031-33687673 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

اين دستور جلسه به ما مي‌آموزد اول حس انسانيت خود را پرورش دهيم كه ما انسانيم. وقتي انسان شديم ديگر آرام آرام از ديدگاه مادي و خوي حيواني بيرون مي‌آييم. ياد بگيريم احساس انسانيت را نه اداي انسانيت، يعني حس دروني مملو از انسانيت باشد. حال اگر گنديدگي درون و حس منفي داشته باشيم، ‌ديگر حس انسانيت نداريم و همه چيز را طور ديگري مي‌بينيم.

موضوع كارگاه آموزشي سفر دوم: پرورش حس انسان بودن

استاد: جناب آقاي مفتون

تاريخ: سه‌شنبه 1400/1/24

تمثيلي كه مي‌توان براي جذب زد، سياره‌هاي معلق در فضا هستند. سياره‌ها تحت جاذبه خورشيد قرار دارند و چون نمي‌خواهند جذب شوند، مي‌چرخند و باعث معلق بودن آنها در مدار خود است. پس جذب براي همه هست، هرچند عده‌اي نخواهند جذب شوند و آن قوه جذب، حس است.

نوزاد انسان در ابتدا فقط با حسش مي‌تواند با پدر و مادر خود ارتباط برقرار كند و همه چيز را با احساس درك مي‌كند و بيان مي‌كند، پس حس مقدم بر عقل و تفكر است. حتي در زمان جنيني هم حس وجود دارد و بعد از تولد، ديده مي‌شود فرزند ترسو، متنفر و .. است و اين ناشي از وجود همين حس‌ها در مادرش بوده است كه به او در زمان جنيني انتقال يافته است.

همين طور كه به سمت عقل پيش مي‌رويم، حس با فكر دخيل مي‌شود. در جزوه جهانبيني به زيبايي گفته شده است اولين نيروي به كارگيري قوه عقل، حس است. امروز از زاويه ديگر به اين قضيه نگاه مي‌كنيم. همه انسانها اينها را مي‌دانند و از طريق مدرسه و دانشگاه و يا در تلويزيون و... خوانده و شنيده‌اند، ولي چرا نمي‌شود و به آن چيزي كه مطلوب است نمي‌رسند؟

بهترين حس، حس انسان بودن است. ما ياد بگيريم و بدانيم انسانيم و اين انسان بودن خيلي مهم است. انسان بودن را حس كنيم. وقتي انسان بودن را حس كرديم، تمام نيروهاي عقلاني و فكري ما بعد از رسيدن به بلوغ فكري كه در انسانها متفاوت است، بر مبناي آن انسان بودن حركت مي‌كند. وقتي كسي خود را انسان حس كند، به خود واقعي مي‌رسد، آن وقت حالت عشق را مي‌فهمد. آرامش را مي‌فهمد. فراغت و آسودگي را مي‌فهمد. بي‌ترسي را مي‌فهمد نه نترسي را. نترسي آن است كه يك اتفاقي بيفتد و نترسيم ولي بي‌ترسي آن است كه هميشه نترسيم، مگر اينكه ترس عقلاني باشد و بسياري ديگر از حالتهاي ارزشي را مي‌فهمد. اگر به درك اينها رسيديم، شامل حال روزمره ما مي‌شود، نه فقط اينكه مقطعي باشد. آنگاه نور و صوت را آنگونه كه هست درك مي‌كنيم. مثلاً با گوش كردن يك موسيقي توسط دو نفر، هر كدام يك حس متفاوتي را تجربه مي‌كنند ولي آيا واقعيت كلام موسيقي و نت هاي آن را متوجه مي‌شوند؟

انسان وقتي به اين درجه از خود واقعي‌اش رسيده باشد و خودش را انسان درك كند، بين خواستن و اقدام كردن هيچ وقفه‌اي نمي‌اندازد. اگر خواسته بر مبناي حس واقعي و دروني و تأييد انسان بودن باشد، چيزي را كه مي‌خواهد، اقدام مي‌كند. آن موقع در آرامش زندگي مي‌كنيم و معناي آرامش را درك مي‌كنيم. آرامش چيزي نيست كه ديگران براي ما به وجود بياورند، آرامش آن است كه از درون خودمان به وجود بيايد. اگر به آن حس رسيديم، ديگر چيزي مانع اقدام به خواستن نمي‌شود، مگر عامل‌هاي بيروني كه از كنترل و اختيار انسان خارج است.

اگر انسان بودن خود را حس كرديم، ‌هويت فكري خود را مي‌شناسيم. تمام تلاش در آموزشهاي سفر دوم اين است كه به خود واقعي خود برسيم. آن موقع ديگر هويت فكري كه براي خود ساخته‌ايم را تغذيه نمي‌كنيم يعني به آن بها نمي‌دهيم. مثلاً هويتي از خود ساخته‌ايم كه از ديگران برتريم و اين حس خودبرتربيني را داريم، اگر بخواهيم اين برتريت را هميشه و همه جا نشان دهيم، يعني آن هويت فكري را تغذيه مي‌كنيم. مولانا شعري در اين رابطه دارد كه مي‌فرمايد: «كمترك انداز سگ را استخوان » يعني به سگ كمتر استخوان بده زيرا هرچه بيشتر به او بدهي، بيشتر حريص‌ مي‌شود. خيلي از حركت‌هاي ما به اين حالت است. زماني كه هويت فكري و قالب ذهني كه از خودمان ساخته‌ايم را تغذيه مي‌كنيم، بدون اينكه متوجه ‌شويم دچار گنديدگي درون مي‌شويم. آنجاست كه صوت(شنيدن) و نور(ديدن) از آن گنديدگي برمي‌آيد. يعني همه چيز را با آن گنديدگي درون مي‌شنويم و مي‌بينيم. در مثلث ارتباط سه مؤلفه فرستنده پيام، ‌گيرنده پيام و متن پيام است. اگر حس گنديدگي دروني داشته باشيم، چه فرستنده باشيم چه گيرنده، با همان حس پيام را مي‌فرستيم يا مي‌گيريم.

اين دستور جلسه به ما مي‌آموزد اول حس انسانيت خود را پرورش دهيم كه ما انسانيم. وقتي انسان شديم ديگر آرام آرام از ديدگاه مادي و خوي حيواني بيرون مي‌آييم. ياد بگيريم احساس انسانيت را نه اداي انسانيت، يعني حس دروني مملو از انسانيت باشد. حال اگر گنديدگي درون و حس منفي داشته باشيم، ‌ديگر حس انسانيت نداريم و همه چيز را طور ديگري مي‌بينيم. هر حركت و رفتاري كه مي‌بينيم، برداشت اشتباهي مي‌كنيم. انسانهايي كه دروغ نمي‌گويند، حرفهاي همه را راست مي‌دانند مگر اينكه خلافش برايشان ثابت شود و برعكس آن هم هست. چون برداشت‌ها ناشي از حس دروني است.

اگر به آن درجه از انسانيت برسيم، خواسته‌هاي ما واقعي مي‌شود نه بر اساس منافع. حركت مي‌كنيم بدون وقفه مگر اينكه عامل بيروني مانع شود. و اگر هم مانع بيروني به وجود بيايد، به هم نمي‌ريزيم چون مي‌دانيم در زمان ديگري حتماً اتفاق خواهد افتاد و الان زمان انجامش نبوده است. با اين كار، به هويت فكري خود ضربه مي‌زنيم تا آن را تضعيف كنيم و ديگر آن را با برداشتهاي نادرست تغذيه نمي‌كنيم.

وقتي گيرنده‌ها گنديدگي درون داشته باشد، حس هم خودبه‌خود خوب نيست. براي همين تأكيد مي‌شود از درون خود را بسازيم و درست كنيم. همه موجودات از بيرون انرژي مي‌گيرند ولي تفاوت انسان با ديگر موجودات اين است كه از درون خود انرژي مي‌گيرد و كائنات هم همراهي مي‌كند.

خيلي‌ها مي‌خواهند بدانند كه چگونه احساس خوبي داشته باشند. انسانها چگونه با وجود مشكلات زيادي كه دارند مثل اعتياد، بيماري‌هاي خاص و سرطاني، گرفتاري، مشكلات مالي و... مي‌توانند احساس را خوب كنند؟ در جواب بايد گفت احساس را نمي‌توان خوب كرد، ولي اگر احساس انسان بودن داشته باشيم، همه چيز براي ما واقعي مي‌شود. عشق واقعي مي‌شود. فراغت و آسودگي با همان شرايط درك مي‌شود و فرد از اقدامي كه مي‌خواهد در آينده انجام دهد، بي‌ترس مي‌شود، مگر اينكه از اتفاق ناگوار بترسد.

گاهي آموزش هم مي‌گيريم ولي بر مبناي گنديدگي درون آن را برداشت مي‌كنيم و فكر مي‌كنيم درست است چون دقت نمي‌كنيم. كلام اله مي‌فرمايد: كسي كه غيبت مي‌كند مثل اين است كه گوشت برادر مرده خود را مي‌خورد ولي ما بدون دقت به اين غيبت مي‌كنيم. يا در جاي ديگر مي‌فرمايد: عبادت كنيد تا پرهيزكار شويد ولي چقدر از والدين براي نماز و روزه‌ با فرزندان درگير هستند؟!! اينجاست كه كلام‌اله مي‌فرمايد بدون تعصب بخوانيد. تعصب يعني چيزهايي كه در ذهن ماست، جهالت‌هايي كه به ما گفته شده و در ذهنمان جاي گرفته و بر مبناي آنها، رفتار مي‌كنيم. بايد بدون تعصب دين خود را بشناسيم نه اينكه نقل قول ديگران را اساس قرار دهيم.

بارها گفته شده كه در جلسه ما هر كسي متناسب با حسي كه دارد صحبت‌ها را مي‌شنود و آموزشها را مي‌گيرد و متناسب با حس افراد جامعه يا خانواده و اطرافيان را مي‌بيند. اكثر مشكلاتي كه در خانواده‌ها است به خاطر تربيت اوليه است. والدين هر طور باشند، فرزند همانطور مي‌شود. اما بسياري از پدر و مادرها ناراحت هستند كه چرا فرزندشان اين طور شد و آن طور نشد، در صورتي كه اين بذري بوده كه خودشان كاشته‌اند. نوع بذر كاشتن دست والدين بوده است چون حس دروني اين بوده است. مثلاً در بعضي اقوام اصلاً دختر را بچه نمي‌دانند و كسي كه مثلاً 3 پسر و 2 دختر دارد وقتي از او پرسيده مي‌شود كه چند فرزند داريد مي‌گويد سه فرزند. حسشان نسبت به دختر اين است و اين حس از درون سرچشمه مي‌گيرد حال آن پسر در آن خانواده باج‌خواه بار مي‌آيد زيرا مي‌داند همه در اختيارش هستند.

اين حس ماست كه مي‌تواند تمام امواج را به حركت درآورد. بين سه نيرو و مؤلفه حس، نور و صوت، وجه مشترك و بسيار منسجمي برقرار است. از بالاترين نقطه تا دنيا و جهانهاي ديگر، نور و صوت و حس است و فرامين را از عالمي مي‌گيرند و به عالم ديگر مي‌دهند. صوت شنيدن است، نور، ديدن است و ما خيلي وقتها خيلي از انوار و اصوات را نه مي‌بينيم و نه مي‌شنويم ولي با يك سري ابزارها مي‌توانيم آنها را ببينيم مثل نورهاي مادون قرمز، امواج راديويي و... . اين برمي‌گردد به اينكه حس ما چطور باشد، حس ما با ترجماني كه دارد اينها را مي‌گيرد.

فقط كاشتن بذر كافي نيست. قرار نيست چيزي را بخواهيم و بگوييم خوب است، بايد اقدام كنيم بي وقفه. اگر به حس انسانيت برسيم، وقفه‌اي در چيزي كه مي‌خواهيم نمي‌افتد. بسترش را فراهم مي‌كنيم و آماده مي‌كنيم و اگر به خاطر عامل بيروني نشد، ديگر ناراحت نمي‌شويم و به هم نمي‌ريزيم.

بر طبق آيه «انا لله و انا اليه راجعون»، كساني كه به انسانيت مي‌رسند، مرگ برايشان پايان نيست. مرگ تولدي ديگر است. با مرگ به جهان ديگر مي‌رويم. فقط مهم اين است كه در اين جهان چه كار كرده باشيم و متناسب با آن، در جهان ديگر مسير را ادامه مي‌دهيم.

چشم جايگاه نور، گوش جايگاه صوت و قلب جايگاه حس است. در قلب است كه لرزه مي‌افتد و احساس به وجود مي‌آيد. وقتي حس بدي داريم به طور خودكار به صوت و نور و ديده‌ها و شنيده‌هاي ما هم منتقل مي‌شود.

به عنوان سخن آخر بايد گفت درمان قطعي و تغيير و نشاط درماني فقط با تغيير، تبديل و ترخيص به وجود مي‌آيد. اگر فردي خود را انسان حس كند وقتي به خود واقعي رسيد، آن وقت حالت عشق، آرامش، فراغت، بي‌ترسي و بسياري ديگر از حالتهاي ارزشي را درك مي‌كند. نور و صوت را همانطور كه هست دريافت مي‌كند. انسان اگر به اين درجه رسيد، چيزي را كه مي‌خواهد با تمام وجود مي‌خواهد و بين خواستن و اقدام براي تحقق آن، نيز وقفه‌اي حاصل نمي‌شود. مگر به دليل عامل خارجي نه دروني. هويت فكري را نبايد ارضا كرد. بايد به آن ضربه زد. اگر بدبينيم، حس آلوده داريم بايد به آن ضربه بزنيم و عكس آن عمل كنيم.

دوستاني كه در اين زمينه مشاركت نمودند:

مسافران: عليرضا ر- نصراله- علي- عليرضا- حسن- هادي- حسين س- عباس ج-

همسفران: غفاري- ياراحمدي- احمدي- كشاورز-

 

مسئول نظم اين كارگاه آموزشي:

مسافر سفر دوم مظاهر

hes1

دیدگاه‌ها

0 #9 پاسخ: پرورش حس انسان بودنهمسفرسبحانی 1400-01-28 20:16
با سلام و تشکر از زحمت های شما
0 #8 پاسخ: پرورش حس انسان بودنمسافر علیرضا رفیعائی 1400-01-28 15:07
با تشکر فراوان از استاد که به خوبی آموزش دادند که حرکت صحیح در راستای آموزشهای سروج و شناختن و تصفیه گندابهای درونم حس شیرین انسان بودن را در وجودم پرورش میدهم که نشاطی تمام نشدنی در بر دارد.از کمیته آموزش و مسئول سایت هم بینهایت سپاسگزارم.
0 #7 پرورش حس انسان بودنمسافرشکراله 1400-01-28 02:43
باسلام وتشکرازاستاد
0 #6 پرورش حس انسان بودنهمسفردوستی 1400-01-28 00:38
باسلام وتشکرازاستاد
0 #5 پاسخ: پرورش حس انسان بودنهمسفر سید محسنی 1400-01-27 18:04
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما و خدا قوت ، این دستور جلسه که استاد به خوبی باز کردن. با تشکر فراوان از کمیته آموزش و سایت
0 #4 پرورش حس انسان بودنعلیرضا م 1400-01-27 04:00
پرورش حس انسانیت در راستاي رسیدن به خود واقعی است ویافتن خود را در کاربردی کردن آموزش‌ها و جاری شدن محبت از سرچشمه الهی به درون خود یافتم.
کمال قدردانی و تشکر را از گروه درمانی سروج دارم.
0 #3 پرورش حس انسان بودنعلی 1400-01-26 13:29
با درود و تشکر از استاد
آموزشی که ازاین جلسه گرفتم اینه که تا اون گندابها و حس های مخرب را بیرون نکنم و لایروبی نشوم از درون و اون حسهای حیوانی ضربه نزنم و بیرون نکنم، نمیتوانم حس واقعی انسان بودن و تجربه کنم و اونو پرورش بدم
0 #2 پرورش حس انسان بودنمسافر حسن 1400-01-26 08:12
با تشکر از استاد که موضوع را به خوبی عنوان کردند
0 #1 تقدیر وتشکرهمسفر فهیمه 1400-01-26 02:56
بسیار عالی امیدوارم این حس ناب وسالم استاد به تمامی شنونده گان منتقل شود وچراغ راهی باشد برای خروج از تاریکی

Comments are now closed for this entry

آخرین اخبار

ورزش سروج

 • ورزش جمعه بیست و چهارم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/24 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفدهم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/17 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دهم دی
    اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/10 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سوم دی
    برنده کسی نیست که هرگز شکست نخورده است، بلکه کسی است که هرگز جا نزده!   روز جمعه مورخ 1400/10/3 ساعت 7:30 لغایت 10 صبح دوستان مسافر و همسفر، در محل...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و ششم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/26 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه نوزدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری     روز جمعه مورخ 1400/9/19 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دوازدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/12 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه پنجم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/5 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و هشتم آبان
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/8/28 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و یکم آبان
  رسیدن به قله پیروزی آسان است، به شرط اینکه راه رسیدن به قله را بشناسی و توانش را هم داشته باشی.   روز جمعه مورخ 1400/8/21 ساعت 7 صبح دوستان...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه چهاردهم آبان
  تفاوت بین افراد عادی و افراد موفق در چگونگی نگرش آنها به شکست است شکست فرصتی است برای شروع دوباره با هوشیاری بیشتر   روز جمعه مورخ 1400/8/14 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفتم آبان ماه
  برای شاد بودن، نیازی به تأیید دیگران نداری   روز جمعه مورخ 1400/8/7 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سی ام مهر
  برای اینکه نتایج مطلوبی داشته باشی این تو هستی که باید تغییر کنی نخواه که مسایل آسان تر شوند تلاش کن که تو توانمندتر شوی   روز جمعه مورخ 1400/7/30...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و سوم مهر
    روز جمعه مورخ 1400/7/24 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع شدند و به ورزشهای دسته جمعی پرداختند.   هدف...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه شانزدهم مهر
  بهترين منظره بعد از سخت‌ترين صعود است با انگيزه پيش به سوي صعود...   روز جمعه مورخ 1400/7/16 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی...

  ادامه مطلب...