031-33687673 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

خمر درونی، خمری است که هم پزشکی و فیزیولوژی به آن اشاره دارد و هم در جلسه شناخت اعتیاد گفته می شود. خمر درونی، خمری است که در بدن تولید می شود. هرچقدر این خمر پاک تر، سالم تر و زلال تر باشد فضیلت ما بیشتر می شود و به خود واقعی و به خودی که باید باشیم و به انسانیتی که خداوند خلق کرده نزدیکتر می شویم و به جایی می رسیم که از آنجا انشعاب یافته ایم.

موضوع کارگاه آموزشی سفر دوم: ارتباط خمر درونی و خمر بیرونی

استاد: جناب آقای مفتون

تاریخ: دوشنبه 1400/4/14

آموزه های آقای حسین دژاکام مثل چراغی راه را به ما نشان می دهد. ما که ادعای سفر دومی بودن داریم رفتار و کردارمان باید الگو گرفته از ایشان باشد. چه همسفر و چه مسافر، اگر این سی دی را درک کنیم، تمام مشکلاتمان را با این سی دی می توانیم حل کنیم. حتماً دوستان سی دی ها را هم گوش کنند و هم بنویسند. خیلی مهم است.

ما یک خمر بیرونی داریم و یک خمر درونی. کار خمر بیرونی و خمر درونی چیست؟ خمر بیرونی فقط مواد و قرص نیست، تفکر زائد هم هست. برای همسفران تفکر زائد خودبه خود می شود یک خمر بیرونی. اگر دقت کرده باشید در جلسات قبل راجع به خود واقعی و دور شدن از آن صحبت کرده بودیم. زمانی ما از خود واقعی دور می شویم که آرام آرام از خمر بیرونی بهره ببریم. هرچقدر از خمر بیرونی استفاده شود چه مصرف مواد مخدر باشد، چه قرص و الکل و چه تفکر زائد، به تولید خمر درونی آسیب می زند و تخریب ایجاد می کند و به این دلیل می بینیم کینه، حسادت، مقایسه و قضاوت همه اینها با ما هست. اینها همه خود نوعی خمر بیرونی است که ما از آن استفاده می کنیم. وقتی از خمر بیرونی استفاده می شود، به گفته کلام اله شجره خبیثه، رذالت و گرگ درون آبیاری می شود و این حالت همیشه در ما هست. حسادت، کینه ورزی، تخریب، خودمحوری، خودمهم بودن و همه چیز را در خود دیدن نوعی خمر بیرونی است.

خمر درونی، خمری است که هم پزشکی و فیزیولوژی به آن اشاره دارد و هم در جلسه شناخت اعتیاد گفته می شود. خمر درونی، خمری است که در بدن تولید می شود. هرچقدر این خمر پاک تر، سالم تر و زلال تر باشد فضیلت ما بیشتر می شود و به خود واقعی و به خودی که باید باشیم و به انسانیتی که خداوند خلق کرده نزدیکتر می شویم و به جایی می رسیم که از آنجا انشعاب یافته ایم.

پس این ما هستیم که اجازه می دهیم خمر درونی چگونه باشد. چون اختیار با ماست؛ وقتی من می توانم نسبت به کسی کینه ورزی کنم و بدبین باشم یا نمی توانم رشد و تلاش کسی را ببینم یعنی اختیار در دست من است و این باعث می شود خمر درونی روزبه روز تضعیف شود و خمر بیرونی فعالیت خود را تشدید کند و شجره خبیثه آبیاری شود. اما با آموزش یاد می گیریم و می فهمیم و درک می کنیم که خمر بیرونی در هر شکل و رنگ و لباسی استفاده شود چه لذت آنی و چه لذت غائی و چه لذت میانی به ضرر من است. به طور مثال هیچ کسی روز اولی که مواد مصرف می کند نمی داند چه کار می کند درحالی که  ناخودآگاه دارد شجره طیبه را زیرخاکستر می برد و شجره خبیثه را آبیاری می کند.

پس باید بدانیم ما می توانیم حتی با خوردن یک قرص که بدون تجویز پزشک باشد، شجره خبیثه را آبیاری کنیم. وقتی مواد شبه افیونی بدن به میزان طبیعی که برای هر کسی مقدر شده، تولید شود، دیگر نیازی نداریم شب برای خوابیدن قرص بخوریم. برای همین گفته می شود سر ساعت بخوابید و بیدار شوید. سر ساعت غذا بخورید. همه اینها کمک می کند به تولید طبیعی خمر درونی. اگر اینها را رعایت نکنیم به یک سری عوارض دچار می شویم و بعد می خواهیم این عوارض را با ذهنی پر از کینه، حقارت، سرزنش، ندیدن، بد دیدن و حس آلوده و یکسری افراد هم با مصرف مواد مخدر و قرص جبران کنیم. در صورتی که باید به اصل خود برگردیم راحت ترین کار سر ساعت خوابیدن و سر ساعت غذا خوردن است. خیلی از ما هنوز آب خوردن بلد نیستیم. همه اینها تأثیرگذار است. برای همین علم تغذیه به نکات ریز توجه دارد و تأکید می کند با هر غذایی مصلح آن را بخورید. علم تغذیه درصدد آن است که خمر درونی تضعیف و خراب نشود، ولی ما متوجه نیستیم. آنجاست که جهالت می آید. بارها در جلسات قبلی گفته ایم که مشکل ما این است که می خواهیم جهالتها را با جهالت دیگر حل کنیم در صورتی که باید جهالت را به دانایی و مشکل را به مسأله تبدیل کنیم تا بتوانیم حل کنیم ولی چون زودخواه هستیم و می خواهیم کوتاهترین راه را انتخاب کنیم می خواهیم با جهالت جدید جهالتهای گذشته را جبران کنیم و به همه ثابت شده که نمی شود، از چاله درآمده ایم و به چاه افتاده ایم. خیلی وقتها خیلی تلاش می کنیم کاری درست شود ولی بدتر می شود.

خیلی از خانم ها خودشان را با گریه تخلیه می کنند این نشاندهنده بغض درون است. در درون اتفاقی افتاده که به جای فکر کردن گریه می کنند. با تفکر ساختارها آغاز می شود. پس این خودش شاخص است وقتی به بحران و مشکل برمی خوریم اگر با تفکر آغاز کردیم و حل کردیم شاخصه این است که خمر به میزان درست ترشح می شود و کارخانه شبه افیونی بدن درست کار می کند. ولی اگر با گریه و پرخاش و تلافی و ضربه زدن به دیگری، رو کم کردن و... باشد نشاندهنده این است که سیستم کارخانه تولید مواد شبه افیونی اشکال دارد. حال این اشکال یا در اثر مصرف بیرونی خمر و یا به خاطر تفکر زائد افیونی است که باعث شده سیستم از حد نرمال خارج شود و این نکته خیلی ظریفی است. اگر در این نکته عمیق شویم متوجه شویم برای گفتن و مشارکت حرف زیاد داریم فقط کافیست موضوع را بگیریم که اگر اشکالی داشتیم ناشی از خمر درونی است نه از بد بودن برادر و همسر و مادرشوهر و خواهرشوهر، مادرزن و فامیل و دوست و همکار  و... . این را که امروز متوجه شویم تمام مشکلات آسان می شود. بارها در جلسات گذشته گفته ایم ببینید سهم شما در بروز مسائل خانوادگی چقدر است. سهم ما میزان تولید خمر درونی ماست، هرچقدر نرمال فعالیت کند، سهم ما کمتر است و این خیلی نکته مهمی است.

شب موقع خواب، هزاران فکر به ذهن می آید فکر فکر فکر؛ این نشاندهنده این است که خمر درونی نرمال نیست. با این تفکر اگر قرص هم نخوریم وقتی صبح بیدار می شویم باز هم کسل هستیم. یک نفر هم شب سرش را راحت روی بالش می گذارد و می خوابد و صبح بشاش از خواب بیدار می شود و توانمند و پرانرژی است. چه اتفاقی بین این دو نفر افتاده؟ هیچ کدام از آنها خمر بیرونی مثل مواد و قرص و... استفاده نمی کنند. ولی تفاوتشان در این است که یکی سیستم درونی اش نرمال کار می کند و دیگری نرمال کار نمی کند. فهم این مسائل خیلی مهم است. دلیل اینکه بدبین هستیم، حس آلوده داریم مقابله می کنیم دشمنی داریم همه برمی گردد به خمر درونی.

انرژی درونی چیست؟ انرژی درونی همه به میزان کارخانه تولید مواد شبه افیونی برمی گردد. به این دلیل بعضی ها دغدغه کار دارند و بعضی ها بی تفاوت هستند. اگر دقت کنیم می بینیم در موارد دیگر در پس انداز، در زندگی، در رفتار و کردارشان هم همین طور هستند. زیرا کارخانه نرمال نیست. اگر تولید کارخانه نرمال شد دقیقاً برمی گردیم به یک مسیر روتین هم شاد و بشاش و هم جذاب و همه چیزهایی که آرزو می کنیم خودبه خود به وجود می آید. دیگر نیاز نداریم کسی ما را تأیید کند، دیده شویم و خیلی راحتیم. در لفافه صحبت نمی کنیم، نمی خواهیم موضوعی را به کسی بفهمانیم. اگر پی بردیم کاری اشتباه است و با کسی مشکلی داریم به خودش می گوییم نه به دیگری. چون وقتی اشکال کسی را به دیگری گفتیم، تولید کارخانه به هم می ریزد. زیرا فکر می کنیم اگر به خودش نگوییم و به کسی دیگری بگوییم درون ما خنک می شود.

حال بدی ما به انتخاب خود ما برمی گردد ما می توانیم چیزی که بد است را اصلاً نبینیم. چون بعضی چیزها را اصلاً نباید دید و شنید و بعضی مواقع باید روی خود را از مسأله ای برگردانیم. قرار نیست روی هر موضوعی زوم کنیم چون نمی خواهیم حال خودمان را خودمان بد کنیم. اگر چیزی باب میل نیست سعی کنیم نبینیم و نشنویم و روی خود را به طرف دیگر برگردانیم. این باعث می شود شجره خبیثه را آبیاری نکنیم.

پس هرگونه ماده ای، رفتاری، اندیشه ای و ذهنیتی و هر تعبیر و تفسیری به غلط که ما را از تعادل خارج کند شجره خبیثه را آبیاری می کند. در مجالس اگر به ما تعارف کردند و ما جواب مثبت دادیم قبل از اینکه آن ماده وارد بدن ما شود ما خودمان به صورت ذهنی شروع به اشکال ایجاد کردن در کارخانه تولید مواد شبه افیونی کرده ایم مثل تفکر زائد برای همین آقای مهندس برنامه ریزی کردند که همسفران حتماً آموزش ببینند و 40 سی دی بنویسند و وارد سفر دوم شوند تا با نوشتن اینها آن کارخانه به تولید نرمال خود برسد و یکی از نعمتهای الهی این است که وقتی کارخانه شروع به تولید نرمال کرد، دیگر درست کار می کند و خودش از درون مانع اندیشه بد و مانع ضدارزشی فکر کردن می شود و این نکته خیلی مهمی است.

پس باید بتوانیم نه بگوییم. خودمان نمی دانیم نه چیست ولی یک حس خوبی در ما ایجاد می شود که همان آبیاری کردن شجره طیبه است.

کاربردی کردن آموزشها به موقع خودش خیلی کارساز است. وقتی به مشکل برمی خوریم باید بدانیم کدامیک از آموزشها در خصوص آن مشکل کارساز است و در آن شرایط به درد ما می خورد. تفکیک آن خیلی مهم است. کاربردی کردن این نیست که راه برویم و کاربردی کنیم. چه موقع به چه درجه ای از آگاهی رسیده باشیم که در مورد مسأله ای بتوانیم آن آموزش را در ذهن بیاوریم و مرور کنیم توأم با آموزشی که گرفته ایم برخورد کنیم و خروجی داشته باشیم؛ آن موقع حس خوب و حال خوب خواهیم داشت و بی مورد در کاری دخالت نمی کنیم. اگر از ما نظر خواستند، نظر می دهیم ولی ابتدا به ساکن وارد قضیه ای شدن نشاندهنده درست عمل نکردن کارخانه تولید مواد شبه افیونی است.

khamr3

دوستانی که در این زمینه مشارکت نمودند:

مسافران: محمدنداف- محسن- علیرضا- میثم1- علیرضا ر-

همسفران: غفاری- ابراهیمی- عباس- نوروزی-

 

مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر سفر دوم جمشید

khamr2

 

دیدگاه‌ها

0 #3 ارتباط خمردرونی وخمربیرونیهمسفر دوستی 1400-04-20 23:43
باسلام وتشکرازاستادوتشکرازمسیولین سایت
0 #2 پاسخ: ارتباط خمر درونی و خمر بیرونیهمسفر سید محسنی 1400-04-18 15:18
با عرض سلام وخداقوت، این دستور جلسه که استاد به خوبی باز کردن. با تشکر فراوان از کمیته آموزش و سایت
0 #1 پاسخ: ارتباط خمر درونی و خمر بیرونیمسافر حسن 1400-04-18 12:54
با تشکر از استاد ،کمیته آموزش و مسئول سایت

Comments are now closed for this entry

آخرین اخبار

ورزش سروج

 • ورزش جمعه بیست و چهارم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/24 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفدهم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/17 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دهم دی
    اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/10 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سوم دی
    برنده کسی نیست که هرگز شکست نخورده است، بلکه کسی است که هرگز جا نزده!   روز جمعه مورخ 1400/10/3 ساعت 7:30 لغایت 10 صبح دوستان مسافر و همسفر، در محل...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و ششم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/26 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه نوزدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری     روز جمعه مورخ 1400/9/19 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دوازدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/12 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه پنجم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/5 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و هشتم آبان
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/8/28 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و یکم آبان
  رسیدن به قله پیروزی آسان است، به شرط اینکه راه رسیدن به قله را بشناسی و توانش را هم داشته باشی.   روز جمعه مورخ 1400/8/21 ساعت 7 صبح دوستان...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه چهاردهم آبان
  تفاوت بین افراد عادی و افراد موفق در چگونگی نگرش آنها به شکست است شکست فرصتی است برای شروع دوباره با هوشیاری بیشتر   روز جمعه مورخ 1400/8/14 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفتم آبان ماه
  برای شاد بودن، نیازی به تأیید دیگران نداری   روز جمعه مورخ 1400/8/7 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سی ام مهر
  برای اینکه نتایج مطلوبی داشته باشی این تو هستی که باید تغییر کنی نخواه که مسایل آسان تر شوند تلاش کن که تو توانمندتر شوی   روز جمعه مورخ 1400/7/30...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و سوم مهر
    روز جمعه مورخ 1400/7/24 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع شدند و به ورزشهای دسته جمعی پرداختند.   هدف...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه شانزدهم مهر
  بهترين منظره بعد از سخت‌ترين صعود است با انگيزه پيش به سوي صعود...   روز جمعه مورخ 1400/7/16 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی...

  ادامه مطلب...