031-33687673 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

انسانها در خلق خودشان نقش نداشتند، ولي در اينكه چگونه به دنياي ديگر بروند، نقش مهمي دارند. براي همين تمام تلاش كلام‌اله از ابتدا تا انتها اين است كه انسان به تكامل، به فرمان عقل، به عمل صالح، به درستي و اين قبيل چيزها برسد. انجام تمام اينها يعني من انسان تكامل را انتخاب كردم. تكامل آن است كه بفهميم با چه انديشه و چه مزرعه و چه كاشتي به دنياي ديگر برويم.

موضوع كارگاه آموزشي سفر دوم: مختصات انسان و تكامل

استاد: جناب آقاي مفتون

تاريخ: سه‌شنبه 99/12/5

«انا لله و انا اليه راجعون»؛ تمام تلاش اين دستور جلسه اين است كه مفهوم اين آيه به خوبي در فكر و ذهن ما درك شود. اگر حك شد، خيلي از بي‌تابي‌ها و ناراحتي‌ها و ترس از مرگ‌ برطرف مي‌شود. چون از كوله‌بار ماديات كه مي‌خواهند با خود ببرند، خالي مي‌شوند. كسي با خود زمين و خانه و ماشين و مايملك نمي‌برد، با خود دانش و معرفت مي‌برد. كوله‌بار كه از ماديات خالي شود، ما خودمان را از آن موضوع پس مي‌گيريم. مثل موضوع اعتياد كه هميشه مي‌گوييم ما خودمان را از اعتياد پس گرفتيم. يعني تا قبل از اين مصرف‌كننده در تسخير مواد و خانواده و همسفر در تسخير كينه و حسادت و رقابت و... بود. تمام تلاش اين دستور جلسه اين است كه از اين‌ها رها شويم.

چگونه اين اتفاق مي‌افتد؟

با درس گرفتن. زندگي سراسر درس است. دليل اينكه خيلي‌ها با وجود داشتن امكانات مادي و فاميل و اصل و نسب، آرامش ندارند، درس نگرفتن است. زيرا آرامش خروجي درس است. وقتي به آرامش مي‌رسيم كه درسي را كه نياز داريم بگيريم. يعني به دنبال درس‌هايي باشيم كه نياز ماست. نياز هر كسي با ديگري متفاوت است. چون ساختار و موقعيت انسانها و كشوري كه در آن به دنيا آمده‌اند، با هم متفاوت است. بنابراين بهترين واژه براي به آرامش رسيدن، اين است كه درسي را بگيريم كه به آن نياز داريم و اين دسته از انسانها هميشه در آرامشند.

ولي عزيزاني هستند كه بينابين هستند، دغدغه دارند و ندارند، آرامش دارند و ندارند و... اين دسته افرادي هستند كه زندگي را مسابقه بخت‌آزمايي مي‌دانند. هميشه در مجادلات، در درآمد و هر چيزي بايد برنده باشند و اگر نشدند، حالشان گرفته مي‌شود. اين دسته از افراد سعي مي‌كنند از هر اتفاقي كه در زندگي‌شان مي‌افتد، نهايت استفاده را ببرند. مثلاً در برخورد با يك نفر كه خصيصه دست و دلبازي دارد، مي‌خواهند از او بيشترين استفاده را ببرند. در محيط جديدي كه وارد مي‌شوند و به آنها احترام گذاشته مي‌شود، مي‌خواهند بيشترين استفاده را ببرند. اين افراد هميشه در حالت بينابين و متوسط الحال هستند.

دسته سوم انسانهايي هستند كه هميشه احساس بدبختي دارند. اين دسته از افراد از درس‌هايي كه گرفتند و از هر موقعيتي سوءاستفاده مي‌كنند. دسته دوم استفاده مي‌كردند ولي اينها سوءاستفاده مي‌كنند. به همين دليل هميشه هم ديگران را مقصر مي‌دانند. زيرا كوله‌بارشان انباشته از سوءاستفاده است و بايد هم پر باشد، زيرا در غير اين صورت نمي‌توانند به زندگي ادامه دهند. پس درس گرفتن ما و نوع درس گرفتن ما شرط است.

چگونه بايد به تعالي برسيم؟

به عنوان نمونه يك نفر 10 سال سرلژيون تازه‌واردين است. اين به معناي اين نيست كه آن شخص رشد نكرده، بلكه چون بهترين شخص براي اين سِمَت است، در آن جايگاه باقي مانده است. قبلاً در جلسات خودمان اين اشتباه برداشت را داشتيم و بعضي‌ها فكر مي‌كردند چون فلان شخص چندين سال در يك جايگاه است، پس رشدي نداشته است. رشد آن است كه از سوءاستفاده به سمت استفاده و از استفاده به سمت نياز برويم.

چندي پيش يكي از عزيزان را به خاطر مشاركت‌هايش نقد كردم. زيرا همه چيز را با همان دستور جلسه تطبيق مي‌داد، شايد خودش فكر مي‌كرد رشد كرده ولي من به عنوان يك دوست و يا يك معلم وظيفه خود دانستم كه به او تذكر دهم. البته ايشان خوششان آمد و تشكر و قدرداني هم كردند.

تكامل پيدا كردن و خود را پس گرفتن اين نيست كه يك خدمتگزار از لژيون تازه‌واردين به لژيون نهايي و... برود. خدمتگزار انجاست تا باعث رشد كسي ‌شود كه آمده درمان شود. رشد خدمتگزاران در اين است كه از اين درسي كه در جامعه تابحال گرفته‌اند، بالاتر بروند. اگر سوءاستفاده‌چي هستند، استفاده‌چي بشوند و اگر استفاده‌چي هستند، به سمت نيازشان بروند. اگر به اينجا و به اين درك رسيديم آن موقع ديگران را قضاوت نمي‌كنيم. كسي را با خود مقايسه نمي‌كنيم. وقتي اين را انجام داديم، به جايي مي‌رسيم كه شكرگزارِ بودن خداوند مي‌شويم نه شكرگزار نعمت‌هايي كه به ما داده است. شايد گفته شود خدا كه هست، درست است خدا هست ولي اينكه من چگونه فكر مي‌كنم مهم است. وقتي بودن خدا را مي‌پذيرم و شكر مي‌كنم به مرحله بعدي اين درس مي‌رسم، به مرحله‌اي كه مي‌دانم براي تمام رفتارها و حركات من ناظري هست. وقتي خدا را اينگونه ديدم آن موقع نماز مي‌خوانم كه پرهيزكار شوم، عبادت مي‌كنم كه متقي شوم، نه براي ثواب بردن يا حل شدن فلان گره و مشكل. مشكل خيلي از ما تقوا نداشتن است. چرا؟ چون طبق دستور جلسه هفته گذشته،‌ معني آن را درك نكرده‌ايم. من شاكرم كه خداوند وجود دارد.

اگر به اين مرحله رسيديم، «انا لله و انا اليه راجعون» عينيت پيدا مي‌كند. من از دنيايي آمده‌ام و به دنياي ديگري مي‌روم، چه چيزي بايد با خود ببرم؟ چه كاشته‌ام در اين مزرعه؟ تكامل انسان يعني اين. انسانها در خلق خودشان نقش نداشتند، ولي در اينكه چگونه به دنياي ديگر بروند، نقش مهمي دارند. براي همين تمام تلاش كلام‌اله از ابتدا تا انتها اين است كه انسان به تكامل، به فرمان عقل، به عمل صالح، به درستي و اين قبيل چيزها برسد. انجام تمام اينها يعني من انسان تكامل را انتخاب كردم. تكامل آن است كه بفهميم با چه انديشه و چه مزرعه و چه كاشتي به دنياي ديگر برويم. بپذيريم بعد از اين دنيايي هست. خيلي‌ها خيلي كارها را انجام مي‌دهند و در آخر عمر وصيت مي‌كنند آنها را در امامزاده‌اي دفن كنند كه آنها را شفاعت كنند. اين اشتباه بزرگي است كه متأسفانه در ذهن ما رفته است. تكامل ما را نوع كوله‌باري كه با خود به دنياي ديگر مي‌بريم، مشخص مي‌كند. تمام رفتار و اعمال و كردار ما نشأت گرفته از درسي است كه ما گرفته‌ايم. درس داده شده ولي ما چقدر گرفته‌ايم؟

پس هر كسي خودش مسئول خودش است. نوع درس گرفتن مهم است. حتماً نبايد توسط يك روانپزشك به تيمارخانه يا تيمارستان فرستاده شويم. خيلي از ما در تيمارخانه وجود خود هستيم. اينها به خاطر اين است كه از دايره خود و از مختصات جغرافيايي خود خارج شده‌ايم، بدون اينكه زيرساخت ما تغيير كرده باشد. اگر زيرساخت تغيير نكند، با آموزشهايي كه مي‌گيريم و سخنراني و سي‌دي‌هايي كه گوش مي‌كنيم، از آن دايره خود خارج مي‌شويم. آن موقع خدمتي كه مي‌كنيم عيار دارد. چرا من كه اين كار را كردم، با من فلان برخورد نشد؟ چرا براي من تولد گرفته نشد و... ولي اگر زيرساخت تغيير كرده باشد، به نسبت نيازي كه درس گرفتيم، آرام آرام محدوده جغرافيايي دايره وجودي ما بزرگ مي‌شود.

در تقسيمات جغرافيايي، هر كدام از مختصات‌هاي شهر، شهرستان، بخش، دهستان و... يك محدوده‌اي را نشان مي‌دهند. در اين تقسيمات ديده شده يك روستا پس از گذشت 30-35 سال تبديل به بخش مي‌شود. يعني مختصات جغرافيايي‌اش بزرگتر شده و رشد كرده است يا بعد از مدتي تبديل به شهرستان مي‌شود. زيرا اهالي آنجا، انسانهاي زحمتكش و باسوادي هستند كه براي شهرشان ارزش قائلند و تلاش مي‌كنند شهرشان روزبه‌روز درست رشد كند. انسان هم مختصات جغرافيايي دارد و در حيطه خودش متناسب با درس و آموزشي كه مي‌گيرد، مي‌تواند‌ اين حيطه را گسترش ‌دهد و ديگر از دايره خارج نمي‌شود. اما اگر بدون رشد اين مختصات، از آن خارج شود، هم خودش را اذيت مي‌كند و هم ديگران را تخريب مي‌كند.

متناسب با درس‌هايي كه مي‌گيريم، يا 1- به آرامش مي‌رسيم يا 2- گاهي مي‌رسيم و گاهي نمي‌رسيم و يا 3- خود را در بدبختي محض مي‌بينيم. اين سه مرحله مربوط به نوع درسي است كه ما مي‌گيريم و به هيچ كس ارتباط ندارد. در مرحله اول وقتي به آرامش مي‌رسيم كه متناسب با نياز خود از جامعه و هستي و همه جا درس بگيريم. آن موقع ديگران را مقصر نمي‌دانيم. داشته‌ها را مي‌پذيريم و تشكر مي‌كنيم و آنجاست كه به اين ديدگاه مي‌رسيم كه خداوندي وجود دارد نه حرفي و كلامي، بلكه با اعتقاد واقعي قلبي و او را ناظر بر اعمال خود مي‌بينيم.

حسرتي كه ما روز قيامت مي‌خوريم جهنم ماست و بهشت آن است كه كوله‌بار ما از تكامل پر باشد و از دايره خارج نشويم. تلاش براي زندگي بايد باشد ولي وقتي حرص مي‌آيد، تلاش تبديل به تقلا مي‌شود. زيرا وادار مي‌شويم به سوءاستفاده كردن، احتكار كردن، گرانفروشي كردن، كم‌فروشي كردن و در درآمد خدشه وارد مي‌شود.

بدون استثناء، تمام انحرافات ما به خاطر مسائل دروني است. چون ما به حقيقت نرسيديم، و از كوچكترين عامل بيروني سوءاستفاده مي‌كنيم. دنبال فرصتي مي‌گرديم كه از آن سوءاستفاده داشته باشيم تا به پيش‌فرضها و غرض‌هايي كه داريم برسيم. خيلي از كارهاي ما با غرض است ولي طوري رفتار مي‌كنيم كه كسي متوجه غرض ما نشود.

شرط ادراك هر موضوعي آن است كه با آن موضوع سنخيت داشته باشيم، يعني بايد در موضوعي حل شده باشيم تا بتوانيم آن را درك كنيم. انسان با هرچه سنخيت داشته باشد، رشد مي‌كند. براي خداشناسي بايد با خدا سنخيت داشت. يعني خدا در ما حل شده باشد. با مفاهيم و كلمات نمي‌شود خدا را شناخت. خداوندا شاكرم كه هستي. در همه حال و در همه جا هستي، اگر به اين درك رسيديم، آن موقع تمام اعمال ما پرهيزكارانه است و از غرض و پيش‌فرض به دور است.

تا 40سالگي تحت القائات پدر و مادر و ديگران هستيم. از آن به بعد اگر بخواهيم رشد و تكامل پيدا كنيم، بايد اين القائات را از خود دور كنيم، با درس‌هايي كه مي‌گيريم. زيرا صفت گذشته در انسان صادق نيست، چون جاري است. چون انسان ذاتاً نيازمند به دنيا آمده است و خودش هم بايد براي رفع نيازهاي خود اقدام كند. هرچقدر تحت تأثير قرار بگيرد، بيشتر در رفع نيازهاي خود ناتوان مي‌ماند. براي همين گفته مي‌شود صداقت داشته باشيد. صداقت داشتن يعني پيش‌داوري نداشتن، غرض نداشتن، پيش‌فرض نداشتن و مهمتر از همه خود را گول نزدن. پس ما قبل از اينكه با ديگران صادق باشيم، بايد با خودمان صادق باشيم. اگر اين ويژگيها را داشتيم، صادق هستيم و آن موقع صداقت از ما جاري مي‌شود و وقتي صداقت جاري شد، با هر كسي با هر كاري كه با ما كرده باشند، صادق هستيم. خود را گول نزدن، يعني براي كار اشتباهي كه مي‌كنيم، توجيه نياوريم. در جلسات هم هستند عزيزاني كه مي‌آيند و زحمت هم مي‌كشند ولي هنوز به حقيقت جلسات نرسيده‌اند. زيرا به حقيقت خودشان نرسيده‌اند. تلاش و معيارشان با همان كوله‌بار پيش‌داروي و پيش فرض و غرض است. رشد آن است كه از اين مرحله عبور كنيم و مطمئن باشيد با عبور از آن، هميشه و در بدترين شرايط در يك آرامشيم. شايد خسته و بيمار شويم، ولي آرامش داريم.

همه عزيزاني كه در چند وقت اخير در امر احداث ساختمان مشاركت و ياري دارند، با جان و دل اين كار را مي‌كنند، چون فهميده‌اند از چه جهنمي بيرون آمده‌اند و هيچ كدام منتي ندارند و اگر به منت رسيد، آن تلاش، تقلاست.

 

دوستاني كه در اين زمينه مشاركت نمودند:

مسافران: نصراله- عليرضا- حسين ويلا-

همسفران: ابراهيمي- سيدمحسني- نوروزي- غفاري- ياراحمدي-

 

مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر حامد

mokhtasat2

دیدگاه‌ها

0 #4 پاسخ مختصات انسان وتکاملهمسفر احمدی 1399-12-08 22:41
سلام وخدا قوت.ممنونم از استاد جلسه که موضوع را به خوبی توضیح دادند.
0 #3 مختصات انسان و تکاملمسافر حسین ویلا 1399-12-07 15:09
باتشکر از استاد که موضوع را به خوبی باز کردند.
0 #2 مختصات انسان و تکاملمسافر حسن 1399-12-07 09:33
با تشکر از استاد که موضوع را به خوبی عنوان کردند
0 #1 مختصات انسان وتکاملهمسفردوستی 1399-12-06 21:03
باسلام وتشکربرداشتم ازاین موضوع برای داشتن آرامش بایددرسی کهدنیازداریمبگیریم

Comments are now closed for this entry

آخرین اخبار

ورزش سروج

 • ورزش جمعه بیست و چهارم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/24 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفدهم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/17 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دهم دی
    اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/10 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سوم دی
    برنده کسی نیست که هرگز شکست نخورده است، بلکه کسی است که هرگز جا نزده!   روز جمعه مورخ 1400/10/3 ساعت 7:30 لغایت 10 صبح دوستان مسافر و همسفر، در محل...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و ششم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/26 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه نوزدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری     روز جمعه مورخ 1400/9/19 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دوازدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/12 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه پنجم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/5 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و هشتم آبان
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/8/28 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و یکم آبان
  رسیدن به قله پیروزی آسان است، به شرط اینکه راه رسیدن به قله را بشناسی و توانش را هم داشته باشی.   روز جمعه مورخ 1400/8/21 ساعت 7 صبح دوستان...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه چهاردهم آبان
  تفاوت بین افراد عادی و افراد موفق در چگونگی نگرش آنها به شکست است شکست فرصتی است برای شروع دوباره با هوشیاری بیشتر   روز جمعه مورخ 1400/8/14 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفتم آبان ماه
  برای شاد بودن، نیازی به تأیید دیگران نداری   روز جمعه مورخ 1400/8/7 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سی ام مهر
  برای اینکه نتایج مطلوبی داشته باشی این تو هستی که باید تغییر کنی نخواه که مسایل آسان تر شوند تلاش کن که تو توانمندتر شوی   روز جمعه مورخ 1400/7/30...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و سوم مهر
    روز جمعه مورخ 1400/7/24 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع شدند و به ورزشهای دسته جمعی پرداختند.   هدف...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه شانزدهم مهر
  بهترين منظره بعد از سخت‌ترين صعود است با انگيزه پيش به سوي صعود...   روز جمعه مورخ 1400/7/16 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی...

  ادامه مطلب...