031-33687673 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

معيار سنجش پروتكل است ولي چون يك نفر جهانبيني‌اش تغيير نكرده، نظرات خود را وارد برنامه مي‌كند. آنجاست كه جناب مهندس مي‌گويند هر سفر دومي كه قطع دارو شده، بايد 40 سي‌دي بنويسد تا بتواند خدمتگزار باشد. كسي كه 40سي‌دي نوشت، ‌مي‌تواند هماهنگ با مجموعه حركت كند و از خودش طرح و نظر و تئوري و برنامه نمي‌دهد. قوانين و حرمتها ملكه ذهنش مي‌شود و اين مهمترين و اساسي‌ترين نكته در امر خدمتگزاري است.

موضوع كارگاه آموزشي سفر دوم: فهم مشترك و عملكرد صحيح

استاد: جناب آقاي مفتون

تاريخ: سه‌شنبه 1400/3/4

يكي از نكات اساسي و ظريف و مهم در خدمتگزاري كه بسيار راهگشاست، مبحث آموزش گرفتن براي خدمتگزاري است. اخيراً كنگره به اين نتيجه رسيده‌ كه هر سفر دومي بايد 40 سي‌دي بنويسد و ديگر شرط ورود به سفر دوم، فقط قطع دارو نيست. اين تصميم حاصل 20 سال تجربه است. دليلش هم اين است كه يك سري مشكلات مربوط به خودمان است ولي ما از ديگران مي‌دانيم.

اگر نگاه ما نسبت به قوانين و جهانبيني صحيح باشد، قوانين را اجرا مي‌كنيم. نگران فرد نيستيم، دغدغه ما جمعيت و تشكيلات است. بايد بدانيم اساس كار ما رعايت قوانين و حرمتها و ساختن رهجو است. وقتي اين وظيفه را درك كرديم ديگر نگران اينكه چرا فردي رفت و نيامد و يا چرا در جلسه شركت نمي‌كند و... نيستيم.

بارها تأكيد شده آن چيزي كه آموزش ديده‌ايم و درست است انجام مي‌دهيم. طبق آموزشها بايد پروتكل درمان را رعايت كنيم، ولي گاهي به خاطر حفظ كردن يك نفر پروتكل را رعايت نمي‌كنيم و اين كار اشتباه است. معيار سنجش پروتكل است ولي چون يك نفر جهانبيني‌اش تغيير نكرده، نظرات خود را وارد برنامه مي‌كند. آنجاست كه جناب مهندس مي‌گويند هر سفر دومي كه قطع دارو شده، بايد 40 سي‌دي بنويسد تا بتواند خدمتگزار باشد. كسي كه 40سي‌دي نوشت، ‌مي‌تواند هماهنگ با مجموعه حركت كند و از خودش طرح و نظر و تئوري و برنامه نمي‌دهد. قوانين و حرمتها ملكه ذهنش مي‌شود و اين مهمترين و اساسي‌ترين نكته در امر خدمتگزاري است.

برداشت ما بر اساس آن چيزي است كه در ذهن ما ترجمه مي‌شود. مثل كنفرانس‌هاي بين‌المللي كه افراد با ترجمه‌اي كه در گوشي‌شان مي‌شود، سخنراني را به زبان خودشان مي‌شنوند. نوع برداشت خيلي مهم است و روي آن تأكيد فراوان مي‌شود.

مشكلات هست، قرار نيست مشكل نباشد، روزي كه ما ساختمان را شروع كرديم، شايد ابتدا مشكل مالي داشتيم، بعد مشكل اداري و شهرداري و... حتي الان هم با مشكلات زيادي روبه‌رو هستيم و اگر قرار باشد نااميد باشيم، نمي‌توانيم هيچ كاري انجام دهيم و بايد اين را بدانيم كه مشكل هيچ وقت تمام نمي‌شود. ما نبايد به هم بريزيم بلكه بايد بگرديم و علاج آن را پيدا كنيم.

اينكه ما مدام بايد آموزش بگيريم اين حديث نبوي را عينيت مي‌بخشد كه «ز گهواره تا گور دانش بجوي»؛ دليل دانش جو بودن اين است تا ما دانش را بگيريم و به ديگران بدهيم. اگر نگيريم و بخواهيم فقط بدهيم، آن موقع تخليه اطلاعاتي مي‌شويم و آنجاست كه به خاطر يك سري نگرانيها، پروتكل، قوانين، حرمتها و... را رعايت نمي‌كنيم و از خود طرح جديدي بيرون مي‌دهيم. اين يعني از آموزش تهي شده‌ايم. تهي شدن يك نفر مساوي با تز دادن او مي‌شود. بارها گفته شده بايد گرفت و داد. هرجا مي‌بينيد نمي‌توانيد بگيريد، خدمت نكنيد چون اطلاعات غلط به ديگران مي‌دهيد. وقتي گيرنده خوبي نباشيم، فرستنده خوبي هم براي پيام نمي‌شويم و پيام غلط مي‌فرستيم.

در برگزاري جلسات، در جشن تولد‌ها و جشن رهايي‌ها خودمان به عنوان يك الگوي شاخص حرمتها و قوانين را رعايت كنيم. ما يك گروه هستيم و پيوند محبت ما را به هم متصل كرده است. پس مي‌توانيم به وسيله پيوند محبت از صعب‌العلاج‌ترين كارها به راحتي بگذريم. قرار نيست با بروز مشكل، خود را ببازيم، راهش را پيدا مي‌كنيم زيرا پشتوانه داريم. افراد درمان شده در اينجا همه پشتوانه هستند.

شايد با ديدن اينكه آجري روي آجر رفته خوشحال شويم ولي بايد بدانيم به غير از مسائل مالي،‌ چه بهاي سنگيني از نظر جسمي و روحي براي آن داده شده است. چه سختيهايي دوستان كشيدند تا ساختمان به اينجا رسيده است. چون نااميد نشديم توانستيم مشكلات را پشت سر بگذاريم. اطلاعات غلط هم نداديم، وااسفا و وامصيبتا هم سر نداديم.

وظيفه ماست كه به ديگران اطلاعات غلط ندهيم. ولي ممكن است اطلاعات غلط را از جاهاي ديگر به ما بدهند، براي اينكه بدانيم اين اطلاعاتي كه به ما داده مي‌شود غلط است يا درست، بايد نسبت به آن اطلاعات بيشتر آگاه باشيم. اينكه گفته مي‌شود بنويسيد و بخوانيد و تأكيد بر نوشتن 40 سي‌دي براي رفتن به سفر دوم همين است. چون تجربه شده افراد با اطلاعات ناقص وارد سفر دوم مي شوند، هر كس به اندازه فهم خودش يك سري چيزهايي را گرفته و موقع خدمتگزاري مي‌خواهد همانها را با نگاه و تفسير خودش پياده كند. ولي وقتي كسي 40 سي‌دي نوشت به فهم مشترك با آموزشها مي‌رسد، برداشت صحيح دارد و ديگر قوانين و نظم جلسه، پروتكل درمان و حرمتها را با دقت هر چه تمام تر انجام مي‌دهد.

ما نمي‌توانيم يك سؤال يا مطلب را دو ساعت براي كسي توضيح دهيم تا او را قانع كنيم، بلكه نسبت به سؤالي كه دارد بايد او را به يكي از وادي‌ها يا جزوات ارجاع دهيم. كسي را يك بار، كسي را دوبار و كسي را سه بار ولي اينكه پيگيري مداوم داشته باشيم تا آن فرد آن كار را انجام دهد، دست من و شما نيست. حتي خداوند در كلام‌اله به پيامبرش مي‌فرمايد تو فقط تذكر بده و بگو. به پيامبر با آن عظمت و بزرگواري فرموده شد كه فقط بگو چون خداوند مي‌داند اگر كسي نخواهد بشنود، نمي‌شنود و برداشت خودش را دارد.

انسان دوست دارد ديگران را مقصر كند. گاهي درست انجام نشدن كاري به خاطر درست نرساندن پيام توسط ماست. وقتي پيامي را كه به ما داده‌اند، نمي‌توانيم درست انتقال دهيم، كار درست انجام نمي‌شود. ما شخص كننده كار را مقصر مي‌كنيم. در صورتي كه اشكال از ما بوده كه نتوانسته‌ايم پيام را درست انتقال دهيم. در شناخت اعتياد بارها گفته شده حتي اگر كسي هم نبود، جلسه برگزار شود زيرا پخش زنده داريم و خيلي‌ها از طريق فضاي مجازي منتظر شروع جلسه هستند. اينگونه ما حرمت جلسه خود را نگه مي‌داريم و به زماني كه توسط خودمان اعلام شده احترام مي‌گذاريم.

در هر كاري بايد آنقدر دقت كنيم كه مرتب اشتباه را تكرار نكنيم. ممكن است يك اشتباهي را ببينيم ولي چيزي كه باعث مي‌شود آن را درست نكنيم، اين است كه خودمان را از درون الگو نمي‌دانيم. اين يعني هيچ گونه مسئوليتي در قبال عملكرد خود نداريم، فقط مي‌خواهيم كاري را براي رفع تكليف انجام داده باشيم. قصد اين نيست كه از كسي ايراد بگيريم، بحث اين است كه بدانيم ما الگو هستيم.

اگر آموزشي كه گرفتيم در موقع خدمت مدنظر ما باشد، از آن خدمت لذت مي‌بريم. ولي در غير اين صورت با وجود كشيدن زحمت، هيچ لذتي هم در آن نيست.

انسان دانا در طول زندگي از همه كار حتي از كار كردن هم لذت مي‌برد. من ديده‌ام همسفراني كه با چه لذتي غذا تهيه مي‌كنند و براي كارگران ساختمان مي‌آورند چون فرمان را اجرا مي‌كنند. يا كسي كه از پوشش متناسب با اينجا كه بايد پوشش اداري باشد، راضي است، از آن لذت مي‌برد ولي اگر كسي از پوشش خودش راضي نباشد، هيچ لذتي از آن نمي‌برد.

هر كاري را كه انجام داديم، وارد مرحله ديگري از آن كار مي‌شويم. هر مشكلي كه حل شد، يك مشكل ديگر بروز مي‌كند. هر مرحله از زندگي يك مرحله از مشكل است. تمام تلاش اين است كه نااميد نشويم، درجا نزنيم و بگرديم تا راهش را پيدا كنيم. راه آن هم با كسب علم و دانايي ميسر است.

براي كمك به عقل و رسيدن به عقل كل، بايد همواره در راه كسب دانش و اطلاعات باشيم. اگر سقف براي خود تعيين كنيم، همان جا متوقف مي‌شويم و به عقل كل نمي‌رسيم. حتي خواسته‌هاي معقول ما هم نبايد سقف داشته باشد چون وقتي كه به آن رسيديم همان جا مي‌مانيم. خواسته‌هاي منطقي و عقلاني سقف ندارد. زماني آرزو مي‌كرديم در هلال احمر جايي به ما بدهند، يك روز آرزو داشتيم دكتر پدريان جايي به ما بدهند، يك روز آرزو مي‌كرديم بتوانيم جايي را براي خود رهن و اجاره كنيم. زماني پول‌هاي خود را جمع كرديم و زميني خريديم تا آمديم و اينجا را ساختيم. اينجا هم سقف ما نيست كه فكر كنيم راحت شديم و تمام شد، هزاران كار ديگر است كه بايد انجام دهيم. هر روز ما نه يك مشكل كه ده مشكل و صدها مشكل داريم فقط بايد تلاش كنيم حل كنيم.

اين هنر زندگي است كه بتوانيم مشكلات را يكي يكي حل كنيم. بعضي‌ها بلد نيستند يا آنقدر به يك مسأله مي‌چسبند كه از بقيه زندگي غافل مي‌مانند و يا همه چيز را رها مي‌كنند و مشكل روي مشكل انباشته مي‌شود. براي همين در جلسات به خانواده‌ها گفته مي‌شود همه زندگي شما مصرف‌كننده شما نيست، اعضاي ديگر خانواده شما هم جزء زندگي شما هستند ولي يك نفر تمام وجودش مي‌شود مصرف‌كننده و همه را قرباني آن يك نفر مي‌كند، اين مثل اين است كه ليواني را در دست بگيريم و برويم بدون اينكه آب بريزد و چون حواسمان به جلوي راه نيست، زمين بخوريم. بايد هم مسلط باشيم آب نريزد و هم بتوانيم جلوي خود را ببينيم، اين احتياج به كسب دانش و اطلاعات صحيح و درست دارد. هنر زندگي اين است كه مواظب جلوي خود باشيم و اگر هم يك قطره آب ريخت اشكال ندارد. ريختن قطره آب همان مشكلاتي است كه به وجود مي‌آيد ولي چون نمي‌دانيم غم مي‌گيريم. پس بايد به حقيقت موضوع برسيم.

در حال حاضر كلاس‌هاي آموزشي زيادي در خيلي جاها هست ولي نتيجه نمي‌گيرند، زيرا در رابطه با آن موضوعي كه نياز دارند، آموزشي داده نمي‌شود. فقط به اندازه حفظ كردن ياد مي‌گيرند كه در آن جمع كم نياورند ولي كاربردي نمي‌كنند.

فرستنده، پيام خود را مي‌دهد مهم اين است كه ما به عنوان گيرنده پيام چقدر بگيريم. محتواي آموزشي براي همه يكي است. اگر گيرنده با درونيات و ذهنيات خود آن را پرورش دهد، نظر جديدي ارائه مي‌دهد. وقتي محتواي آموزشي را با نظر و ديدگاه خود تغيير مي‌دهيم اولاً اين اجازه را به خود مي دهيم كه خود را برتر از ديگران بدانيم و دوم اينكه به ديگران اجازه مي‌دهيم ما را دور بزنند. بايد تلاش كنيم محتواي آموزشي را آنگونه كه هست بگيريم و بيان كنيم. مثلاً ديدگاه ما نسبت به شربت اپيوم، داروي شفابخش است، اين مربوط به محتواي آموزشي ماست. بايد ببينيم به اين محتوا متعهد هستيم يا نيستيم. اگر شبهه به وجود بيايد، نشان مي‌دهد ايمان به محتواي آموزشي خود نداريم.

بارها شده كه مي‌بينيم يك نفر در مشاركت خود، استادي مي‌كند زيرا فرق مشاركت و استادي را نمي‌داند. مشاركت يعني تجربه خود را از موضوعي كه برداشت كرده‌ايم در قالب مشاركت و محتواي آموزشي بگوييم. كسي كه مي‌گويد اگر اين طور باشد و يا آن طور باشد درست است اين مي‌شود استادي. چنين كسي نشان مي‌دهد محتواي آموزشي را درست نگرفته است و آن چيزي كه بايد بگيرد را هنوز نگرفته است.

به عنوان كلام پاياني بايد گفت وقتي براي كمك به عقل و رسيدن به عقل كل همواره به سمت دانش و كسب اطلاعات صحيح باشيم، به مقامي مي‌رسيم كه اگر مشكلات سلسله كوهي هم شد مي‌توانيم وارد عمل شويم و حل كنيم. آنجا اوج فرزانگي ماست.، اوج برداشت صحيح ماست از متون آموزشي

اكثر سوءتفاهمات مشكلات را به وجود مي‌آورند. كاري كنيم از سوءتفاهمات كم كنيم. ما حتي در صحبت كردن هم مي‌توانيم با يك كلمه حرف اشتباه خللي در كار ايجاد كنيم. البته هر جا ديده شدشخص نقد مي‌شود و آن را به كسي ديگر نمي‌گوييم و بهترين كار همين است كه مستقيماً به خود شخص بگوييم.

دوستاني كه در اين زمينه مشاركت نمودند:

مسافران: هادي- عليرضا ر- عليرضا- حسين ويلا-

همسفران: سيدمحسني- غلامي-

 

مسئول نظم اين كارگاه آموزشي:

مسافر سفر دوم حسين

 

دیدگاه‌ها

0 #5 پاسخ: فهم مشترك و عملكرد صحيحهمسفرسبحانی 1400-03-10 09:11
با سلام و تشکر از استاد گرامی وکمیته اموزش
0 #4 پاسخ: فهم مشترك و عملكرد صحيحمسافر علیرضا رفیعائی 1400-03-09 13:53
تشکر فراوان از استاد که موضوع را به خوبی باز کردند و تشکر از زحمات کمیته آموزش و مسئول سایت
0 #3 فهم مشترک و عملکرد صحیحمسافر حسن 1400-03-06 22:17
با تشکر از استاد که موضوع را به خوبی عنوان کردند
0 #2 فهم مشترکنوروزی 1400-03-06 13:52
سلام سپاس و تشکر از همه عزيزان که به ما کمک می کنند تا به فهم مشترک برسیم.
0 #1 پاسخ: فهم مشترك و عملكرد صحيحهمسفر سید محسنی 1400-03-05 16:15
با عرض سلام وخداقوت، این دستور جلسه که استاد به خوبی باز کردن. با تشکر فراوان از کمیته آموزش و سایت

Comments are now closed for this entry

آخرین اخبار

ورزش سروج

 • ورزش جمعه بیست و چهارم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/24 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفدهم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/17 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دهم دی
    اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/10 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سوم دی
    برنده کسی نیست که هرگز شکست نخورده است، بلکه کسی است که هرگز جا نزده!   روز جمعه مورخ 1400/10/3 ساعت 7:30 لغایت 10 صبح دوستان مسافر و همسفر، در محل...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و ششم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/26 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه نوزدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری     روز جمعه مورخ 1400/9/19 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دوازدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/12 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه پنجم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/5 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و هشتم آبان
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/8/28 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و یکم آبان
  رسیدن به قله پیروزی آسان است، به شرط اینکه راه رسیدن به قله را بشناسی و توانش را هم داشته باشی.   روز جمعه مورخ 1400/8/21 ساعت 7 صبح دوستان...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه چهاردهم آبان
  تفاوت بین افراد عادی و افراد موفق در چگونگی نگرش آنها به شکست است شکست فرصتی است برای شروع دوباره با هوشیاری بیشتر   روز جمعه مورخ 1400/8/14 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفتم آبان ماه
  برای شاد بودن، نیازی به تأیید دیگران نداری   روز جمعه مورخ 1400/8/7 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سی ام مهر
  برای اینکه نتایج مطلوبی داشته باشی این تو هستی که باید تغییر کنی نخواه که مسایل آسان تر شوند تلاش کن که تو توانمندتر شوی   روز جمعه مورخ 1400/7/30...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و سوم مهر
    روز جمعه مورخ 1400/7/24 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع شدند و به ورزشهای دسته جمعی پرداختند.   هدف...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه شانزدهم مهر
  بهترين منظره بعد از سخت‌ترين صعود است با انگيزه پيش به سوي صعود...   روز جمعه مورخ 1400/7/16 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی...

  ادامه مطلب...