این دنیا آغاز می‌شود و با مرگ پایان می‌پذیرد. چون طبق آیه کلام اله «انّا لله و انّا الیه راجعون»؛ ما از خداییم و به سوی خداوند بازمی‌گردیم.

این آغاز و پایان در تمام رفتار، کردار و اعمالمان است. زمانی که به جلسات می‌آییم شروع یک آغاز است. اگر این آمدن به جلسات و این آغاز، سطحی و ظاهری باشد و همچنان حسادت، کینه، نفرت و... را که داشته، هنوز هم داشته باشد، مطمئناً در او تخریب ایجاد می‌کند. هر کسی به جلسات آمده و آغازی را شروع کرده باید بداند برای چه می‌آید و هدفش از آمدن چیست؟ کسی که هدفش این است که او را بشناسند یا مصرف‌کننده‌اش درمان شود یا به آرامش برسد، در اشتباه است. کسانی که هر جلسه برای آرامش پیدا کردن به جلسات می‌آیند بدانند این آرامش سطحی است و مثل کپسول گازی است که بعد از دو سه روز تمام می‌شود. اینجا به کسی آرامش نمی‌دهد. چون آرامش باید از درون بجوشد. فرصتی که بین آغاز تا پایان وجود دارد برای این است که از درون تغییر کنیم. به جای تغییر تاکتیک، تغییر نگاه واقعی و عمیق داشته باشیم. شعار ما از روز اول همین بوده است که «تغییر نگاه ما، مبدأ تحول ماست»؛ مبدأ تحول، یعنی آغازی که در درون من اتفاق می‌افتد. اگر مبدأ و شروع ایجاد نشود، رفت و آمدمان به اینجا بیهوده است. فقط آمده‌ایم و رفته‌ایم. ولی اگر کسی بفهمد برای چه آمده و جرقه مبدأ و آغاز برایش زده شود به سرانجام می‌رسد. کسی که این جرقه در او زده نشده، هنوز آغاز برایش اتفاق نیفتاده است و هنوز در مسائل قبلی است. مسافری که هنوز تفکر افیونی دارد شاید بیاید و به رهایی هم برسد ولی از لحاظ درونی در دور گذشته خود است و وارد دور جدید نشده است. یا یک خانواده و همسفر که هنوز در حسادت‌ها، کینه‌ها، مقایسه هاست، هنوز آغازی را شروع نکرده و آنجاست که شخص قبله‌اش را گم می‌کند. فکر می‌کند این همه می‌آید و می‌رود جایگاه و منزلتی پیدا کرده و کسی نباید به او حرفی بزند در صورتی که نمی‌داند آغازی اتفاق نیفتاده است.

این آغاز در زندگی زناشویی، خانوادگی و فامیلی هم وجود دارد. وقتی کسی ازدواج می‌کند، آغازی شروع می‌شود که اگر آن را بلد نباشد، تخریب‌ها و فاجعه‌هایی به بار می‌آورد. چه مادرانی که به خاطر محبت بی‌جا به فرزند به جایی رسیدند که آرزوی مرگ فرزند را ‌کردند. زیرا آغاز بچه‌دار شدن را درست شروع نکرده بودند. فقط مالکیت و منیت بوده، از همه چیز فقط بهترینش را برای فرزند خواستند و همین باعث ‌شد فرزندان به سمت بزهکاری و اعتیاد و... کشیده شوند زیرا در این گونه خانواده‌ها کسی آغازی برای یک زندگی سالم شروع نکرده بود.

آغاز، باید در درون من شروع شود. همه ما در اینجا مسافر هستیم. مسافر درونی نه اینکه بخواهیم از یک نقطه جغرافیایی به نقطه دیگر سفر کنیم. این سفر، سفری است از ترس به شجاعت، از دروغگویی به راستگویی، از پلیدی به صداقت، از کفر به ایمان و از اعمال ضدارزشی به اعمال ارزشی. این سفر زمانی آغاز می‌شود که از درون شروع شده باشد. هرچند ظاهر و حرکات درست شده باشد ولی تا زمانی که از درون نباشد، سفری آغاز نشده است و این برای ما سفردومی‌ها که می‌خواهیم خدمتگزار باشیم بسیار حائز اهمیت است. تک تک ما الگو هستیم. تمام حرکات و رفتارهای ما حتی چای خوردن و... زیرنظر است و باید مراقب باشیم. باید حرفمان با عملمان یکی باشد. برای اینکه بتوانیم آموزشی بدهیم باید حتماً آموزش بگیریم.

حضرت علی(ع) می‌فرمایند هر کس دو روزش مثل هم باشد ضرر کرده است. پس این آغاز و پایان در متون دینی ما نیز هست. آغاز این نیست که فقط با تولد آغاز شروع شود و با مرگ به پایان برسد. این آغاز مدام تکرار می‌شود و هر لحظه برای ما یک آغازی است و هر آغازی، فرصتی است که به ما داده می شود و وقتی کسی در صراط مستقیم و آن چیزی که سالم و صالح است حرکت کند تمام کائنات در جهت کمک به آن شخص حرکت می‌کنند.

به عنوان مثال در زمان آغاز ساختمان سروج، عده‌ای نگران بودند ولی وقتی حرکت کردیم، زمین و زمان در انجام آن به ما یاری رساندند و حتی عزیزانی بودند که بدون هیچ ارتباطی با اعتیاد بخشی از هزینه‌ها را تقبل کردند چون پویایی، تلاش و حرکت دوستان را دیدند. می‌توانم بگویم حتی ریگ‌ها و خاک‌های این جا به ما کمک کردند تا این ساختمان ساخته شد و بحمدالله همه کارها به خوبی پیش رفت. همه این ها بر اثر این بود که در یک مسیر درست حرکت می‌کردیم و آغاز، آغاز درستی بود. نتیجه همیاری این نیروها و این افراد و کائنات بنا شدن این ساختمان بود، نه برای ما که اینجا هستیم برای کسانی که قرار است در آینده مصرف‌کننده شوند، اینجا مأوایی برای نجات آنها باشد. برای ره گم‌کردکانی که قرار است در آینده راهشان را گم کنند در حالی که شاید هنوز راهشان را گم نکرده‌اند. پس اگر مبدأ و آغاز و خشت آغاز درست باشد تمام کائنات با تمام وجودشان در اختیار ما هستند و مطمئناً پایانش نتیجه خوبی است. پس از این فرصت در تمام طول زندگی باید استفاده کنیم. مثلاً وقتی با کسی رفاقت می‌کنیم آغازی شروع می‌شود که باید ارزش آن را بدانیم. برای همین تأکید می‌شود قدرشناس و قدردان باشیم بدون اینکه کسی ما را ببیند و بشناسد. اگر قدرشناس باشیم از هر چیزی که لازم باشد قدرشناسی می‌کنیم بدون اینکه بخواهیم دیده شویم و به رخ بکشیم. تفکر درمان آغازی را شروع کرده برای یک زندگی مثبت. مثبت بودن خدمت به خلق کردن است بدون چشمداشت، مثبت بودن انفاق کردن است.

همه ما چون می خواهیم خدمت کنیم باید نقد شویم. اگر نقد نشویم با تفکر خودمان پیش می‌رویم و به نتیجه نمی‌رسیم و قبله را گم می کنیم. آغاز، تغییر نگاه و مبدأ تحول است. اگر قرار باشد با همان دیدگاه و نگاه قبلی بیاییم و برویم و هیچ تغییری نکنیم، فقط یک صندلی اشغال کرده‌ایم و آرام آرام حس آلوده ما در دیگران هم تأثیر می‌گذارد و باعث تخریب می‌شود.

در مورد ورزش صبح‌های جمعه کسی به غیر از مسئول ورزش، اجازه نقد کردن کسی را ندارد. اگر دخالت کنیم یعنی در ورزش، قبله خود را گم کرده‌ایم. اگر نقد داریم و اشتباهی می‌بینیم به مسئول آن تذکر دهیم و خودمان به شخصه از کسی ایراد نگیریم و نخواهیم ورزش کردن را به کسی یاد دهیم. اینها نشان می دهد قبله را گم کردیم و هنوز تحول در ما ایجاد نشده است و این خیلی نکته مهم ظریفی است که ما بدانیم جایگاهمان کجاست و در چه جایگاهی قرار داریم. وقتی در زمین وزرش به کسی آموزش می دهیم که این طور بازی کن و... یعنی خودمان را نسبت به دیگران مهم‌تر و برتر می‌بینیم. در صورتی که ما می‌خواهیم ورزش کنیم نه می‌بریم نه می‌بازیم، ما ورزش می کنیم تا بیاموزیم. نه برنده‌ایم نه بازنده می‌رویم یاد بگیریم. هدف ورزش دو چیز است ۱- آحاد جامعه به این باور برسند که اعتیاد، درمان شدنی است و۲- جامعه ببیند مصرف‌کننده‌ای که تا ظهر می خوابیده الان ساعت ۷ در حال ورزش کردن در پارک است. اگر ما هر جمعه در پارک بتوانیم روی یک نفر که از بیرون ما را می بیند تأثیر بگذاریم یعنی ما برده‌ایم. تأثیر ما مهم است. برای همین بارها درجلسات گفته شده ما آثار داریم آمار نداریم.

این دستور جلسه با  وادی دوازدهم، «در آخر امر، امر اول اجرا می‌شود» و وادی سیزدهم «پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگری است» در ارتباط است. هر آغازی یک پایانی دارد. هر تولدی یک مرگی دارد. حال باید بدانیم حرکت بعد از آغاز، در چه جهتی است، آیا ارزشی است یا ضدارزشی؟ خداوند در کلام اله می فرماید:«و نفخت فیه من روحی» چقدر از آن روحی که خداوند خلق کرده ما دور شدیم؟! به هر میزان که از خود واقعی مان دور شویم در مسیر ضدارزشیها می رویم. ضدارزشی فقط این نیست که دزدی کنیم، همین که ذهن ما و حس ما آلوده باشد می‌شود ضدارزشی.

دوستانی که در این خصوص مشارکت نمودند:

مسافران: میثم۲- علیرضا۱-

همسفران: مکری- غلامی- تقیان- ابراهیمی-

aghaz1

مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر سفر دوم حسین

aghaz3

 

دیدگاه‌ها  

0 #4 آغاز ،فرصتی برای انسانمسافر حسن 1400-10-05 19:41
با تشکر از استاد ،کمیته آموزش ومسئول سایت
نقل قول کردن
0 #3 پاسخ: آغاز، فرصتی برای انسانهمسفر رضازاده 1400-10-03 07:20
باسپاس از استاد گرانقدر و همه خدمتگزاران سروج تمرکز بر هدف آن هم یک هدف سالم مهم ترین نکته ای بود که برداشت کردم و دائما باید در طول سفر آن را مد نظر داشته باشم می توان و باید
نقل قول کردن
0 #2 پاسخ: آغاز، فرصتی برای انسانعلیرضا م 1400-10-02 18:42
برداشت؛
برای رسیدن به نتیجه‌ای سالم، باید نتیجه ها را از آغاز تا پايان ثبت و بررسي نمود.
در این صورت میتوانم عملکردم در هر مقطعی را به بصورت شفاف ملاحظه و در برطرف کردن نواقصش گامی با تفکر و تأمل بردارم.
تشکر و سپاس فراوان از استاد و تمامی دست اندرکاران گروه درمانی سروج.
نقل قول کردن
0 #1 پاسخ: آغاز، فرصتی برای انسانهمسفر سید محسنی 1400-10-01 22:58
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و خدا قوت،این دستور جلسه که استاد به خوبی باز کردن. با تشکر فراوان از کمیته آموزش و سایت
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید
اگر کد نمایش داده شده برای شما خوانا نیست بر روی کلید تصویر امنیتی جدید کلیک کنید