031-33687673 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

وقتی مصرف کننده فقط موادش را از دست می دهد و ترک می کند، خماری و سختی به دست می آورد و اینجاست که می بُرد. ولی اگر کسی به درمان واقعی رسیده باشد، از نظر جسمی سیستمها ترمیم شده و تغییر نگاه اتفاق افتاده و جهانبینی تغییر کرده باشد، حس خوب به دست می آورد. مواد را داده و حس خوب گرفته، مواد را داده و به جای آن ارزش پیدا کرده، نه ارزشی که خودش به خودش بدهد، ارزشی که حاصل از دست دادن مواد است.

موضوع کارگاه آموزشی سفر دوم: درمان، بازسازی جسم و تفکر

استاد: جناب آقای مفتون

تاریخ: دوشنبه 1400/4/7

تأکید مهم ما در جلسات به نوشتن است. و به نظر من علاوه بر نوشتن هر مطلبی تاریخ هم بزنید. اگر جناب مهندس تأکید می کنند سی دی بنویسید و فرمان است هر همسفر 40 سی دی بنویسد تا وارد سفر دوم شود، برای این است که خودشان نوشته اند، تاریخ هم زده اند و همه چیز مستند است.

اگر ما نوشتن را از ایشان که الگوی ما هستند یاد بگیریم، خیلی بهتر آموزش می گیریم. ولی متأسفانه اکثر ما با نوشتن مشکل داریم و اینجاست که طبق جمله ایشان می شویم معتادی که مواد مصرف نمی کند. وقتی مسافر کارها و خصوصیات گذشته را دارد یا تفکر زائد همان خصوصیات گذشته خودش را دارد، چیزی را از دست نداده که چیزی را بگیرد. همان رفتار و همان کردار را دارد، فقط کمرنگ تر و کنترل شده تر شده است. ولی در وجودش همچنان هست.

پس این نکته خیلی مهم و ظریفی است که درک کنیم و بفهمیم که آیا فقط مواد مصرف نمی کنیم و یا تفکرمان هم تغییر کرده است؟! دغدغه هایمان تغییر کرده است؟! اهمیت این موضوع این است که چقدر برداشت کنیم و چقدر بتوانیم از این بهره ببریم.

همسفری که می آید و نگران این است که مسافرش درمان را نمی فهمد، یعنی وادی اول را درک نکرده که به چه چیز فکر کند و به چه چیز فکر نکند. هنوز درک نکرده برای خودش آمده نه برای مسافرش. طبق بند شش قوانین سروج، همسفر به کسی اطلاق می گردد که سابقه اعتیاد ندارد و در جهت تعالی اهداف جلسات تلاش می نماید. به مدت زمانی که نیاز دارد تا این دغدغه فکری برطرف شود، به همان میزان از آموزشها عقب می افتد و جا می ماند. زیرا مدام نگران فرد دیگری بوده است.

نگرانی همسفر برای مسافرش، با اصول و قوانین و آموزه هایی که اینجا داده می شود، متفاوت است و نشان می دهد هنوز غرق در تفکرات زائد خود است و آنها را از دست نداده و بالتبع چیزی هم به دست نمی آورد.

وقتی مصرف کننده فقط موادش را از دست می دهد و ترک می کند، خماری و سختی به دست می آورد و اینجاست که می بُرد. ولی اگر کسی به درمان واقعی رسیده باشد، از نظر جسمی سیستمها ترمیم شده و تغییر نگاه اتفاق افتاده و جهانبینی تغییر کرده باشد، حس خوب به دست می آورد. مواد را داده و حس خوب گرفته، مواد را داده و به جای آن ارزش پیدا کرده، نه ارزشی که خودش به خودش بدهد، ارزشی که حاصل از دست دادن مواد است.

ما متوجه نمی شویم، هنوز فکر می کنیم پیراهن سفید پوشیدیم و وارد سفر دوم شدیم، همه چیز حل شده است. در صورتی که این طور نیست. دلیل اینکه در کنگره هر چهار سال یک بار راهنمایان عوض می شوند و تأکید می شود که حتماً عوض شوند، تجربه ای است که در این زمینه دارند که شخص بعد از دو سه سال دیگر آموزش نمی گیرد و می خواهد آن چیزهایی را که قبلاً یاد گرفته پیاده کند. ولی وقتی بداند بعد از چهار سال آموزش دادن، فرصت او تمام می شود، منیت و روحیه خودمحوری را از دست می دهد و به جایش حس خوب به دست می آورد و توانایی اش بهتر می شود. آنگاه حرفی برای ادامه آموزش دادن و گفتن دارد. دیگر نمی رود یار دور خود جمع کند و برای خود نفر بسازد.  این مشکل در کنگره بود که وقتی یک راهنما جابه جا می شد همه به هم می ریختند. در صورتی که تأکید می شود شخص گرا نباشید. شما آمده اید درمان شوید و به درمان برسید.

از حرفهای کسی که متوجه نیست، نرنجید؛

زیرا آن شخص بیمار است. بارها از کسی نقل قول کرده اند که این طور گفت و آن طور گفت. او دوست داشته نظرش را اینگونه بگوید ولی چیزی که مهم است اینکه ما می دانیم آن شخص در حال زجرکشیدن و رنج بردن است و اگر من هم که حرفهای او را می شنوم بخواهم مثل او ناراحت شوم، چه فرقی با او دارم و نشان می دهد من هم چیزی را از دست نداده ام.

تمام صحبت این دستور جلسه این است که ما بفهمیم با از دست دادن مصرف مواد، چه چیزهایی را از دست داده ایم. اگر هنوز روحیه و رفتار قبلی و نگاه های قبلی را داریم بدانیم معتادی هستیم که موادمان قطع شده، جسممان ترمیم شده و فعلاً به مواد نیاز ندارد ولی جایی و زمانی که مشخص نیست، این نیاز خودش را نشان می دهد.

در انجیوهای دیگر افرادی بیست سال و حتی بیشتر در ترک هستند، فکر می کنند قطع موادشان به خاطر آموزشها بوده است ولی واقعاً به خاطر داشتن تعهد نسبت به آن چیزی است که باور دارند. این را می شود از تعادل نداشتنشان متوجه شد که هم خودشان و هم خانواده شان می بینند. زیرا به جای اینکه سیستمهایشان ترمیم شود، به آنها شوک وارد شده است. مثل پای شکسته ای که بدون آتل بندی و گچ گرفتن جوش خورده باشد، مسلم است که کج جوش می خورد.

بچه هایی بودند که به قطع دارو رسیدند، ولی بعد از مدتی به علت رفتارهایی که داشتند، خودمان به آنها پیشنهاد کردیم که دوباره دارو را شروع کنند. زیرا عملکردشان نشان می داد که فقط مواد قطع شده است و رفتارها مثل گذشته بود. حتی زمانی یک سرلژیون بعد از چند سال لژیون داری در لژیون می گفت حرفهای مرا گوش کنید و به حرفهای جلسه کاری نداشته باشید و من پیشنهاد کردم که دوباره درمانش را شروع کند و او خیلی به هم ریخت. وقتی کسی از حد خود عدول کند، یعنی معتادی است که فقط مواد نمی کشد. تعارف هم نداریم چنین کسی باید دوباره از نو درمانش را شروع کند. زیرا هدف ما این نیست که از یک نفر درمان شده بهره ببریم، بلکه می خواهیم آثار درمان درست باشد. رفتار و کردار ما درست باشد، زیرا رفتار غلط یک سفر دومی می تواند تأثیر مخربی روی یک سفر اولی داشته باشد و او را به بیراهه بکشاند و بیچاره کند.

همسفر هم وقتی صحبتی می کند باید بداند چه می گوید تا مبادا در یک همسفر سفر اولی بی ایمانی به وجود آورد. بی ایمانی و عدم اعتماد، به نظر من گناه بزرگی است. برای همین گفته می شود درمان، درمان، درمان؛ یعنی تمام نگاه و جهانبینی گذشته به مرور زمان در چهار فصل اولیه در دوران سفر اول، با روحیات مختلف، با آب و هوای مختلف با ترکیب سلولهای مختلف و با طبع های مختلف باید همه تجربه شود تا ترمیم جسمی اتفاق بیفتد.

اگر به خاطر حس مالکیت و رابطه عاطفی با کسی برای او کاری کنیم و یا از خطای او گذشت کنیم و بگوییم حالمان خوب شده، بدانیم همچنان تفکر ما زائد است. ولی تعمیم دهیم و ببینیم آیا با کسی هم که رابطه عاطفی نداریم، همین کارها را می کنیم و باز هم حالمان خوب می شود؟ یا مثلاً در جلسات خودمان و در مورد ساختمانی که ساخته شده من همیشه به عزیزانی که در این کار مشارکت داشتند می گویم شما مثل بولدوزری هستید که در کوه و تپه جاده ای را صاف می کند و بعد از چند سال که خیابانی کشیده شد، هیچ کس به یاد راننده آن بلدوزر نیست و او را نمی شناسد که با چه سختی راه را در کوه باز کرد. شما هم نباید توقعی داشته باشید و به خاطر دیده شدن و تشکر کردن بیایید. چند سال دیگر کسی شما را نمی شناسد. اگر این نیت شماست، بیایید و کار کنید. زیرا اینجا برای کسانی ساخته می شود که یا هنوز مصرف کننده نشده اند و یا هنوز مصرف می کنند. این نوع دیدگاه نشان می دهد که با از دست دادن مواد، حس مالکیت، حس دیده شدن، حس خود محوری ، حس خود مهم بینی را از خود گرفته ایم. اما در غیر این صورت اگر هنوز هم اینها را داشته باشیم سختی می کشیم، وقت هم می گذاریم ولی به مقصدی که باید، نمی رسیم. زیرا دغدغه کار نداریم. درک این نکته خیلی مهم است.

وقتی تفکر زائد تبدیل به تفکر سالم شده باشد، موضوع مبهی که پیش بیاید و یا سوءتفاهمی که شده باشد در جهت روشنگری نه تبرئه و اثبات خویش قدم برمی داریم و به راحتی می توانیم آن را بدون حس منفی و اثبات خود روشنگری کنیم. زیرا هر جا بخواهیم خود را اثبات کنیم، کوچک می شویم، شاید یکی دو نفر خوششان بیاید، ولی خودمان در درازمدت تحقیر می شویم. اگر خیلی مسائل در موقع مناسب روشنگری شود، خیلی از فاصله ها اتفاق نمی افتد.

شاید ما می خواهیم روی فردی کار کنیم که آدم من شود ولی آن چرا باید بپذیرد. یک سفر دومی یک تعهد و اخلاق و وظیفه ای دارد، اگر نشاط می گیرد بیاید ولی اگر نمی گیرد نیاید. اگر می آییم و درونمان مشکل داشته باشد، مدام می خواهیم تنش ایجاد کنیم. آموزشهایی که اکنون از سی دی های جناب مهندس می گیریم را خیلی وقت پیش در چند سال اخیر بیان کرده ایم و از این بابت خدا را شاکریم که راه را درست رفته ایم و درس استاد را پس داده ایم. هر جا لازم است از روش علائم بالینی استفاده می کنیم و هر جا هم لازم است از روش DST. در تغییر جهانبینی و تفکر افیونی و تفکر زائد نیازمند هستیم هم آموزش بگیریم و هم استفاده کنیم و هم دیگران را آموزش بدهیم. زیرا از خودشان مجوز داریم و زیر تمام جزوه های جهانبینی و وادی ها نوشته شده با مجوز از بنیان کنگره.

فقط آموزش دادن مثل خرج کردن اندوخته سرمایه ای است که داریم کم کم تمام می شود و دیگر چیزی برای خرج کردن نداریم. وقتی آموزش نگیریم به مرور آنچه آموخته ایم تمام می شود و دیگر چیزی برای آموزش دادن نداریم. ولی وقتی می خواهیم در همان موقعیت آموزش دادن هم بمانیم، شروع به تقلا می کنیم که وجهه قبلی شکسته نشود. اگر سفر دوم بیاییم و فکر کنیم همه چیز تمام شده و نخواهیم آموزش بگیریم، هر آنچه می دانستیم به مرور تمام می شود و دیگر چیزی برای انتقال نداریم و حتی از الگو بودن خارج می شویم. خیلی شهامت می خواهد یک نفر بگوید من نمی توانم الگو باشم زیرا آموزش نگرفته ام. به همین دلیل حضرت رسول(ص) می فرمایند ز گهواره تا گور دانش بجوی.

خودِ من یک دفتر داشتم که هر مطلبی می دیدم یا می شنیدم در آن می نوشتم و آن نوشته ها باعث می شد همیشه حضور ذهن داشته باشم و برای گردانندگی جلسات هم از همان نوشته ها استفاده می کردم. نوشتن که تأکید زیادی روی آن می شود نسبت به فقط گوش کردن باعث درک بیشتر ما می شود. ما سفر دومی هستیم می خواهیم خدمت کنیم و برای خدمت باید مطلوب خدمت باشیم نه طالب خدمت. مطلوب خدمت یعنی الگو بودن و الگو بودن یعنی یک کلمه حرف که می زنیم باعث انحراف نشویم. وقتی سفر اولی گلایه می کند به درست و غلط آن کار نداریم، ولی اگر آموزش پذیر باشیم از حرف آن شخص یاد می گیریم که رفتار ما نادرست بوده است.

پس وقتی آموزش پذیر باشیم، می توانیم آموزش دهنده خوبی هم باشیم. اگر توانستیم آموزش بگیریم و سقف تعیین نکنیم. نمی گوییم چرا او استاد شد و من نشدم، چرا مشارکت او را جواب می دهند و از من را نمی دهند. اگر اینها بود بدانیم فقط ترک کرده ایم. معتادی هستیم که فقط مواد مصرف نمی کنیم. این سی دی را باز هم گوش کنید تا بیشتر درک کنید که بدانید یک تفکر زائد با آمدن به سفر دوم و انداختن شال سفید تغییر نمی کند. آقای مهندس و استاد امین همه از درمان صحیح تقدیر می کردند و وقتی درمان شدگان را می دیدند می گفتند درمان یعنی این. پس درمان بر اساس علائم بالینی درست است مهم این است که ما چقدر به درمان رسیده باشیم و اگر خدمت می کنیم بدانیم برای چه خدمت می کنیم. کسانی این را می دانند که مطلوب خدمت هستند. تجربه هم هست هر کسی به اندازه خودش تجربه دارد و کسانی که بر اساس تجربه شان نظر و پیشنهادی می دهند جمعی و گروهی نظر بدهند تا به یک فهم مشترک و اجماع فکری برسیم.

دوستانی که در این زمینه مشارکت نمودند:

مسافران: حسین- نصراله- علی-

همسفران: نوروزی- سیدمحسنی-

bazsaze3

مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر سفردوم میثم

bazsaze2

دیدگاه‌ها

0 #2 درمان بازسازی جسم وتفکرهمسفر دوستی 1400-04-12 22:17
باسلام وتشکرازاستادموضوع رابسیارعالی بررسی کردند
0 #1 پاسخ: درمان، بازسازی جسم و تفکرمسافر حسن 1400-04-08 19:16
با تشکر از استاد ، کمیته آموزش و مسئول سایت

Comments are now closed for this entry

آخرین اخبار

ورزش سروج

 • ورزش جمعه بیست و چهارم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/24 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفدهم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/17 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دهم دی
    اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/10 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سوم دی
    برنده کسی نیست که هرگز شکست نخورده است، بلکه کسی است که هرگز جا نزده!   روز جمعه مورخ 1400/10/3 ساعت 7:30 لغایت 10 صبح دوستان مسافر و همسفر، در محل...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و ششم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/26 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه نوزدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری     روز جمعه مورخ 1400/9/19 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دوازدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/12 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه پنجم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/5 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و هشتم آبان
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/8/28 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و یکم آبان
  رسیدن به قله پیروزی آسان است، به شرط اینکه راه رسیدن به قله را بشناسی و توانش را هم داشته باشی.   روز جمعه مورخ 1400/8/21 ساعت 7 صبح دوستان...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه چهاردهم آبان
  تفاوت بین افراد عادی و افراد موفق در چگونگی نگرش آنها به شکست است شکست فرصتی است برای شروع دوباره با هوشیاری بیشتر   روز جمعه مورخ 1400/8/14 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفتم آبان ماه
  برای شاد بودن، نیازی به تأیید دیگران نداری   روز جمعه مورخ 1400/8/7 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سی ام مهر
  برای اینکه نتایج مطلوبی داشته باشی این تو هستی که باید تغییر کنی نخواه که مسایل آسان تر شوند تلاش کن که تو توانمندتر شوی   روز جمعه مورخ 1400/7/30...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و سوم مهر
    روز جمعه مورخ 1400/7/24 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع شدند و به ورزشهای دسته جمعی پرداختند.   هدف...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه شانزدهم مهر
  بهترين منظره بعد از سخت‌ترين صعود است با انگيزه پيش به سوي صعود...   روز جمعه مورخ 1400/7/16 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی...

  ادامه مطلب...