031-33687673 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

هرچه از خود واقعي، خودي كه سرشت انسان است و خودي كه روح الهي در آن دميده شده، دور شويم، خوي حيواني پيدا مي‌كنيم يعني در قالب حيوانيت خود مي‌رويم و يك بعدي به سمت خرافات، اخلاق، مذهب، انسانيت و هرچه كه هست مي‌رويم و از حقيقت دور مي‌شويم و فهميدن اين خيلي سخت است.

موضوع كارگاه آموزشي سفر دوم: نو شدن با شناخت خويش

استاد: جناب آقاي مفتون

تاريخ: سه‌شنبه 1400/1/10

آموزشهايي كه اينجا داده مي‌شود براي اين است كه فقط و فقط به حقيقت هستي برسيم. خيلي ها بيراهه مي‌روند و فكر مي‌كنند درست مي‌روند و نكته حائز اهميت اين است كه راه حقيقت را پيدا كنيم. خيلي راههايي كه مي‌رويم از روي جهالت است و جهالت هم بزرگترين دشمن ماست و چون درست نيست از خود واقعي خود دور مي‌شويم و هرچه از خود واقعي، خودي كه سرشت انسان است و خودي كه روح الهي در آن دميده شده، دور شويم، خوي حيواني پيدا مي‌كنيم يعني در قالب حيوانيت خود مي‌رويم و يك بعدي به سمت خرافات، اخلاق، مذهب، انسانيت و هرچه كه هست مي‌رويم و از حقيقت دور مي‌شويم و فهميدن اين خيلي سخت است.

تمام آموزشها براي اين است كه به ما بفهماند حقيقت آن چيزي است كه خود خداوند گفته است و به ساده‌ترين كلام هم بيان كرده است. مثلاً در كلام‌اله سوره بقره مي‌فرمايند: عبادت كنيد تا پرهيزكار شويد. اكثر والدين در مورد عبادت كردن و نماز خواندن و روزه گرفتن فرزندان خود در خانواده درگير هستند. آن پدر و مادر، فكر مي‌كند كار درستي انجام مي‌دهد ولي در واقع خودِ خداوند فرموده است عبادت كنيد تا پرهيزكار شويد. نه اينكه از خدا ترسيد و اين قبيل چيزها. بعد هم تأكيد مي‌كنند عزيزترين و گرامي‌ترين شما نزد من پرهيزكارتريند. ولي آيا تابحال اين را متوجه شده‌ايم، مي‌دانيم چيست و رعايت كرده‌ايم. اين آموزشها مي‌خواهد ما رابه فهم اينها نزديك كند تا بيشتر به خودمان نزديك شويم. اگر اينها را فهميديم آنجاست كه ضدارزشي‌ها انجام نمي‌شود. ضدارزشي فقط دروغ گفتن و مواد مخدر مصرف كردن نيست، ضدارزشي درون من است كه چگونه نگاه مي‌كنم، چگونه قضاوت مي‌كنم، چگونه مي‌سنجم، چقدر زير پاي اين و آن را خالي مي‌كنم، چقدر غيبت و قضاوت و حسادت و ... مي‌كنم. همه اينها هست. اينها مانع پرهيزكارشدن ما مي‌شود. انجام عبادات صوري و ظاهري، با يك حركت ضدارزشي همه از بين خواهد رفت. و اين عبادات هيچ وقت ما را به پرهيزكاري نمي‌رساند. پرهيزكار يعني كسي كه ضدارزشي دروني و بيروني نداشته باشد. به جسم خودش و شناخت خودش توجه كند، زيرا وقتي به خودش توجه كرد مي‌تواند به ديگران هم توجه كند واين نكته خيلي ظريفي است.

پس بايد آموزش بگيريم و الگوها را احترام بگذاريم. الگوها خودشان بايد قابل احترام باشند نه اينكه رفتاري كنند كه ديگران به آنها بي‌احترامي كنند. هميشه نو باشند. براي همين گفته مي‌شود ز گهواره تا گور دانش بجوي؛ براي پيشرفت و رشد و توسعه و نو و تازه شدن يا بايد انسانهاي جديد بيايد يا انسانهايي كه هستند بايد نو و جديد شوند. قرار نيست تفكر 20سال پيش را داشته باشيم و الان هم روي همان تفكر بايستم و انتظار پيشرفت هم داشته باشيم. بلكه بايد فضا را آماده كنيم تا انسانهاي جديد بيايند و از ايده‌هاي آنها استفاده كنيم. با تلفيق تجربه گذشته و ايده‌هاي نو براي رسيدن به رشد استفاده كنيم. آن موقع كساني كه جديد مي‌آيند را دشمن نمي‌بينيم كه بترسيم و مانع آنها شويم، چون اينگونه به رشد هم نمي‌رسيم. براي همين آزمون گرفته مي‌شود تا افراد نو با ايده‌هاي جديد وارد شوند.

مثلاً مسافر جلال كه با ايده‌اي نو براي مسائل مالي و درآمدزايي و خريد ساختمان و... آمدند و واقعاً نگاهشان قابل تقدير است. پس بايد اين ديدگاه را پرورش دهيم و با تلفيق تجربه خود آن را به يك حركت سالم تبديل كنيم. يا مثلاً پيشنهاد ايده نو براي اعلام رهايي‌ها باعث شد كه اين كار با دقت و سرعت بيشتري انجام شود تا اينجا به رشد برسد. پس اگر الگو و يا خدمتگزار شديم، بايد نو باشيم تا بتوانيم جذب كنيم. چون اگر نو نباشيم، جذب هم نداريم.

گرفتن آموزشها بايد در جهت نو شدن ما باشد نه فقط براي رفع تكليف. نخواهيم در استادي‌هايمان از مطالب و منابع بيروني استفاده كنيم، زيرا نو نمي‌شويم. مطالب و متون جلسات كفايت مي‌كند. نو شدن اين است كه يك جمله و يا نكته‌اي از آموزشها را بگيريم و در عرض زندگي از آن ايده استفاده كنيم. گردانندگان و استادان بايد بتوانند آن چه در ذهنشان است را با تجربه‌اي كه من در اختيارشان مي‌گذارم، تلفيق كنند و در جلسه ارائه دهند و اين ديگر به خلاقيت خود شخص برمي‌گردد كه آن را چگونه تلفيق كند و در جلسه بيان كند. اما اگر فقط بخواهد حرفهاي مرا ديكته كند، نو شدن نيست.

مطلب ديگر اين است كه ما خودمان را نمي‌شناسيم، پس ادعاي هيچ چيزي نداشته باشيم. زيرا انسان آنقدر پيچيده است كه در طول زندگي، چندين بار شخصيت عوض مي‌كند. دليل اين تناوب شخصيت آن است كه تابع نفس هستيم و هر جور نفس بخواهد ما را هدايت مي‌كند و شخصيت ما را به همان شكل درمي‌آورد. ما متناسب با تغييرات نفس، شخصيتمان هم تغيير مي‌كند. مثلاً در ساليان سال شخصيت‌هاي متفاوتي را تجربه كرده‌ايم. ولي اگر خودمان را بشناسيم، در مرحله نفس مطمئنه قرار گرفته و ثبات شخصيت پيدا مي‌كنيم. اين نكته خيلي ظريفي است كه بدانيم بايد روي خودمان كار كنيم.

آموزشهاي اينجا براي حفظ كردن نيست. شايد كسي باشد كه همه مطالب را حفظ كند ولي يك درصد از آن را هم كاربردي نمي‌كند. وقتي در يك كارگاه آموزشي شركت مي‌كنيم و يا يك سي‌دي گوش مي‌كنيم، كافي است چند كار كوچك را ياد بگيريم و كاربردي كنيم. قرار نيست همه را بفهميم. كليدواژه فهميدن اين است كه از كوچكترين چيز فهم و درك را شروع كنيم آن موقع درك، شروع به فضا دادن مي‌كند و حس‌ها به مرور باز مي‌شود. حسي كه مرا به تعادل برساند. مثلاً حس بويايي انسان به اندازه قدرت تحملش است ولي حيواناتي مثل سگ و كفتار، از فاصله خيلي زياد، بوي لاشه را تشخيص مي‌دهند.

وقتي انباشته از ضدارزشي‌ها باشيم، نمي‌توانيم چيز جديدي بياموزيم. مصداق آن آيه كلام اله است: «الله ولي الذين آمنوا يخرجهم من الظلمات الي النور» اگر هم كاري بكنيم، رياكاري است، ظاهر با درون و باطن متفاوت است. به نظر من بزرگترين گناه، رياكاري و دوگانه بودن ظاهر با باطن است. آن موقع لطف الهي شامل حال ما نمي‌شود. بعد هم شكايت مي‌كنيم كه چرا دعاهاي ما مستجاب نمي‌شود.

كساني كه از ظلمت خارج مي‌شوند به نور مي‌رسند و لطف الهي شامل حالشان مي‌شود. اگر در ميدان جنگ اصرار بر ماندن در مواضع و سنگر خود كنيم، دشمن ما را بمباران مي‌كند، ولي اگر مواضع و سنگر خود را عوض كنيم، مي‌توانيم پيروز باشيم.

ظرفيت متناسب با دانايي ما، فضا باز مي‌كند. خيلي‌ها مي‌خواهند با جهالت چيزي را درست كنند. تمام تلاش ما در تركها همين بود. با فشار زيادي كه به خود وارد مي‌كرديم، ترك مي‌كرديم ولي نمي‌شد. زيرا اولاً نور ما را هدايت نمي‌كرد. چون ما اصلاً دنبال نور نبوديم. ما با جهالت مي‌خواستيم قطع مصرف بكنيم. البته آن زمان هنوز درمان هم نبود. هميشه مي‌گويم خداوندا من شاكرم به خاطر اينكه جزء اولين كساني بودم كه در دوران كشف درمان بودم و خدا مرا به آن سمت هدايت كرد. پس اينجا بايد خودم را خيلي مديون بدانم كه به آن سمت هدايت شدم. جوينده، يابنده بود. من فقط نمي‌خواستم مواد مصرف كنم تلاش هم مي‌كردم، ولي چون راهش را بلد نبودم، نمي‌شد. ولي چون جوينده بودم، حضرت رب العالمين، راه را هموار كرد. دوم اينكه در تركها ظرفيت نبود. چون آموزش نمي‌گرفتيم. آموزش ظرفيت ما را متناسب با دانايي بالا مي‌برد.

ما انسانها براي چه آموزش مي‌گيريم؟ ما وقتي حروف الفبا را در دبستان ياد مي‌گيريم تا آخر عمر به ياد داريم و هيچ وقت از ذهن ما بيرون نمي‌رود. زيرا الفبا را ياد گرفته‌ايم، فهميده‌ايم و درك كرده‌ايم ولي فرمول‌هاي شيمي يا فيزيك دبيرستان را به ياد نداريم، زيرا خوانديم تا نمره بگيريم. پس آن چيزي را كه ياد گرفتيم هيچ وقت فراموش نمي‌كنيم. هر چيزي را ياد گرفتيم، كاربردي مي‌كنيم.

كساني كه مي‌آيند و آموزش مي‌گيرند و به تغيير مي‌رسند، آنها در واقع سفر را انجام مي‌دهند. سفري از ترس به شجاعت، از دروغگويي به راستگويي، از كفر به ايمان، از نفرت به عشق، از اعمال ضدارزشي به ارزشي و نهايتاً از ظلمت به نور؛ اگر همه اينها باشد، يك سفر اتفاق افتاده است، آن موقع اگر عشقي داريم سالم است، اگر تفكري داريم سالم است. وقتي گفته مي‌شود خودتان را بشناسيد، براي اين نيست كه براي ديگران مطرح كنيم، بلكه مي‌خواهيم ببينيم با قبل خود چقدر فرق كرده‌ايم. كسي كه در سفر است نبايد مثل گذشته بدبين باشد. همه انسانها مختارالخطا هستند و مي‌توانند اشتباه كرده باشند.

از مرحله ترس به شجاعت رسيدن آن است كه جرأت داشته باشيم اشتباه و خطاي ديگران را ببخشيم، نه اينكه هنوز روي آن پايه قبلي ايستاده‌ باشيم و ادعاي تغيير كنيم. اگر در گذشته ديد منفي داشتيم و الان هم همان طور باشيم،‌ پس تغيير نداريم. ما مي‌توانيم از كسي خوشمان نيايد ولي اگر تبديل به تنفر شد، نشان از فقر دروني ماست. آن موقع است كه بايد گفت اشكال از خود ماست نه طرف مقابل. من مشكل دارم. و سفري اتفاق نيفتاده، هرچند خوب حرف بزنم.

بارها و بارها گفته‌ام بيرون از جلسه حرف نزنيد، زيرا تخريب ايجاد مي‌شود. اگر تشكيلات خوب است براي خودمان خوب است، كسي به ما زور نگفته، خودمان براي خودمان تلاش مي‌كنيم. حال اگر اين تلاش براي اين باشد كه ديگران تأييد كنند و خوششان بيايد و تعريف كنند، پس خدمت عاشقانه نيست، حسابگرانه است. و نكته آن اين است كه باعث ايمان‌سوزي مي‌شود. اگر تعريف نمي‌كنيد بد هم نگوييد، اين يعني سفر انجام شده است.

بهترين عيار خودشناسي اين است كه ببينيم چقدر از آيتم‌هاي سفر انجام شده است، چقدر از ترس به شجاعت، از دروغگويي به راستگويي و... رسيده‌ايم. حال ديگر نيازي نيست دنبال مطالب ديگر باشيم كه ببينيم آنها چه كمكي به ما در خودشناسي مي‌كند. اگر قبلاً مي‌ترسيديم و ترس در وجود ما بوده،‌آيا به آن درجه از آگاهي رسيده‌ايم كه بفهميم ترس ناشي از ناآگاهي است و شجاعت با وقاحت متفاوت است. آيا به آن درجه از آگاهي رسيدم كه ديگر نترسم، آن موقع جرأت پيدا مي‌كنم و بعد شجاعت اتفاق مي‌افتد. آيا فهميدم چرا نبايد دروغ بگويم و چرا تمايل داريم دروغ بگوييم و دنبال چه منافعي هستيم؟ اگر اين را فهيمديم خودبه‌خود راستگو مي‌شويم. ديگر نيازي به اين نيست كه براي راست گفتن زور بزنيم. نمي‌شود گفت دروغگو دشمن خداست، بلكه بايد بفهميم چرا نبايد دروغ بگوييم. از كفر به ايمان؛ ما خيلي وقتها عيوب خود را مي‌پوشانيم ولي عيوب ديگران را هويدا مي‌كنيم. براي خودمان وكيل و براي ديگران قاضي مي‌شويم. خداوند در كلام اله مي‌فرمايند ستارالعيوب باشيد. يعني عيوب ديگران را پوشش دهيد. از نفرت به عشق؛ من مي‌توانم از كسي خوشم نيايد، مشكلي ندارد، ولي اگر تبديل به نفرت شد، وجود من كه هسته من است، نفرت توليد مي‌كند و آن هسته بايد نو شود. وقتي هسته نو شد، ديگر همه رفتار من عشق مي‌شود. از اعمال ضدارزشي به اعمال ارزشي؛ فقط خوردن مشروبات و استفاده از مواد مخدر و سرقت و دزدي و ... ضدارزشي نيست، اينكه چقدر قضاوت، مقايسه، حسادت بدخواهي براي ديگران، كينه‌ورزي و... داريم، اينها هم بايد درست شود و خودبه‌خود رفتارهاي ما ارزشي مي‌شود. و نهايتاً از ظلمت به نور؛ نور ثروت و خانه و ماشين و ... نيست. نور آن است كه ما را با عشق به سمت خودش بكشد و جالب‌تر اينكه در مسير زندگي ما انسانهاي سالم را قرار دهد.

رشد زماني اتفاق مي‌افتد كه عشق در درون ما باشد. هر چيزي توأم با عشق باشد،‌ جذب اتفاق مي‌افتد و اگر توأم با كسلي و خستگي و نفرت باشد، دفع مي‌شود.  

دوستاني كه در اين زمينه مشاركت نمودند:

مسافران: علي- آقامهدي- نصراله- عليرضا- حسين- ميثم2-

همسفران: سيدمحسني- دوستي-

 

مسئول نظم اين كارگاه آموزشي:

مسافر سفر دوم هادي

noshodan1

دیدگاه‌ها

0 #4 پاسخ: نو شدن با شناخت خويشمسافر علیرضا رفیعائی 1400-01-15 23:56
تشکر فراوان از استاد و کمیته آموزش و مسئول سایت
0 #3 پاسخ: نو شدن با شناخت خويشهمسفر سید محسنی 1400-01-15 21:10
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما و خدا قوت ، این دستور جلسه که استاد به خوبی بازکردن.با تشکر فراوان از کمیته آموزش و سایت
0 #2 نو شدن با شناخت خویشمسافر حسن 1400-01-14 11:55
با تشکر از استاد که موضوع را به خوبی عنوان کردند
0 #1 نو شدن با شناخت خویشعلیرضا م 1400-01-12 16:48
هر چه بیشتر در جهت خودشناسی گام برداشتم به همان میزان حس‌های بیشتری از من باز شد و این دروازه‌ ها مرا به نو شدن و تغییر راهنمایی کرد.
تشکر و سپاس فراوان از استاد و تفکرسروج

Comments are now closed for this entry

آخرین اخبار

ورزش سروج

 • ورزش جمعه بیست و چهارم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/24 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفدهم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/17 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دهم دی
    اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/10 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سوم دی
    برنده کسی نیست که هرگز شکست نخورده است، بلکه کسی است که هرگز جا نزده!   روز جمعه مورخ 1400/10/3 ساعت 7:30 لغایت 10 صبح دوستان مسافر و همسفر، در محل...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و ششم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/26 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه نوزدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری     روز جمعه مورخ 1400/9/19 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دوازدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/12 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه پنجم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/5 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و هشتم آبان
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/8/28 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و یکم آبان
  رسیدن به قله پیروزی آسان است، به شرط اینکه راه رسیدن به قله را بشناسی و توانش را هم داشته باشی.   روز جمعه مورخ 1400/8/21 ساعت 7 صبح دوستان...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه چهاردهم آبان
  تفاوت بین افراد عادی و افراد موفق در چگونگی نگرش آنها به شکست است شکست فرصتی است برای شروع دوباره با هوشیاری بیشتر   روز جمعه مورخ 1400/8/14 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفتم آبان ماه
  برای شاد بودن، نیازی به تأیید دیگران نداری   روز جمعه مورخ 1400/8/7 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سی ام مهر
  برای اینکه نتایج مطلوبی داشته باشی این تو هستی که باید تغییر کنی نخواه که مسایل آسان تر شوند تلاش کن که تو توانمندتر شوی   روز جمعه مورخ 1400/7/30...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و سوم مهر
    روز جمعه مورخ 1400/7/24 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع شدند و به ورزشهای دسته جمعی پرداختند.   هدف...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه شانزدهم مهر
  بهترين منظره بعد از سخت‌ترين صعود است با انگيزه پيش به سوي صعود...   روز جمعه مورخ 1400/7/16 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی...

  ادامه مطلب...