031-33687673 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

هر كس بتواند به نفس خود غلبه كند، بتواند تلافي كند، ولي نكند. بتواند آبرويي را ببرد، ولي نبرد، چشمش چيزي را ببيند، ولي چشم بپوشد، گوشش چيزي را بشنود، ولي نشنيده بگيرد، آن موقع پهلوان مي‌شود. اينجاست كه پهلواني، ارزش دارد. اين نوع پهلواني، براي شخص شهرت نمي‌آورد، محبوبيت مي‌آورد. خيلي‌ها شهرت دارند، ولي وقتي از بين مردم مي‌روند، همه چيز تمام مي‌شود، ولي آنهايي كه محبوبيت دارند، حتي بعد از مرگشان هم در ياد و خاطره‌ها باقي مي‌مانند.

موضوع كارگاه آموزشي سفر دوم: پهلوان

استاد: جناب آقاي مفتون

تاريخ: سه‌شنبه 99/8/20

اين مطالي كه بيان مي‌شود، همه اتفاق افتاده، حرف نيست، پس در ما هم به نسبت خودمان مي‌تواند اتفاق بيفتد و همه مي‌توانيم به آن پذيرفتن و غلبه كردن بر درونيات و نفسانيات خود، برسيم.

پهلوان‌ترين پهلوانان كسي است كه درون خودش را ساخته و پرداخته باشد، يعني تغيير داده باشد، اگر قرار باشد درون به همان حالت ديده شدن و برتري طلبي باشد و نوع نگاه مثل قبل باشد، ميلياردها تومان هم هزينه كنيم، هچ وقت پهلوان نمي‌شويم.

هر كس بتواند به نفس خود غلبه كند، بتواند تلافي كند، ولي نكند. بتواند آبرويي را ببرد، ولي نبرد، چشمش چيزي را ببيند، ولي چشم بپوشد، گوشش چيزي را بشنود، ولي نشنيده بگيرد، آن موقع پهلوان مي‌شود. اينجاست كه پهلواني، ارزش دارد. اين نوع پهلواني، براي شخص شهرت نمي‌آورد، محبوبيت مي‌آورد. خيلي‌ها شهرت دارند، ولي وقتي از بين مردم مي‌روند، همه چيز تمام مي‌شود، ولي آنهايي كه محبوبيت دارند، حتي بعد از مرگشان هم در ياد و خاطره‌ها باقي مي‌مانند.

به نقل از آقاي نيك‌نژاد، مفسر ورزشي روزنامه دنياي ورزش سابق، اين مثال را مي‌زنم. ماشين پهلوان تختي را دزديده‌ بودند و وقتي اين شخص مطلع مي‌شود، آن را در هفته‌ نامه ‌انعكاس مي‌دهد، اين مطلب دست به دست مي‌چرخد، تا اينكه بعد از چند هفته، نامه‌اي از يك شخص به دست رئيس روزنامه مي‌رسد. در آن نامه، آدرس محلي كه ماشين در آنجا بود، نوشته شده بود. به آقاي تختي اطلاع مي‌دهند و ايشان هم با دوست مكانيك خود به آنجا مي‌روند، مي‌بينند كه ماشين نو شده، لاستيكها نو شده، روكش‌ها عوض شده، يك راديو ضبط مرسوم در آن زمان، ‌روي ماشين نصب شده، خش‌ها گرفته شده و در كل ماشين خيلي تميز و شيك شده است، تعجب مي‌كنند، وقتي پيگيري مي‌كنند مي‌بينند در همان نامه نوشته شده بوده كه من وقتي فهميدم ماشين جهان‌پهلوان تختي را دزيده‌ام، وظيفه خود دانستم تا جايي كه مي‌توانم ماشين ايشان را نو و تميز كنم و اميدوارم اين را از من بپذيرند.

اين است تأثير پهلواني، ايشان از نظر مرام، محبوب جامعه بودند، سفره‌دار بود، در خانه‌شان به روي همه باز بود، بزرگي و پهلواني آن است كه محاسبه نشده از خود بگذرد. بدانيم رزق دست كس ديگري است، ما فقط امانتداريم، ما وقتي الگو داريم و مي‌بينيم، آنها توانستند به آنجا برسند، ما هم در حد خودمان مي‌توانيم.

از نظر من، يك همسفري كه سركه سيبي كه خودش درست كرده را مي‌آورد و مي‌گويد آن را بفروشيد و براي زمين در حال احداث خرج كنيد، يك پهلوان است، تمام دستور جلسه اين است كه بدانيم الگوها انجام داده‌اند، پس ما هم در حد توان مي‌توانيم انجام دهيم.

مثلاً كسي نمي‌تواند پول بدهد ولي از نظر قدمي مي‌تواند هفته‌اي دو بار در زمانهاي بيكاري، كمك به ساخت كند، اينها تمريني است تا انشاءاله به پهلواني اصلي برسيم. همه چيز مرور و تمرين نياز دارد، آنقدر بخشندگي و گذشت از خود نشان دهيم تا به حد و درجه بالا برسيم.

اگر با انجام چند بار از كاري، آرام آرام احتياج به تشكر پيدا كرديم، بدانيم خيلي خطرناك است، بايد سريع به خودمان تذكر بدهيم، اگر قدمي برمي‌داريم، براي حس خوب باشد، نه اينكه از ما قدرداني شود. اوايل كار، در هلال احمر، هر كسي به من زنگ مي‌زد و مي‌گفت آقاي دكتر، من سريع مي‌گفتم من دكتر نيستم، يك روز رئيس هلال احمر، گفت همه دنبال مدرك از اين طرف و آن طرف هستند تا به آنها بگويند دكتر، شما كه اين همه درمان كرده‌ايد، چرا مي‌گوييد من دكتر نيستم، در جواب گفتم، چون من آن موقع حس دكتر بودن مي‌گيرم، نمي‌خواهم خوشم بيايد كه به من دكتر بگويند. پهلوان آن است كه اگر قدمي هم براي كسي برمي‌دارد، هيچ چشمداشتي نداشته باشد، به اين دليل هم هيچ وقت نگران نيست، زيرا كاري كه از دستش برمي‌آمده، انجام داده و حرفي كه مي‌دانسته را گفته است. مثلاً شما با يك راهنمايي باعث مي‌شويد شخصي با حال خوب و رضايت از اين مرحله عبور كند، ولي چند صباحي ديگر، وقتي به مخمصمه افتاد، بيايد و بگويد به خاطر فلان حرف آن روز، من الان در اين وضعيتم و اين نكته خيلي ظريفي است كه ديده شده و سعي مي‌كنيم اين اتفاق براي كسي نيفتد.

پهلوان شدن يك معيار است و پهلوان ماندن هم خيلي مهم است. پهلوان شدن و پهلوان ماندن به اين بستگي دارد كه چقدر درون خود را پالايش كنيم. هر چه به تزكيه يا همان پالايش دروني برسيم، به همان اندازه پهلواني خودبه‌خود نمايان مي‌شود.

گاهي مي‌خواهيم كارهاي يك پهلوان را كپي‌برداري كنيم تا آن محبوبيت را به دست آوريم، ولي اين چنين نمي‌شود. بايد جايگاه خود را بشناسيم، براي اينكه در آن جايگاه باشيم، بايد شخصيت ما همان بشود. براي پهلوان شدن، هر كسي خودش بايد شرايط را براي خودش ايجاد كند تا محبوب شود، نه اينكه بخواهد ديده شود. كسي كه با كپي‌برداري فكر مي‌كند او هم مثل همان شخص شده، سخت در اشتباه است.

در قديم،ا قلندرها افرادي بودند كه براي ديگران، از خودشان مايه مي‌گذاشتند، يك سري افراد موهاي خود را مي‌تراشيدند كه به شكل آنها دربيايند و مردم فكر كنند آنها قلندرند، ولي نان را از دست مردم مي‌گرفتند. اينجاست كه حافظ مي‌گويد: نه هر كه سر بتراشد، قلندري داند.

كلام‌اله مي‌فرمايد، انفاق كنيد و تأكيد هم مي‌كند كه دلي انفاق كنيد. وقتي نذري مي‌كنيم كه در قبالش مي‌خواهيم چيزي بگيريم، ديگر دلي نيست، اين معامله است. اما اگر مال خود را انفاق كنيم و چشمداشتي نداشته باشيم، آن موقع بركت در زندگي ما جاري مي‌شود. بركت، پول نيست. بركت رفاه است، رفاه روحي و جسمي، بركت اين است كه در بدترين شرايط و بدترين مشكلات هميشه خاطرمان خوش باشد. بركت اين نيست كه يك تومن بشود پنج تومن. بركت آن است كه نشاط داشته باشيم، نشاط دروني هميشه و در هر شرايطي. بركت يعني اگر برخوردي از طرف كسي به ما بشود، شايد چند دقيقه مكث كنيم، ولي كينه‌اي به دل نمي‌گيريم. زيرا كينه را ضدارزشي مي‌بينيم.

شايد خيلي ها وقتي مي‌خواهند كاري بكنند بگويند ما از هيچ كس نمي‌ترسيم به غير از خدا، در صورتي كه خدا ترسيدن ندارد، ما بايد در قبال مسئوليتي كه در برابر مردم داريم، بترسيم. مثلاً ضرب‌المثل‌هايي مثل خواهي نشوي رسوا، همرنگ جماعت شو، از بچگي به ما آموزش داده شده است، يا مثلاً نذر كن اين تعداد صلوات براي فلان حاجت. نه، اگر انفاق مي‌كنيم، ديگر پشت آن هيچ چيزي نباشد، بدانيم آن مالي كه انفاق كرده‌ايم، مالي بوده از مردم كه در دست من بوده و من آن را به صاحبش پس داده‌ام.

ويژگي‌هاي پهلوان خيلي ساده است، آن را براي خود پيچيده كنيم. اينكه اگر كاري به ما واگذار شد، مسئولانه پيگير آن شويم، نه از سر رفع تكليف و اجبار. در زندگي، در جايگاه خود، در جايگاه پدري، مادري، همسري، مسئولانه پدر باشيم، مسئولانه مادر باشيم، مسئولانه همسر باشيم، اگر اينها را رعايت كنيم، آن موقع آرام آرام به يك پهلوان تبديل مي‌شويم. در بعضي خانواده‌ها به خاطر علاقمندي شديد و نسبت خانوادگي، يك مجموعه به هم مي‌ريزد، زيرا طرف جايگاه خود را نمي‌داند و اينها باعث تزلزل در زندگي‌ها مي‌شود و آرامش و نشاط از آنها گرفته شود. پهلوان كسي است كه اول از همه به زندگي‌اش نشاط ببخشد. بارها گفته شده، زن مي‌تواند با اخمش در خانه، حال همه افراد خانه را خراب كند. زن پايه خانه است و مي‌تواند با يك اشتباه فكري، پايه‌هاي زندگي را فروبريزد. اگر جايگاه خود را فهميديم، آن موقع سعي مي‌كنيم نشاط داشته باشيم و آن را به اعضاي ديگر خانواده انتقال مي‌دهيم، ولي اگر به عنوان يك زن مكدر باشيم، تمام اعضاي خانواده مكدر هستند. آن موقع نمي‌توانيم پهلوان باشيم و با پول دادن و نذر كردن و ... هم به آن نمي‌رسيم. براي مرد هم اينگونه است، اگر مردي جايگاه مردانگي خود را حفظ كند و از خانه شروع به پايه‌ريزي و فنداسيون پهلواني كند، به مرور به يك پهلوان تبديل مي‌شود. زيرا يك شبه نمي‌توان پهلوان شد، همانگونه كه جهان پهلوان تختي، نه به خاطر مدال‌هاي المپيكش، بلكه به خاطر مرام و خصلت پهلواني، نامش ماندگار ماند.. پس همه مي‌توانيم پهلوان باشيم.

بياييم خودمان پهلوان خودمان باشيم، اول از همه پهلوان خانواده خودمان باشيم، اگر شديم، مي‌توانيم براي ديگران هم پهلوان باشيم. اگر پهلواني را در خانه و زندگي خود شروع كنيم، آنگاه مي‌توانيم پله‌هاي ترقي پهلواني را طي كنيم، به خاطر دادن چند ميليون تومان به تشكيلات، نمي‌توان شخصي را پهلوان ناميد، چون اول بايد پهلوان خودش و خانواده‌اش باشد. آن موقع با پهلواني، اگر انفاق هم مي‌كنيم، بركت‌دار مي‌شود. كمااينكه ما در كنگره اين پهلواني را مي‌بينيم، عزيزاني كه مي‌آيند، اول از درون پهلوانند و انشاءاله كه بتوانيم به كمك يكديگر مسئولانه برخورد كنيم. وقتي با هر چيزي مسئولانه برخورد كنيم، اولين نتيجه‌اش شناختن حد و حدود خودمان است، اوضاع را تحليل مي‌كنيم و جايگاه خود را مي‌شناسيم. اينها زمينه پهلوان شدن را در ما ايجاد مي‌كند و باعث ارزشمند شدن ما مي‌شود. قرار نيست به همه كس بها بدهيم. زيرا خيلي از ورزشكاران داريم كه زور بازوي زيادي دارند، ولي پهلوان نيستند.

 

دوستان در اين خصوص مشاركت نمايند.

مسافران: عباس ج- عليرضا ر- ميثم2-

همسفران: محمديان- غفاري- ياراحمدي- قاسمي- احمدي- غلامي- دوستي

 

مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر هادی

pahlavan1

 

دیدگاه‌ها

0 #5 مشارکتنرگس حبیب فر 1399-08-26 15:14
با سلام اینکه پهلوان باشی به حرف نیست به عمله و این پهلوانی مخصوص یه عده نیست نسبت به همه باید باشه و این راه واقعا از خانواده شروع میشه ممنون به خاطر این دستور جلسه
0 #4 پهلوانمسافر حسین 1399-08-22 22:52
باتشکر از استاد راهنما و کمیته آموزش و تمامی خدمتگزاران برداشت من این است که پهلوان بودن فقط به این نیست که بتوانی خیلی از کارها را انجام بدهی خیلی موقع ها پهلوان کسی است که بتواند خیلی از کارها را انجام ندهد
0 #3 پاسخ: پهلوانهمسفر کشاورز 1399-08-22 09:51
تشکر از استادکه بسیار روان و ساده موضوع را بررسی کردند،وخودشان به تمام معنا پهلوان هستند که اینقدر اثرگزاری مثبت برای همه همدردمان دارند.
0 #2 پهلوانهمسفر یاراحمدی 1399-08-22 01:38
متشکرم از استاد گرامی و کمیته اموزش و‌مسئول سایت برداشتم را در دو بیت شعر بیان میکنم
گر بر سر نفس خود امیری مردی

ور بر دگری خرد نگیری مردی

مردی نبود فتاده را پای زدن

گر دست فتاده‌ای بگیری مردی
0 #1 پاسخ: پهلوانمسافر عباس علی خاص 1399-08-21 22:28
خداقوت تشکر از استاد عزیز و کمیته اموزش و تشکر فراون از مسوئلین سایت

Comments are now closed for this entry

آخرین اخبار

ورزش سروج

 • ورزش جمعه بیست و چهارم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/24 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفدهم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/17 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دهم دی
    اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/10 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سوم دی
    برنده کسی نیست که هرگز شکست نخورده است، بلکه کسی است که هرگز جا نزده!   روز جمعه مورخ 1400/10/3 ساعت 7:30 لغایت 10 صبح دوستان مسافر و همسفر، در محل...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و ششم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/26 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه نوزدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری     روز جمعه مورخ 1400/9/19 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دوازدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/12 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه پنجم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/5 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و هشتم آبان
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/8/28 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و یکم آبان
  رسیدن به قله پیروزی آسان است، به شرط اینکه راه رسیدن به قله را بشناسی و توانش را هم داشته باشی.   روز جمعه مورخ 1400/8/21 ساعت 7 صبح دوستان...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه چهاردهم آبان
  تفاوت بین افراد عادی و افراد موفق در چگونگی نگرش آنها به شکست است شکست فرصتی است برای شروع دوباره با هوشیاری بیشتر   روز جمعه مورخ 1400/8/14 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفتم آبان ماه
  برای شاد بودن، نیازی به تأیید دیگران نداری   روز جمعه مورخ 1400/8/7 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سی ام مهر
  برای اینکه نتایج مطلوبی داشته باشی این تو هستی که باید تغییر کنی نخواه که مسایل آسان تر شوند تلاش کن که تو توانمندتر شوی   روز جمعه مورخ 1400/7/30...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و سوم مهر
    روز جمعه مورخ 1400/7/24 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع شدند و به ورزشهای دسته جمعی پرداختند.   هدف...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه شانزدهم مهر
  بهترين منظره بعد از سخت‌ترين صعود است با انگيزه پيش به سوي صعود...   روز جمعه مورخ 1400/7/16 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی...

  ادامه مطلب...