031-33687673 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

پایه مسئولیت پذیری، وظیفه است. هیچ کسی آقای مهندس دژاکام را وادار و مجبور به ماندن در درمان اعتیاد نکردند. ایشان می توانستند این کار را نکنند بالتبع شاید کسی این وظیفه را هم به من محول نکرد و مرا مجبور به این کار نکرد اما چیزی که باعث می شود حس در ما به وجود بیاید، وظیفه شناسی در قبال این است که دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما می کاریم و دیگران بخورند. آنجا احساس مسئولیت می آید. دغدغه می شود برای ما و زمانی که دغدغه شد راحت وظیفه را انجام می دهیم. اگر وظیفه بیاید، خودبه خود حس می آید و مثلث تکمیل می شود.

موضوع کارگاه آموزشی سفر دوم: حس سالم، آموزش، خدمت

استاد: جناب آقای مفتون

تاریخ: سه شنبه 1400/3/18

مهمترین نکته موضوع امروز، داشتن حس است. اینکه با چه حسی حرکت کنیم، با چه حسی اقدام کنیم و با چه حسی مسئولیت بپذیریم. اگر دوست داریم کاری را انجام دهیم آیا با احساس درونی همراه است یا فقط می خواهیم به خاطر تأییدطلبی و یا دیده شدن باشد.

روزی پدری از فرزندش خواست به سر کار برود، مادر برای اینکه دوست نداشت فرزندش خسته شود، پولی به او می داد و می گفت این را به عنوان مزدت به پدرت بده. پسر وقتی پول را به پدرش می داد، همان لحظه پدر آن سکه را در آتش می انداخت و پسر هم نظاره گر این صحنه بود. تا اینکه یک روز مادر نبود و پسر برای اینکه دستش رو نشود وپدر متوجه نشود، مجبور شد به سر کار برود و آن روز از دسترنج خودش سکه ای به دست آورد و به پدر داد. پدر هم طبق معمول هر شب، آن سکه را در آتش انداخت اما این بار پسر با چنگ و دندان دستهایش را در آتش فرو کرد تا سکه را بیرون بیاورد. دلیلش این بود که آن روز حس کار کردن را چشیده بود.

این نکته خیلی ظریفی است به خصوص برای ما که می خواهیم در سفر دوم الگو باشیم. برای انجام هر کاری و یا خدمتی ابتدا باید حس آن را داشته باشیم. وقتی حس نباشد، بی تفاوت هستیم و هر اتفاقی بیفتد، برای ما فرقی نمی کند پس با حس درونی کاری را انجام دادن چه در زندگی چه در محیط کار و چه هر جای دیگر خیلی مهم است.

وقتی حس بسته باشد، هم خودمان راحت به خواب می رویم و هم دیگران ما را می خوابانند. منظور از این خواب، خواب غفلت است. یعنی با بسته بودن حس، در غفلت قرار می گیریم. ادیان مکمل یکدیگرند و در هیچ دین دیگری غیر از دین مبین اسلام، که کامل ترین دین است نماز صبح قرار داده نشده است. دین اسلام نماز صبح را قرار داده است تا مسلمان صبح از خواب جسمی بیدار شود و دیگر نخوابد. حتی در ضرب المثل های فارسی هم هست که سحرخیز باش تا کامروا شوی. خیلی از مسائل و مشکلات ما به خاطر این است که هم خودمان زیاد می خوابیم و صبح زود از خواب بیدار نمی شویم و هم دیگران ما را می خوابانند. غفلت و اطاعت کورکورانه از هر کسی همان خوابانیده شدن ما از طرف آنهاست. درصورتی که چنین چیزی نباید باشد.

در کلام اله سوره حجر، آمده است که آیات کلام اله را بخش بخش نکنید و بخشی که مدنظرتان است را بیان کنید. این دقیقاً شرک است. آیات کامل استفاده شود و اگر می خواهیم از کلام اله سند بیاوریم، حتماً درست باشد. زیرا وقتی ندانسته چیزی را که شنیده ایم بیان کنیم همان خواب است که باید مواظب آن باشیم. اینکه دیگران در کوچه و بازار یک آیه ای را در سر در مغازه خود می زنند تا مثلاً رزق و روزیشان زیاد شود و یا به هر دلیل دیگر، نباید باعث شود ما نیز کورکورانه همان آیه را بخواهیم در سر در ساختمان خود نصب کنیم. مهم این است که تلاش تفکر سروج و کنگره رسیدن به شناخت حقیقت هر چیزی است. مثل اعتیاد که همه جا صحبت از آن است ولی شعار ما این است: «بیایید اعتیاد را بشناسیم، آنطور که هست نه آنگونه که می گویند» این مسائل برای تک تک ما اتفاق می افتدپس باید ریزبینانه به آن توجه کنیم. مطهر بودن برای خواندن قرآن فقط این نیست که وضو و غسل ظاهری داشته باشیم بلکه باید درون و حس ما هم سالم باشد. حتی توصیه می کند شاید قرآن راخیلی بخوانیم ولی آن چیزی که باید از آن دریافت کنیم اگر نگیریم مشرک هستیم.

تغییر با فرآیند متفاوت است. در فرآیند هر آن می توانیم به عقب برگردیم ولی تغییر آن است که به هیچ وجه به عقب برنگردیم چون جنس عوض می‌شود. فلز آهن هر جا که آهنربا باشد به آن می چسبد، ولی اگر تبدیل به فلز برنج شد، همچنان فلز است ولی دیگر به آهنربا نمی چسبد. برای تغییر، حس تغییر باید درون ما باشد. نه ظاهر قضیه را در نظر بگیریم و به خاطر منافع تغییر تاکتیک بدهم. تغییر یعنی به هیچ وجه انسانی که قبلاً بودیم دیگر نباشیم.

دلیل اینکه در جلسات از مثلث استفاده می شود، سه وجهی بودن این شکل هندسی است. چون هیچ چیزی تک بعدی نیست. انسانهایی که منیت دارند، تک بعدی هستند. مثلث با کمترین وجه، بیشترین مفهوم را برای ما بیان می‌کند که هر پدیده ای در خلقت حداقل از سه بُعد بررسی می‌شود و اگر یکی از آن سه بعد کم شود، آن پدیده عینیت واقعی خود را پیدا نمی‌کند.

کل جهان هستی حداقل از سه بعد صوت و نور و حس تشکیل شده است. پس برای همین همه چیز سه بعدی در جلسات مطرح می شود. جهالت از سه بعد ترس، منیت و ناامیدی است. دانایی هم از سه بعد تفکر و تجربه و آموزش تشکیل شده همه چیز سه بعدی است یا مثلاً مثلث رشد و توسعه با سه ضلع 1- نیرو و سرمایه های انسانی 2- توان علمی و 3- توان مالی ترسیم می‌شود.

اگر کسی وقت بگذارد ولی از نظر مالی کمک نکند، یعنی یکی از اظلاع مثلث رشد را رعایت نکرده، پس نمی‌تواند تغییری در او ایجاد شود. از دوستانی که در جشن های تولد لطف می کردند و کادوهای خود را برای ساختن ساختمان هدیه می دادند خواستم این کار را نکنند، چون با بخشیدن این پول تغییری در شخص حادث نمی شود، چون از خودش مایه نمی گذارد، این نوع هدیه دادن، حس خوب کمک را ندارد. استفراغ زیاده آن چیزی است که دیگران به او داده اند نه چیزی که خودش دارد و چون زیاد است به دیگران می دهد. هر کس می خواهد کمک کند با شماره کارتی که داده شده می تواند واریز داشته باشد و قرار نیست همه ببینند، این گونه حس به وجود می آید، چون شخص توانسته پول را از خودش جدا کند و انفاق کند و اینگونه تغییری در او به وجود می آید. آن تغییر انسان را به سمت تبدیل و بعد به سمت رها شدن هدایت می کند.

یکی دیگر از موضوعات مهم انسان است که آن هم از سه ضلع صور آشکار، صور پنهان و روح تشکیل شده است. اگر انسان به این سه بعد توجه کند، مطمئناً به انسانیت خواهد رسید. دلیل اینکه خیلی از ما انسان نیستیم این است که به سه بعد وجودی خود توجه نداریم. یا به روح توجه نمی کنیم یا به صور آشکار و یا به صور پنهان. حس به ما می گوید اگر بیمار شدید در اولین فرصت باید به فکر سلامت خود باشید، یعنی به صور آشکار بها بدهید، بالتبع کسی که به صور آشکار خود نرسد، برای مسائل روحی و روانی خود هم وقت نمی گذارد که آنها را ارتقا دهد. نه آموزش می گیرد و نه در جهت معنویت، ارزشهای علمی و سواد بیشتر تلاش می کند. همه چیز در یک سقف برایش بسته می شود و با همان سقفی که دارد اظهارنظر هم می کند زیرا روی آن پایه ایستاده است. بارها گفته شده که حضرت رسول(ص) می فرمایند ز گهواره تا گور دانش بجوی. برای همین گفته می شود از روی سی دی ها بنویسید، زیرا برداشت های سطحی نشاندهنده یادگیری در حد شنیداری است. وقتی بنویسیم، هم برداشت قویتر می شود و هم این یک نوع شیوه آموزشی برای درک بیشتر مطلب است تا به دانایی ما افزوده شود و توانایی ما در صحبت کردن هم بیشتر می شود.

اگر هوشیار باشیم دیگر غفلت نداریم و وقتی غفلت نداشتیم دیگر به خواب نمی رویم. نه خواب جسمی و نه اینکه دیگران ما را بخوابانند. خواب زیاد صبح، رونق کسب و کار را هم کم می کند. کاسب کاران قدیمی می گفتند وقتی آفتاب درآمد دیگر پول در بازار نیست. هوشمندی مانع غافل شدن ما می شود. هوشمندی باعث می شود اگر چیزی را می شنویم و نسبت به آن شک داریم خودمان مطالعه کنیم تا به حقیقت پی ببریم. قرار نیست چشم بسته هرچه تفسیر می شود را قبول کنیم.

وقتی هوشمند شدیم دیگر نگاه تعبیری و تفسیری نداریم و برداشت غلط از حرف کسی  نمی کنیم ولی وقتی خواب باشیم، یعنی غفلت داریم و خیلی راحت می توانیم هرچه تفسیر کردند برداشت کنیم و حتماً تأثیر هم می گذارد.

در عملیات ساختن ساختمان خیلی درس ها می شود گرفت مهم این است که با چه زاویه ای ببینیم. این نکته خیلی ظریفی است که شروع با تغییر است و در این مسیر یا همان پایش باید این تغییر به سمت تبدیل برود. سخت هم نیست، زور زدن نمی خواهد، مهم این است که حس درونی و مسئولیت در وجود ما غلیان پیدا کند، آنگاه در جهت آن حرکت می کنیم و به آن پایبند می شویم. دیگرنمی گوییم شد شد نشد نشد. به فردا و بعداً موکول نمی‌کنیم و این در همه چیز است. توقعی که در وجودمان به وجود می آید مانع پایش درست می شود.

در چنین تشکیلاتی مثل تشکیلات ما وظیفه به عهده کسی گذاشته نمی‌شود، زیرا خدمت رایگان و با دل است. اگر کسی خدمتی برایش سخت است بیاید هم به ضرر خودش است و هم مجموعه. پس وظیفه شناسی حس مسئولیت را در ما ایجاد می کند. زمانی که چیزی را تحمیلی قبول می کنیم وظیفه کنار می رود، دیگر وظیفه شناس نیستیم و آنجا هم عملکرد خودمان را زیرسوال می بریم و هم در عملکرد مجموعه نقصان ایجاد می شود.

پایه مسئولیت پذیری، وظیفه است. هیچ کسی آقای مهندس دژاکام را وادار و مجبور به ماندن در درمان اعتیاد نکردند. ایشان می توانستند این کار را نکنند بالتبع شاید کسی این وظیفه را هم به من محول نکرد و مرا مجبور به این کار نکرد اما چیزی که باعث می شود حس در ما به وجود بیاید، وظیفه شناسی در قبال این است که دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما می کاریم و دیگران بخورند. آنجا احساس مسئولیت می آید. دغدغه می شود برای ما و زمانی که دغدغه شد راحت وظیفه را انجام می دهیم. اگر وظیفه بیاید، خودبه خود حس می آید و مثلث تکمیل می شود.

کائنات با ما ارتباط دارد. روزی یک نفر یک قیچی باغبانی در حیاط ساختمان جا گذاشت وقتی به سراغش آمد، آن را پیدا نکرد، خودبه خود به همسایه کناری شک کرد. از آن موقع به بعد هر وقت بیرون می آمد آن همسایه را می دید که سر صندوق عقب ماشینش است و فکر می کرد دارد قیچی را در صندوق پنهان می‌کند و این ذهن تعبیری و تفسیری مثل خوره او را می خورد تا اینکه یک شب یکی از اقوامشان می آید و قیچی باغبانی را می آورد و می گوید فراموش کرده بودم به شما بگویم من برای کاری قیچی را در حیاط دیدم برداشتم و الان برایتان آوردم. از فردای آن روز دیگر آن همسایه را اصلاً نمی بیند. به این دلیل که شب گذشته باور غلط در او شکسته شد. این است اثر کائنات. وقتی گفته می شود ما به کائنات متصلیم و از طبیعت الگو می گیریم، یعنی اثر هر چیزی به خود ما برمی‌گردد. اگر منفی نگاه کنیم کائنات هم به ما منفی نگاه می کند. پس این ما هستیم که با حس درونی مان هر چیزی را می توانیم آباد کنیم و یا به ویرانی بکشانیم. همه چیز اول از درون ما شروع می شود.

حس خدمت، یعنی حس مسئولیت پذیری. مثلاً نگهبان نظم باید حس مسئولیت در قبال پارک کردن ماشین ها را داشته باشد تا در جای مشخص شده پارک شود. وقتی نگهبان نظم به این قضیه توجه ندارد، یعنی حس خدمت نگهبان نظمی ندارد.

پس اگر هر مسئولیتی را قبول کردیم و آن را وظیفه خود دانستیم باید حسی در درون ما باشد تا بتوانیم آن مسئولیت را به نحو احسن انجام دهیم. اگر به دنبال انجام آن کار توقع آمد، آنجا نه مسئولیت، مسئولیت است. نه حس، حس است و نه وظیفه، وظیفه است. وقتی با اختیار خودمان، انتخاب کردیم و برای کاری آمدیم، پای آن می‌ایستیم. ممکن است رفتار اطرافیان خاطر ما را مکدر کند ولی حس در ما خراب نمی شود. مثل انسانهایی که محبت را درک کرده‌اند به همه محبت می کنند و کاری به این ندارند که چه کسی روبه رویشان است هیچ وقت گلایه نمی کنند که ما چه کردیم و او چه کرد. به این که طرف مقابل چه کار کرده، کاری ندارد فقط می داند باید محبت کند. بدون اینکه دست خودش باشد حسش او را وادار به محبت می کند. ولی کسی که در ازای کار کوچکی انتظار داشته باشد او را طور دیگری ببیند، مسئولیت و اجر خودش را از بین برده است. اگر دقت کرده باشید همیشه می گویم اگر یک نفر یک کلمه از صحبتهای ما چیزی فهمید ما اجرمان را گرفته ایم، یعنی تا این حد. زیرا اجر را کائنات می دهد نه کسی که روبه روی ماست و ما را در مسیر جرقه ای که زده شده می‌برد که همان صراط مستقیم است. هر چه شعله و نور بیشتر باشد یعنی در راه مستقیم حرکت می کنیم ولی اگر شعله کمرنگ شود، بدانیم بیراهه می رویم. زمانی شعله کمرنگ می شود که توقع بیاید، معامله گری در ذهن بیاید کاری بکنیم تا برای ما کاری بکنند و این نوع عملکردها جایی فروکش می کند و ثابت می کند کسی که تابحال تلاش می کرده حسی در درونش نبوده است و بقیه اش هم بیهوده بوده است و آنجاست که ارزش ما پایین می آید.

دوستانی که در این زمینه مشارکت نمودند:

مسافران: حسن- محمد نداف- علیرضا- علیرضا ر- حسین ابراهیمی-

همسفران: غلامی- تقیان-

مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر سفر دوم محمد

hessalem1

دیدگاه‌ها

0 #5 حس سالم ،اموزش ، خدمتمسافر علی 1400-03-24 10:04
درود و خسته نباشید به استاد و همه خدمتگذاران صادق این تفکر
0 #4 حس سالم .آموزش خدمتهمسفر دوستی 1400-03-21 17:37
باسلام خدمت استادبسیارعالی بود
0 #3 پاسخ: حس سالم، آموزش، خدمتهمسفر سید محسنی 1400-03-20 13:34
با عرض سلام وخداقوت، این دستور جلسه که استاد به خوبی باز کردن. با تشکر فراوان از کمیته آموزش و سایت
0 #2 حس سالم ،اموزش،خدمتهمسفر یاراحمدی 1400-03-20 09:31
با سلام و خداقوت,و عرض تشکر از استاد گرامی کمیته اموزش و مسئول سایت ،برداشت من از این دستور کارگاه این بود که هر مسیری را در زندگی بخواهم طی کنم باید با احساس خوب باشد ،،اگر احساسم خوب نیست اول ان را درست کنم بعد طی طریق کنم تا به نتیجه مطلوب برسم ،دست زدن به هر فعلی با حس الوده و ناخوشایند محکوم به شکست است .
0 #1 حس سالم ،آموزش، خدمتعلیرضا م 1400-03-19 23:33
تشکر فراوان از استاد و کمیته آموزش

Comments are now closed for this entry

آخرین اخبار

ورزش سروج

 • ورزش جمعه بیست و چهارم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/24 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفدهم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/17 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دهم دی
    اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/10 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سوم دی
    برنده کسی نیست که هرگز شکست نخورده است، بلکه کسی است که هرگز جا نزده!   روز جمعه مورخ 1400/10/3 ساعت 7:30 لغایت 10 صبح دوستان مسافر و همسفر، در محل...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و ششم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/26 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه نوزدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری     روز جمعه مورخ 1400/9/19 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دوازدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/12 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه پنجم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/5 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و هشتم آبان
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/8/28 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و یکم آبان
  رسیدن به قله پیروزی آسان است، به شرط اینکه راه رسیدن به قله را بشناسی و توانش را هم داشته باشی.   روز جمعه مورخ 1400/8/21 ساعت 7 صبح دوستان...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه چهاردهم آبان
  تفاوت بین افراد عادی و افراد موفق در چگونگی نگرش آنها به شکست است شکست فرصتی است برای شروع دوباره با هوشیاری بیشتر   روز جمعه مورخ 1400/8/14 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفتم آبان ماه
  برای شاد بودن، نیازی به تأیید دیگران نداری   روز جمعه مورخ 1400/8/7 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سی ام مهر
  برای اینکه نتایج مطلوبی داشته باشی این تو هستی که باید تغییر کنی نخواه که مسایل آسان تر شوند تلاش کن که تو توانمندتر شوی   روز جمعه مورخ 1400/7/30...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و سوم مهر
    روز جمعه مورخ 1400/7/24 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع شدند و به ورزشهای دسته جمعی پرداختند.   هدف...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه شانزدهم مهر
  بهترين منظره بعد از سخت‌ترين صعود است با انگيزه پيش به سوي صعود...   روز جمعه مورخ 1400/7/16 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی...

  ادامه مطلب...