031-33687673 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

خودشناسي براي اين است كه خودمان را بسازيم. تا خودمان را نشناسيم، چگونه مي‌توانيم خودمان را بسازيم؟!! اگر به عيوب خود پي نبريم، اگر به نقاط منفي وجود خود پي نبريم، هيچ‌گاه نمي‌توانيم آنها را برطرف كرده و به نقاط مثبت تبديل كنيم. خيلي‌ها در همان حالت قبل مانده‌اند چون خود را نشناخته‌اند. سفر دوم آمده‌اند و فكر مي‌كنند خيلي مهم شده‌اند.

موضوع كارگاه آموزشي سفر دوم: از خودشناسي تا خودسازي

استاد: جناب آقاي مفتون

تاريخ: سه‌شنبه 1400/1/17

انسان موجودي است كه زندگي اش بر اساس ارتباط با ديگران پايه‌ريزي شده است. پس يكي از نكات مهم در زندگي ما ارتباط داشتن ما با ديگران است. گاهي سرلژيونهاي مسافران، از اينكه يك نفر بعد از رهايي مي‌رود، ناراحت مي‌شوند. اما نبايد ناراحت بود زيرا آن شخص نتوانسته خودش را با جلسات وفق دهد و در نگه داشتن آن شخص هم نبايد تلاشي كرد زيرا در صورت بودن هم نمي‌تواند ارتباط برقرار كند. قرار نيست جلسه با كسي ارتباط برقرار كند، بلكه قرار است اشخاصي كه مي‌آيند با جلسه ارتباط برقرار كنند. جلسه خط مشي خود را بيان مي‌كند و آن درمان اعتياد است و درمان اعتياد هم پروتكل دارد و پروتكل هم شامل يك سري قوانين مي‌باشد، حال هر كسي با اين شرايط و قوانين هماهنگ نشود،‌ نمي‌تواند ارتباط برقرار كند و مي‌رود و برعكس اگر خودش را هماهنگ كند، مي‌تواند ارتباط برقرار كند و مي‌ماند. در آن رفتن و اين ماندن خود شخص است كه ضرر و نفعش را مي‌برد. پس سرلژيون نبايد نگران باشد كه چرا فلان شخص رفت و در ذهنش دنبال راهكار براي برگرداندن آن بكند. اگر اين طور باشد يعني ما آموزشها را هنوز درست نگرفته‌ايم. در اينجا باز است تا هر كسي مي‌آيد آموزش بگيرد، همين. پس نبايد انرژي خود را صرف كسي كنيم كه نمي‌خواهد آموزش بگيرد.

از روز اول گفته‌ايم سفر اول براي مسافران، از مصرف مواد تا بي‌نيازي از مواد و قطع داروست و براي همسفران قطع تفكر زائد و رسيدن به نقطه صفر است و سفر دوم براي خودشناسي است. دليل خودشناسي چيست؟

خودشناسي براي اين است كه خودمان را بسازيم. تا خودمان را نشناسيم، چگونه مي‌توانيم خودمان را بسازيم؟!! اگر به عيوب خود پي نبريم، اگر به نقاط منفي وجود خود پي نبريم، هيچ‌گاه نمي‌توانيم آنها را برطرف كرده و به نقاط مثبت تبديل كنيم. خيلي‌ها در همان حالت قبل مانده‌اند چون خود را نشناخته‌اند. سفر دوم آمده‌اند و فكر مي‌كنند خيلي مهم شده‌اند. براي همين تأكيد مي‌شود اساتيد موقع صحبت كردن، از خودشان صحبت كنند، مطالعه بيروني نداشته باشند. اينگونه خود را محك مي‌زنند تا ببينيد خودشان چگونه و دركجاي كار هستند. خود را كه شناختيم، نقاط مثبت و منفي خود را مي‌شناسيم و مي‌توانيم نقاط منفي را اصلاح كنيم و نقاط مثبت را قوت ببخشيم. آنگاه مي‌توانيم براي ديگران هم مثمرثمر و سازنده باشيم و مي‌توانيم ديگران را درست كنيم. خيلي ها هنوز حرف زدن بلد نيستند، اينكه چه بگويند؟ كجا بگويند؟‌ چگونه بگويند؟ همه حرفي را نبايد همه جا بزنيم. اما وقتي بدون تفكر هر حرفي را هر جايي مي‌زنيم يعني خودمان را نساخته‌ايم فقط طوطي‌وار چيزهايي را ياد گرفتيم و حس خودمهم‌بيني گرفته‌ايم. كساني خود مهم بين هستند كه خود عزيزبين باشند و كساني خودعزيزبين هستند كه خودمحوربين باشند. فكر مي‌كنند اگر با ديگران تفاوت داشته باشند، بهترند. اين يعني ارتباط نداشتن با جمع و ديگران.

حتي نمي‌توان از مطالب كنگره 60 براي استادي كردن استفاده كرد، چون كسي كه هنوز نمي‌داند كجاي كار است فقط يك سري مطالب را مي‌گيرد، حفظ مي‌كند و براي ديگران بازگو مي‌كند. اين خودسازي نيست، كپي‌برداري است و اين خيانت به خود است زيرا ساختن خود را به تعويق مي‌اندازد و آن موقع صحبت‌هايش در ديگران نيز آنچنان تأثيري ندارد. اين يكي از نكات خيلي مهم و قابل تأمل است. وقتي تلاش مي‌كنيم از جمع برتر باشيم و چيزي بگوييم كه متفاوت باشيم،‌يعني خودمهم بين هستيم و ارتباط خود را با جمع ضعيف مي‌كنيم و به جايي مي‌رسيم كه نمي‌توانيم ديگران را تحمل كنيم و همه از نظر ما بد مي‌شوند و فرق نگاه پيش مي‌آيد. از زاويه‌اي فكر مي‌كنيم كه با چشم مي‌بينيم. نه اينكه با مغز فكر كنيم. كساني كه اين طور فكر مي‌كنند، افرادي هستند كه نمي‌توانند نو و تازه شوند. در صورتي كه هر كسي مي‌تواند با ارتباط برقرار كردن نو شود. اين افرادي كه نو نمي‌شوند و با چشمشان فكر مي‌كنند نه دروني عمقي و مغزي، وقتي مي‌بينند يك نفر تلاش مي‌كند، سرلژيون شده، استاد شده و... نمي‌توانند او را تحمل كنند.

بايد به انسانيت احترام بگذاريم. شايد خيلي مواقع عبادت هم داد و ستدي باشد در صورتي كه هفته‌ گذشته هم بيان شد، عبادت فقط براي پرهيزكاري است. اين كلام خود خداست. حال كسي كه نمي‌خواهد عبادت كند يا كسي كه نماز مي‌خواند براي ثواب يا رفع حوائج دنيوي خودش از پرهيزكاري دور مي‌شود. آدم خوب كسي است كه انسان باشد يعني هم به جسم خودش برسد هم به روح خودش.

ياقوتي به دست ما رسيده است. اگر با سرپوش گذاشتن روي كارها پيش برويم، شيطان ياقوت را از ما مي‌گيرد و ما هم به راحتي به او مي‌دهيم. ولي اگر سرپوش روي آن نگذاشته باشيم بلكه فاضلاب دروني را در سفر درماني تميز كرده باشيم و همه چيزهاي بد را بيرون ريخته باشيم و به جاي آن گل و گلاب باشد، ياقوت در دست ما ماندگار مي‌شود وكسي نمي‌تواند آن را از دست ما بيرون بياورد.

مثلاً زماني كه شروع به ساخت ساختمان كرديم، خيلي‌ها حرف‌ها زدند؛ از جمله اينكه اگر اين كار از زماني كه در هلال‌احمر بوديم شروع شده بود، حالا خيلي پيشرفت كرده بوديم. به نظر من اين گونه حرفها را كساني مي‌زنند كه نمي‌خواهند كمك كنند و الا براي كسي كه بخواهد كمك كند، الان بسترش فراهم است و اين يعني با چشم فكر كردن نه با مغز. دوستان چه كساني هستند؟ خلوصي كه الان در بچه‌ها هست در كمتر كسي مي‌توانيم ببينيم. اين عزيزان تا پاسي از شب سر ساختمان مشغول هستند. اين خلوص شايد در دوستان الان هست نه آن زمان. پس كساني كه منفي صحبت مي‌كنند، چشمي فكر مي‌كنند. هر جا محبت و عشق ما بيشتر شد، سازندگي بيشتر مي‌شود. هر چه خلوص بيشتر، سازندگي بيشتر و دوستاني يافتيم كه يافت نمي‌شدند را اينجا مي‌توانيم ببينيم. وقتي با چشم فكر مي‌كنيم خيلي چيزها زشت به نظر مي‌رسد. در برهه كنوني كه به كمك مالي نياز مبرم داريم هرچه قدر محبت ما در جمع خودمان، زياد باشد، مطمئن باشيد موفق‌تريم. هرجا تنش و حرف و حديث باشد، مطمئناً انرژي منفي اشاعه پيدا مي‌كند و اشاعه دهنده آن همين عزيزاني‌اند كه اطراف ما هستند.

نگاه ما نشانه ادراك ماست. دستور جلسه‌اي با عنوان واقع‌بيني، مثبت بيني و منفي بيني داشتيم. حتي فرد خيلي مثبت‌بين هم مذموم است. واقعي‌بيني زماني محقق مي‌شود كه ياد بگيريم در خودمان خودسازي را انجام دهيم. بايد جهالت را تبديل به دانايي كنيم تا خودسازي اثر مثبتي داشته باشد. اين نكته خيلي ظريفي است و اين نوع نگاه و ارتباطات مي‌تواند تشكيلات را متزلزل كند. بدون اينكه بدانيم در اين تزلزل دخيل هستيم. قرار نيست دروغ نگوييم ولي قرار نيست همه چيز را بگوييم. هر كسي فقط بايد راجع به خودش صحبت كند. براي همين به تازه‌واردين گفته مي‌شود كسي كه تمايل دارد خودش را معرفي كند. ما اجازه نداريم راجع به كسي صحبت كنيم. خودسازي و انسان سازي اين اجازه را به ما نمي‌دهد.

زماني مي‌توانيم انسان باشيم كه همه چيز ما درست باشد. جسم و روح مثل اسب و سواركار است. اگر جسم را به هر شكلي عذاب دهيم، مطمئناً به تعادل نمي‌رسيم. ظاهر خوب است ولي تعادل دروني نداريم و خود را رنج مي‌دهيم.  افرادي كه در انجيوهاي ديگر 10-12-15سال خودشان را پاك نگه مي‌دارند، واقعاً تعهد دارند. معتقدند كه نكنند ولي چه عذابي مي‌كشند خدا مي‌داند.

نوع نگاه ما در مسير زندگي صددرصد تأثير دارد. ما در روند كلي كائنات اثر نمي‌گذاريم مثلاً نمي‌توانيم بگوييم خورشيد گرم نباشد يا جلوي باد و گرده افشاني را بگيريم، چون فصل گرده‌افشاني است. يا با مردن يك نفر اتفاقي در گردش جهان هستي به وجود نمي‌آيد. ولي انسان بودن هر يك از ما در روند انسانيت كه در دل هستي است، مثمرثمر است. عرفاي بزرگي مثل شيخ خرقاني، سهرودي، خواجه عبداله انصاري، مولانا، حافظ، سعدي و... همه در كائنات اثرگذار بوده‌اند.

حرف زدن هزينه ندارد و براي همين ما صحبت مي‌كنيم. اگر در ازاي حرفي كه مي‌زديم يا نظري كه مي‌داديم، بايد هزينه مي‌پرداختيم مواظب نظر دادن‌هاي خود بوديم. حتي گاهي نبايد نه هم بگوييم و سكوت كنيم و اين سخت است. شاعر مي‌گويد: دلا خو كن به تنهايي كه از تن‌ها بلا خيزد؛

انسان در تنهايي ساخته مي‌شود. در ميان جمع نقاط مثبت و منفي خود را مي‌بيند ولي در تنهايي روي آن كار مي‌كند. براي خودسازي بايد تنها بود، چون از تن ها(انسانها) بلا ايجاد مي‌شود. خيلي از افراد عادت به ورّاجي و اظهارنظر دارند. در جمع هميشه نقاط ضعف خود را مي‌بينيم و در تنهايي راجع به آن فكر مي‌كنيم. در تنهايي قاضي خودمان هستيم و وكيل ديگران.

اگر بر خلاف مسير هستي حركت كنيد، تمام هستي با شما مخالفت مي‌كند. اگر بخواهيم خلاف مسير رودخانه شنا كنيم، تمام نيروها بر عليه ما در حركتند. براي ما انسانها يك سري چيزها مقدر شده است ولي بعضي‌ها مي‌خواهند از آنچه مقدر شده، به دليل ناآگاهي، دوست داشتن زياد، علاقه زياد، آبروداري و... فرار كنند و مقدرات را بر هم مي‌زنند و آن مي‌شود مخالف مسير هستي حركت كردن.

كساني كه نمي‌توانند از درون نو شوند پناه مي‌برند به نو شدن ظواهر زندگي و خود را با ماديات و خانه و ماشين نو مي‌كنند. اين طبيعت انسان است كه تغيير كند وقتي نمي‌تواند از درون نو شود، بيرون خود را نو مي‌كند و عوارض منفي برايش دارد و به آرامش نخواهد رسيد. چون اين افراد مخالف نو شدن ديگران هستند و نمي‌توانند ديگران را ببينند.

كساني مي‌توانند به آرامش برسند كه نقاط مشترك خود را در هر محيطي تقويت كنند. وقتي به نقاط مشترك رسيديم، به آرامش خواهيم رسيد ولي انسان منفي باف هميشه دنبال نقاط ضعف ديگران است و همه چيز را از وراي آن ضعف مي‌بينند. اين افراد با چشمشان فكر مي‌كنند نه با مغزشان. خودساختن يعني چيزي از درون ما تغيير كند نه ظاهر و بيرون ما.

دوستاني كه در اين زمينه مشاركت نمودند:

مسافران: مظاهر- ميثم2- حسين ويلا- عليرضا-

همسفران: دوستي- كشاورز- ياراحمدي- احمدي-

 

مسئول نظم اين كارگاه آموزشي:

مسافر سفر دوم مختار

khodshenase2

دیدگاه‌ها

+1 #4 پاسخ: از خودشناسي تا خودسازيهمسفر ولی زاده 1400-01-25 11:24
با سلام وتشکر از استاد ارجمند.دستور جلسه خیلی نکات مهم وآموزنده ای برای من داشت .که خیلی ریز وظریف بودند اما کارساز وراهگشا.ممنون وسپاس
0 #3 ازخودشناسی تاخودسازیهمسفردوستی 1400-01-20 22:24
باسلام وتشکرازاستاد
0 #2 پاسخ: از خودشناسي تا خودسازيهمسفر سید محسنی 1400-01-19 21:09
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما و خدا قوت ، این دستور جلسه که استاد به خوبی باز کردن. با تشکر فراوان از کمیته آموزش و سایت
0 #1 از خودشناسی تا خود سازیمسافر حسن 1400-01-19 00:08
با تشکر از استاد و کمیته اموزش

Comments are now closed for this entry

آخرین اخبار

ورزش سروج

 • ورزش جمعه بیست و چهارم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/24 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفدهم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/17 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دهم دی
    اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/10 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سوم دی
    برنده کسی نیست که هرگز شکست نخورده است، بلکه کسی است که هرگز جا نزده!   روز جمعه مورخ 1400/10/3 ساعت 7:30 لغایت 10 صبح دوستان مسافر و همسفر، در محل...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و ششم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/26 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه نوزدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری     روز جمعه مورخ 1400/9/19 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دوازدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/12 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه پنجم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/5 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و هشتم آبان
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/8/28 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و یکم آبان
  رسیدن به قله پیروزی آسان است، به شرط اینکه راه رسیدن به قله را بشناسی و توانش را هم داشته باشی.   روز جمعه مورخ 1400/8/21 ساعت 7 صبح دوستان...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه چهاردهم آبان
  تفاوت بین افراد عادی و افراد موفق در چگونگی نگرش آنها به شکست است شکست فرصتی است برای شروع دوباره با هوشیاری بیشتر   روز جمعه مورخ 1400/8/14 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفتم آبان ماه
  برای شاد بودن، نیازی به تأیید دیگران نداری   روز جمعه مورخ 1400/8/7 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سی ام مهر
  برای اینکه نتایج مطلوبی داشته باشی این تو هستی که باید تغییر کنی نخواه که مسایل آسان تر شوند تلاش کن که تو توانمندتر شوی   روز جمعه مورخ 1400/7/30...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و سوم مهر
    روز جمعه مورخ 1400/7/24 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع شدند و به ورزشهای دسته جمعی پرداختند.   هدف...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه شانزدهم مهر
  بهترين منظره بعد از سخت‌ترين صعود است با انگيزه پيش به سوي صعود...   روز جمعه مورخ 1400/7/16 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی...

  ادامه مطلب...