031-33687673 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

وادی دوم، وادی امید و ناامیدی است. ما تا آخرین لحظه باید امیدوار باشیم امیدوار به برگشت، امیدوار به درمان و امیدوار به اینکه آفریده خدا هستیم و خداوند این اختیار را به ما داده تا در مسیر ارزشها حرکت کنیم. اگر از آن حصاری که به عنوان نقطه امن برای خود ساخته ایم خارج نشویم قدر مسلم نمی توانیم تغییر وضعیت دهیم و روز به روز بدتر می شویم.

موضوع کارگاه آموزشی مشترک: وادی دوم

استاد: همسفر علیزاده

تاریخ: چهارشنبه 1402/3/3

وادی ها گذرگاه هایی هستند که با طی کردن هر کدام از آنها توشه ای از اطلاعات و آگاهی و دانایی برمی چینیم و به سمت گذرگاه بعدی حرکت کنیم.

وادی دوم: «هیچ مخلوقی جهت بیهودگی قدم به حیات نمی نهد، هیچ کدام از ما به هیچ نیستیم حتی اگر خود به هیچ فکر کنیم»

اگر وادی اول را فهمیده و درک کرده و تأثیری از آن گرفته باشیم می توانیم وارد وادی دوم شویم. تیتر وادی دوم شامل سه قسمت می شود؛

قسمت اول: «هیچ مخلوقی جهت بیهودگی قدم به حیات نمی نهد»؛ مخلوق شامل جامدات، نباتات، حیوانات و انسان می شود. اگر بخواهیم به هدف خلقت هر موجودی پی ببریم باید به فلسفه وجودی آن پی ببریم. یعنی فکر کنیم من انسان برای چه خلق شده ام و هدف از خلقت من چه بوده است. خداوند در قرآن فرموده است: من انسان را آفریدم و از روح خود در انسان دمیدم. همچنین خداوند با خلقت انسان به خودش آفرین می گوید «فتبارک الله احسن الخالقین» پس هدف از خلقت من انسان این بوده که انسان خداگونه باشم. پس در وجود تک تک ما یک خدای کوچک است ولی ما با اشتباهات و رفتن به سمت رذایل از آن خدا جدا شدیم.

قسمت دوم تیتر وادی: «هیچ کدام از ما به هیچ نیستیم»؛ انسانی که خداگونه آفریده شده، پس نمی تواند هیچ باشد و حتماً چیزی هست. ممکن است یک مصرف کننده بر اثر مصرف مکرر مواد مخدر، آن شخصیت و هویت خود را بین خانواده، در اجتماع و هر جایی از دست داده باشد و خودش فکر کند بیهوده خلق شده و نباید خلق می شد. یا همسفر در اثر تفکرات زائد و افیونی مملو از خشم و کینه و نفرت و... است و متعادل نیست و در بی تعادلی وجهه و شخصیت خود را از دست می دهد. ولی در عین حال با همین شرایط، باز هم به هیچ نیستیم. می توانیم از این هیچ به همه چیز برسیم. البته شرایطی دارد که باید آن را در نظر بگیریم.

قسمت سوم تیتر وادی: «حتی اگر خود به هیچ فکر کنیم»؛ حتی اگر ما فکر کنیم که هیچ هستیم و بیخود به دنیا آمده ایم در عین حال چیزی هستیم. به طور کلی مصرف کننده نباید ناامید باشد و فکر نکند دیگر نمی تواند به وضعیت قبلی برگردد. انسان در هر حالی باشد وقتی تصمیم بگیرد می تواند وضعیت خود را تغییر دهد و با یک حرکت درست از سمت ضدارزشها به ارزشها برسد. پس باید من انسان جستجو کنم که برای چه خلق شدم.

گفته شد وادی اول، وادی انتخاب و اختیار است. این اختیار و انتخاب در وادی دوم هم صدق می کند. مصرف کننده می تواند انتخاب کند از وضعیتی که در آن است، بیرون بیاید و یا انتخاب کند وضعیتش را تغییر ندهد.

وادی دوم، وادی امید و ناامیدی است. ما تا آخرین لحظه باید امیدوار باشیم امیدوار به برگشت، امیدوار به درمان و امیدوار به اینکه آفریده خدا هستیم و خداوند این اختیار را به ما داده تا در مسیر ارزشها حرکت کنیم. اگر از آن حصاری که به عنوان نقطه امن برای خود ساخته ایم خارج نشویم قدر مسلم نمی توانیم تغییر وضعیت دهیم و روز به روز بدتر می شویم. پس اقدام کنیم و از آن پیله ناامیدی و حصار امنی که برای خود درست کرده ایم بیرون بیاییم. حرکت به سمت ارزشها، سربالایی است و باید با تأمل و تفکر و دانایی حرکت کرد.

ممکن است بعضی مواقع یک مصرف کننده در ظلمت عمیق و ضدارزشها فرو رفته و به گمراهی کشیده شده و به بیراهه رفته باشد که در برگشت باید مسیر پرفراز و نشیبی را طی کند، از سنگلاخ ها بگذرد، از عقبه ای که در قرآن هم به آن اشاره می شود باید بگذرد تا برسد به مسیر حرکت به سمت ارزشها.

هرچند تغییر کار ساده ای نیست، ولی انجام شدنی است. پس نباید از تغییر ترس داشته باشیم. خیلی مواقع ناامیدی، سکوی پرتابی برای حرکت ما به سمت امید است. کورسوی امید در دل ، ما را به طرف جلسات سروج هدایت کرد. جلسات سروج، نعمت بزرگ و انگشت اشاره خداوند به سمت ماست آن را دست کم نگیریم. آموزش مستمر که ما را به دانایی و سپس به دانایی مؤثر برساند، از جمله راههایی است که ما را از ناامیدی به امید می رساند.

انسان با مرگ صور آشکارش از بین می رود ولی عقل و صور پنهان از بین نمی رود و در دنیای دیگر، تحویل داده می شود. پس ما اصلاً به هیچ نیستیم، و حتماً به چیزی هستیم.

هیچ و چیز ضد یکدیگرند. برای پی بردن به چیز بودن باید هیچ بودن را بفهمیم. اگر بخواهیم به انسان خداگونه که خلق شدیم برسیم و خلیفه الهی در زمین باشیم، با یک جنگ نرم به درون خود سفر کنیم. لایه های درونی خود را جستجو کنیم و با یک وجدان سالم، ببینیم کجاهای درون ما آباد و سبز است و کجا لجنزار و فاضلاب است. و یواش یواش با آرامش و با توجه به خصوصیات اخلاقی خود، اشتباهات خود را قبول کنیم و از حالا به پا خیزیم و اقدام کنیم و به اندازه ذره ای به ارزشها نزدیک شویم و این آرام آرام به ما نیرو می دهد که باز هم ضدارزشی های دیگر را کم کنیم. جنگ نرم یعنی بدون خونریزی و ستیزه جویی با خود به جنگ با لایه های ضدارزشی درون خود برویم یکی یکی آنها را بسنجیم و برای اصلاح به مبارزه برخیزیم و همه اینها منوط به این است که از وادی اول در زندگی تأثیر گرفته باشیم.

شاید بر اثر تفکرات افیونی و تفکرات زائد افیونی، چیزهای زیادی از دست داده باشیم ولی چیز مهمی که از دست دادیم خودمان و خودِ واقعی و خودِ خداگونه ما است که از دست دادیم و باید تلاش کنیم به فلسفه وجودی خود بیشتر فکر کنیم و به خود خداگونه خود برگردیم. خودی که منظور از خلقت ما بوده است.

در دعای پایانی جلسات می خوانیم: « خداوندا ما را با روشناییها آشنا گردان تا به فرمان عقل نزدیک شویم و به مکانی برسیم که از آنجا انشعاب یافته ایم» انسانی که به آن مکان نزدیک می شود، انسان خداگونه است و ابزاری که انسان را به این مکان می رساند، عقل است و خداوند همه اینها را در اختیار ما قرارداده، مهم این است که چگونه بتوانیم از این ابزارها استفاده کنیم.

کلام آخر اینکه در هر مرحله ای باشیم خداوند حامی و پشتیبان ماست. و از حمایت خداوند برخورداریم. البته به شرطها و شروطها. اگر بخواهیم از حمایتهای خداوند برخوردار باشیم باید راه و کار آن را بلد باشیم و آن چیزی نیست جز اینکه به فرمان عقل نزدیک شویم و با دوری از ضدارزش ها و پرداختن به ارزش ها و راه رفتن در مسیر یا صراط مستقیم از بستری که برای ما فراهم شده استفاده کنیم.

پرده پرده آنقدر از هم دریدم خویش را

تا که تصویری ورای خویش دیدم خویش را

خویش خویش من همینک از در صلح آمدست

بس که گوش از خلق بستم تا شنیدم خویش را

خویش خویش من مرا با هرچه من ها بود شست

کشتم آن خویش و ز خاکش پروریدم خویش را

vade22

دوستانی که در این زمینه مشارکت نمودند:

مسافران: امید- میثم1- میثم2- آرش- علیرضا1- کیانوش- هادی- مرتضی-

همسفران: موسوی- باقری2-

 

مسئول کارگاه آموزشی:

مسافر سفر دوم حسین

vade23

مسئول پشتیبان:

مسافر سفر دوم ابراهیم

vade26

مسئول نظم کارگاه آموزشی:

مسافر سفر دوم عباس

vade24

 

vade25

دیدگاه‌ها  

0 #37 پاسخ: وادی دوممسافراصغر 1402-03-11 11:35
با سلام خدمت خدمتگزاران سروج مخصوصا زحمت‌کشان سایت این وادی وادی امید و بازگرداندن شخصیت ازدست رفته گذشته باشد امیدوارم با آموزش وصبرواستقامت بتوانم به آن صراط مستقیم مد نظر سروج می باشد برسم
نقل قول کردن
0 #36 وادی دومهمسفر داروغه 1402-03-10 20:32
با تشکر از کمیته آموزش
نقل قول کردن
0 #35 وادی دومسمانه عنایتی 1402-03-10 17:20
درود و خداقوت
تشکر میکنم از دوستان زحمت کشی که مطالب را روی سایت قرار میدهند و همچنین استاد عزیز که موضوع را به درستی بیان کردند.
نقل قول کردن
0 #34 پاسخ: وادی دوممسافر علیرضا رفیعائی 1402-03-08 19:21
ممنون و سپاسگزارم از استاد که بخوبی نوید امید را در صورت درک این وادی بمن دادند
نقل قول کردن
0 #33 وادی دومهمسفر داروغه 1402-03-08 16:14
باتشکر از استاد عزیز
من باید با خراب کردن حصاری ک به ظاهر امن است و دور خودم ساختم بتوانم تغییر را درون خودم شروع کنم
نقل قول کردن
0 #32 وادی دومهمسفراکبری 1402-03-08 10:27
باسلام وخدا قوت به استاد عزیز که وادی را به خوبی توضیح دادندوتشکر از مسعولین سایت که دستور جلسات را در اختیارمون قرار می دهند
نقل قول کردن
0 #31 پاسخ: وادی دومهمسفر عدنانی 1402-03-08 09:13
نقل قول:
با تشکر از استاد عزیز، از این آموزش یاد گرفتم که تغییر سخت است ولی ناامید نباشم وآرام آرام پیش بروم تا قدرت بگیرم واز دانایی به دانایی موثر برسم
نقل قول کردن
0 #30 پاسخ: وادی دومهمسفر رحیمی 1402-03-07 17:39
درود و خداقوت
با تشکر از استاد گرامی
بسیار عالی بود
نقل قول کردن
0 #29 با سلام خدمت همه زحمتکشاهمسفر حسین زاده‌ای ر 1402-03-07 02:19
باسلام خدمت همه زحمتکشا ن سایت وازاستادکه موضوع را خوب و قابل درک بیان کرد ند9845
نقل قول کردن
0 #28 پاسخ: وادی دومهمسفر باقری ۱ 1402-03-07 00:25
عرض سلام و خداقوت خدمت استاد.سپاسگزارم که موضوع را بسیار خوب باز کردند.امیدوارم که با آموزشها بتوانم در مسیر ارزشها قرار بگیرم و به خود خداگونه ام برگردم.ممنون از تمام خدمتگزاران سروج
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید
اگر کد نمایش داده شده برای شما خوانا نیست بر روی کلید تصویر امنیتی جدید کلیک کنید

آخرین اخبار

ورزش سروج