031-33687673 |

مانيفست

واژۀ سروج تشکیل شده از حروف ابتدایی" سلامت روح و جسم " میباشد. سروج یک راه و روش فرآیند مدار در درمان اعتیاد می باشد که از سال 1386 فعاليت خود را آغاز نموده...

ادامه مطلب...

بنیان گذار روش درمان تنظیم دارو بر اساس علائم بالینی

آقاي مهرداد مفتون از سال 1384 در زمينه درمان اعتياد و برگزاري جلسات درمان گروهي اعتياد در اصفهان مشغول به فعاليت و تلاش مي‌باشند...

ادامه مطلب...

قوانین و حرمت جلسات سروج

1. سروج جلساتی است تحقیقاتی که با راهنمایی نیروهای مافوق و با توکل به قدرت مطلق، تشکیل می گردد.
2. شرط شرکت در جلسات، پذیرفتن اصول و قوانین آن و تمایل به رهایی از دام اعتیاد می باشد.

ادامه مطلب...

پروتكل درمان

پروتكل درمان شامل زمان، ‌دارو، آموزش و كاربردي كردن مي‌باشد...

ادامه مطلب...

فرم ارسال نظر

لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید!

تلفن همراه به درستی وارد نشده!

آدرس ایمیل وارد شده معتبر نمی باشد!

Invalid Input

لطفا متن پیام خود را وارد کنید!

کد امنیتی
کد امنیتی جدید؟ کدامنیتی به درستی وارد نشده!

این در وجود همه ما هست یا فاسقیم یا واصل. آنهایی که در زندگی دیگران دخالت می کنند و هر اتفاقی می افتد به آن پر و بال می دهند، جنسشان از فسق است. تا زمانی که این را در وجود خود نشناسند، هیچ گونه احساس خوبی نمی توانند داشته باشند. یک سری افراد ذاتاً واصلند، طبیعتشان وصل کننده است. اینها خیلی راحت تر به شناخت ساختارهای خودشان می رسند.

موضوع کارگاه آموزشی سفر دوم: شناخت و اصلاح ساختارهای منفی

استاد: جناب آقای مفتون

تاریخ: دوشنبه 1400/4/21

هستی از تضاد ساخته شده است. خوبی و بدی، زشتی و زیبایی، روشنایی و تاریکی، ودر برابر فسق، وصل وجود دارد. این کلمه در کلام اله نیز آمده است فسق یعنی جداکننده .

فسق و وصل در مقابل هم قرار دارند. اوج وصل انسان را می توان در شعر موسی و شبان یافت. شبانی با خدا اینگونه راز و نیاز می کند:« تو کجایی تا شوم من چاکرت// چارقت دوزم کنم شانه سرت» وقتی حضرت موسی(ع) اینها را می شنود به چوپان می گوید تو برای چه با خدا اینگونه صحبت می کنی و چوپان ناراحت می شود. آنجا به حضرت موسی(ع) وحی می شود که تو چه کاره بودی که ارتباط من را با بنده ام قطع کردی آن داشت با حال خودش به من وصل می شد و تو او را قطع یا فسق کردی. یعنی حضرت موسی(ع) هم می تواند فاسق به معنای جداکننده باشد.

این در وجود همه ما هست یا فاسقیم یا واصل. آنهایی که در زندگی دیگران دخالت می کنند و هر اتفاقی می افتد به آن پر و بال می دهند، جنسشان از فسق است. تا زمانی که این را در وجود خود نشناسند، هیچ گونه احساس خوبی نمی توانند داشته باشند. یک سری افراد ذاتاً واصلند، طبیعتشان وصل کننده است. اینها خیلی راحت تر به شناخت ساختارهای خودشان می رسند.

هستند دوستانی که مثلاً دو سه سال پیش، ناراحت بودند از اینکه استاد راهنما موقع مشارکت به آنها نگاه نمی کند و... اینها در درونشان ساختار منفی قوی است و دو سه سال بعد وقتی نقدی به آنها می شود دوباره صحبت چند سال پیش را با یک نفر دیگر انجام می دهند. این باز نشان می دهد که هنوز ساختار منفی در وجودشان شناخته نشده است.

تا زمانی که ساختار منفی را نشناسیم، نمی توانیم برطرف کنیم و انسانهای فاسق در اطراف ما از این مسأله بهره وری می کنند. مدام تحریک می کنند حتی با یک نگاه منفی. ممکن است حتی نسبت به کسی که ارتباط خوبی داریم ولی یک لحظه یا چند ثانیه حس منفی پیدا کنیم. اگر ساختار منفی در شخص قوی باشد همان چند ثانیه را ملاک زندگی و برخوردش با طرف مقابل قرار می دهد. برای همین آقای مهندس در سی دی هایشان تأکید می کنند با هر کسی کوچکترین مشکلی دارید بروید و با خودش صحبت کنید. یا اصلاح می شود یا شما را از اشتباه درمی آورد یا نهایتاً توجیه می کند و می گوید قصدم این نبود ولی این کار اجازه نمی دهد ساختار فسق در وجود شما شکل بگیرد. ساختار فسق هست ولی به آن پر و بال نمی دهید.

حتی گفته می شود با افراد فاسق همراهی نکنید. مثلاً اگر من که از کنگره جدا شده ام بخواهم مدام از مسئول کنگره و افراد کنگره بد بگویم و چند نفر دیگر را هم دور و اطراف خود جذب کنم و به حرف یک نفر دیگر هم که از آنجا می آید و پشت سر راهنمایش صحبت می کند پر و بال بدهم اینجاست که می شوم فاسق بدون اینکه خودم بدانم.

همه ما عیب داریم زیرا سالهای سال با ساختارهای منفی رشد کردیم و بزرگ شدیم. برای همین این ساختارها جایی می تواند بر ما غلبه کند. به همین دلیل گفته می شود اگر آموزشها را عمقی نگیرید و مطالب بنیادی و محکمات (محکم کننده ستونهای زندگی) را درست نگیرید و سطحی یاد بگیرید، فقط تغییر تاکتیک داده اید. خیلی از ما تاکتیکمان را تغییر می دهیم ولی خودمان تغییر نمی کنیم. ظاهر خودمان را آرایش و ویرایش می کنیم. برای همین گفته می شود دوست آن است که اشکال ما را به ما بگوید. دوست آن است که عیب را می گوید و دشمن آن است که می گوید می خواستم بگویم.

اگر من ساختارهای منفی خودم را شناخته باشم یواش یواش تبدیلشان می کنم نه فقط تغییر سطحی. در دستور جلسه تغییر، تبدیل و ترخیص گفته شد خیلی وقتها فقط در حد تغییر باقی می مانیم. وقتی کسی بدبین است، نگاه منفی دارد، دوست دارد پشت سر دیگران حرف بزند و...همه اطرافیانش هم از صنف خودش هستند. انسانها با کسی حرف می زنند که از جنس خودشان هستند. این نوع نگاه چه در خانواده، جلسه و چه در بین دوستان ناشی از ساختار منفی است. در صورتی که اگر احساس کردم روش فردی اشتباه است به جای اینکه به فرد دیگری بگویم که به او بگوید خودم می گویم، یا می پذیرد و قبول می کند یا دشمن می شود و می رود و دشمن سازی می کند. مهم این است که عیبی را که می بینیم و خسارتی که شخص به خودش می زند و نمی فهمد را به خودش تذکر بدهیم. با این کار جهانبینی به سمت درست شدن می رود.

بعضی از صحبتها زخم و نیش است. مار و عقرب در کویر با مار و عقرب در جنگلهای شمال هر دو نیش دارند آن یکی می کشد و این دیگری نمی کشد. پس حتی از نظر من نوع نگاه خیلی مهم است. نوع نگاهی که به کسی می کنیم می تواند باعث برداشت منفی شود یا برعکس برداشت مثبتی داشته باشد. آن نگاه می تواند مثل زخم در درون طرف مقابل باشد. اینها زمانی روی ما اثر می گذارد که تعمق کنیم. وقتی کسی چنین نگاهی به ما می کند یا صحبتی می کند که نیش دارد، در درجه اول بگوییم او نگاهی کرده و یا صحبتی کرده که شاید عمدی نباشد، شاید برنامه ریزی شده و از پیش تعیین شده نباشد. آن لحظه نگاهی و حرفی آمده و رفته. حق طبیعی است که ناراحت شوید ولی باید با صحبت کردن با خود همان شخص برطرف  شود و نباید اجازه بدهیم فسق در وجود ما شکل بگیرد. زیرا هر جا فسق شکل گرفت، یواش یواش تخریب ایجاد می شود.

بعضی مواقع به خصوص خانواده ها وهمسفران می گویند حالمان خوب نیست. اظهار می کنند مسافرشان درمان شده ولی هنوز یک سری اشکالات دارد. باید باشد. این توقع بیجاست که چون دارویش قطع شده همه چیزش خوب شود. ساختارهای منفی زیادی در وجود مصرف کننده است که یکی یکی باید اول شناخته شود و بعد در جهت اصلاحش حرکت کند. همه هم با هم درست نمی شود. کمااینکه جناب مهندس از سال 76 به دنبال تزکیه خودشان بوده اند و من از نزدیک شاهد این قضیه هستیم و دقیقاً تغییر ایشان را نسبت به گذشته می دیدم. مثلاً در مورد سیگار، سال 82 من سیگار را درمان کردم ولی جناب مهندس چند سال بعد این کار را کردند و الان به جایی رسیده که هر کسی عضو کنگره است نباید سیگار مصرف کند و این قانون شده است. پس تغییر ساختارها زمان می برد.

خانواده ای که فکر می کند مسافرش وقتی گل رهایی گرفت و قطع دارو شد باید دیگر هیچ عیب و نقصی نداشته باشد، چنین چیزی نیست. با نگاه موشکافانه در این قضایا می بینیم انسانها جایی خودشان را به خاطر آن ساختارهای منفی که در وجودشان اصلاح نشده است نشان می دهند. برای همین گفته می شود وادی ها و جهانبینی را بخوانید و بنویسید و اگر کوتاهی کنیم و ننویسیم می شویم صرفاً یک ماشین، یک ربات. فقط می رویم و می آییم. اگر سرلژیون آخر جلسه برسد و فقط برای لژیون داری بیاید از آموزش دور می شود و این نوع نگاه کم کم ساختار درونی ما را درست نمی کند. سرلژیونها یک ربع زودتر در جلسه برسند اگر هم وقت ندارند، به فرد دیگری بسپارند، مهم این است که آن کار درست انجام شود نه اینکه صرفاً فقط خودشان این کار را انجام دهند.

ما نمی توانیم ساختارهای منفی مثل حسادت و کینه و نفرت و... که سالها در ما بوده یک شبه و دو شبه درست کنیم. ولی می توانیم آنها را ببینیم. دیدن یعنی اگر حسی نسبت به کسی پیدا کردیم تعمق بکنیم ببینیم از زاویه کینه و نفرت و حسادت است؟ از زاویه درست است یا از زاویه اشتباه؟ این می شود دیدن ساختار. وقتی اینگونه به قضیه نگاه می کنیم دیگر قضاوت نمی کنیم. دیگر ذهن تعبیری و تفسیری نداریم. با این نوع نگاه دیگران را تفسیر نمی کنیم. کمااینکه تجربه داریم در گذشته که چه برخوردها و حرف و حدیث ها و صوت هایی راجع به ما پخش شد ولی من برایم مهم نبود زیرا از زاویه ای می دیدم که آنها دارند اشتباه می کنند پس من نمی توانم کسی را تحقیر و کوچک کنم.

در داستان شیخ صنعان شنیده اید که چگونه در سن هشتاد و پنج سالگی ساختار منفی خودش را نشان داد. بعد از هشتاد و پنج سال عالم بودن، مرجع بودن و مجتهد بودن خودش را نشان می دهد. پس ساختار با ما هست ولی چرا به آن توجه نمی کنیم و منفجر می شود؟ چون دیده نمی شود. بهترین آموزش این است که هر صحبت و قضاوت و نگاهی می خواهیم بکنیم ببینیم از چه زاویه ای است. یادمان نرود. ببینیم نفرت و کینه در وجود من برطرف نشده و هنوز هست. ببینیم سطحی تغییر کردهایم و این از تاکتیک ماست. اگر نسبت به یک نفر کینه را از بین برده باشیم ولی نسبت به فرد دیگری کینه داشته باشیم یعنی این صفت در ما تغییر نکرده تاکتیک عوض شده است. ولی این را متوجه نمی شویم که این ساختار است. ساختار همانطور که در جزوه جهانبینی آمده تمام تلاشش برای رشد و توسعه خودش است. مثلاً وقتی کسی به یک سفر دومی قدیمی که به او نرفتن به جلسه را القا می کند ارتباط برقرار می کند، چه اتفاقی می افتد؟ یواش یواش ساختارهای منفی درونش را تغذیه می کند. باید بدانیم در وجودمان چه ساختاری است؟ اگر بدانیم ساختار منفی داریم راحت عذرخواهی می کنیم زیرا می دانیم شاید آن حرف ناشی از ساختار منفی ما باشد.

وقتی جایی نگاه بد به کسی می کنیم، حس درونی چیزی می آید. اگر متوجه آن نباشیم مرتب گسترش می یابد ولی اگر متوجه شویم دلیل بر کارمان را می گوییم و اجازه گسترش نمی دهیم.

خیلی ها حاضر نیستند نقد خصوصی را بشنوند و با کوچکترین تذکری ناراحت می شوند. زیرا ساختار منفی شان خیلی قوی است. نیروهای بازدارنده آنجا نقش خود را نشان می دهند. ما آمده ایم تزکیه شویم. تزکیه شدن به این راحتی نیست، نیامده ایم تغییر تاکتیک بدهیم. نیامده ام معامله کنیم.

پس ساختار درونی وقتی وصلی باشد و فسقی نباشد، دیگران روی شخص تأثیر نمی گذارند. پس ساختارهای درونی خود را ببینیم. اگر هنوز ساختارهای منفی هست، اگر هنوز نق می زنیم، غر می زنیم، بدبینیم، اگر هنوز از نقد بیزاریم و می ترسیم و ناراحت می شویم، بدانیم ساختارهای درون ماست که تغییر نکرده و از خود واقعی دور شده ایم. تمام این حالت ها ناشی از این است که از خود واقعی دور شده ایم.

پس محکمات جزء پایه های درمانی است. طبیعت بهترین الگوی ماست. چون ذات خودش را نشان می دهد پس آنچه در درون ما هم هست روزی نشان داده می شود. اگر منفی فکر می کنیم، به خاطر همین ساختارهای منفی است و دیگران می توانند روی ما اثر بگذارند. اگر کسی عیب دیگری را برای ما گفت نشان می دهد ما زمینه این را داشته ایم که دیگری بخواهد پشت سر کسی برای ما حرف بزند و وقتی به طرف حرفی که راجع به او زده شده را بگوییم نشان می دهیم تغییر نکرده ایم و سوال اینجاست که چرا از بین این همه آدم آن شخص ما را انتخاب کرده است. ساختار درونی بیان می کند ما چه هستیم. ذرات می گردند و همدیگر را پیدا می کنند.

یک سد خونی داریم که علمی و پزشکی است و اجازه نمی دهد ضایعات وارد مغز شود. در دانش و آموزش، این سد، دانایی و آگاهی ماست. هرچقدر دانایی و آگاهی ما بالاتر برود سدی قویتر برای جلوگیری از نفوذ جهالتها و نادانیهاست و مانع نفوذ افراد منفی با ساختارهای منفی بر ما می شود.

برای همین به تزکیه جهاد اکبر گفته می شود، زیرا جهاد با نفس اماره خیلی سخت است. خیلی از بزرگان غافل شدند. باید منفی ها را بشناسیم و جلویش را بگیریم تا تکرار نشود. برای غالب شدن نیروهای مثبت زمان لازم است و نباید ناامید شد. زیرا ساختارها درست نشده است. در این جاده چاله هم هست باید یکی یکی آنها را پر کنیم و جلو برویم.

تا زمانی که ساختارهای درونی، هنوز روی مواضع منفی درست شده باشند نمی توانیم حس مان را خوب کنیم. خیلی ها دنبال این هستند که فقط بدبینی و یا حسادتشان اصلاح شود. ساختار منفی که در وجود شخص است اول باید شناخته شود و بعد آن را منهدم کنیم زیرا تا زمانی که آن باشد، حس خوب نداریم. اگر هم بیاید مقطعی است. یک هفته خوبیم و دوباره خودش را نشان می دهد. زیرا نیروهای بازدارنده در آن زمانی که حس ما خوب است خودشان را تقویت می کنند، نیرو جمع آوری می کنند تا به یکباره یورش ببرند. این خیلی مهم است. پس اگر اصلاح نشویم و درونمان آباد نشود، بیرونمان آباد نخواهد شد.

دو نوع حالت در انسان در مواجهه با حرف یا نگاه منفی کسی به وجود می آید. یکی اینکه کینه و نفرت پیدا کنیم و بعد دنبال انتقام باشیم. در نوع دوم ازنظر احساسی برانگیخته نمی شویم. زیرا می گوییم حتماً این صحبت از ساختار منفی اش است و به خود می گوییم چرا باید روی من اثر بگذارد در این حالت انسان می تواند ببخشد.

بازهم توصیه می کنم برای اینکه ساختار درونی درست شود، سی دی ها را هم گوش کنید و هم بنویسید. در هفته یکی دو ساعت وقت بگذارید که اگر هنوز مشکل در مراحل نفس داریم حل شود. نفس طیف است از نفس اماره به لوامه و مطمئنه در حرکتیم قرار نیست همیشه در اماره بمانیم یا در مطمئنه، ولی هرچقدر بیشتر این چیزها را متوجه شویم در بالاترین مرحله نفس محکم تر و بهتر می ایستیم.

دوستانی که در این زمینه مشارکت نمودند:

مسافران: علیرضا- علیرضا ر-

همسفران: یاراحمدی- غفاری- ابراهیمی-

sakhtar3

مسئول نظم این کارگاه آموزشی:

مسافر سفر دوم علی

sakhtar2

دیدگاه‌ها

0 #7 پاسخ: شناخت و اصلاح ساختارهای منفیمسافر علیرضا رفیعائی 1400-04-27 23:50
باسلام و عرض خداقوت و تشکر خدمت استاد و مسئول سایت و کمیته آموزش، امیدوارم تحت آموزش‌های سروج بتوانم با شناخت ساختارهای ضدارزشی درونم و اصلاح آنها روزبروز بسمت واصلین بروم.
0 #6 شناخت و اصلاح ساختارهای منفیهمسفرفرامرزی 1400-04-26 21:58
سلام وعرض تشکر ازاستاد راهنمای عزیز خیلی عالی بود وبااین دستور جلسه متوجه شدیم که نباید ازدرون خودمون غافل بشیم ممنون ازهمه مسولین و همه اعضای سروج
0 #5 شناخت واصلاح ساختارهایهمسفر دوستی 1400-04-25 12:03
باسلام وتشکرازاستادتشکرازمسئولین سایت
0 #4 شناخت و اصلاح ساختار های منفیعلیرضا م 1400-04-24 20:48
دریافتم که دیدن ساختارهای منفی گامی روبه دانایی است.
تشکر از استاد و تفکرسروج.
0 #3 شناخت و اصلاح ساختار منفیعلی 1400-04-23 16:17
بادرود و خسته نباشید به استاد و کمیته آموزش
دستور جلسه و آموزش خوبی بود که استاد به خوبی توضیح دادند‌. با تشکرفراوان
0 #2 پاسخ: شناخت و اصلاح ساختارهای منفیمسافر حسن 1400-04-23 11:21
با تشکر از استاد که موضوع را به خوبی عنوان کردند
0 #1 پاسخ: عاشق و معشوقمسافر جمشید 1400-04-23 10:37
با تشگر از استادبرداشت من از این دستور جلسه این است .تا موقعی که ساختار صور پهنان درست نشود که ان هم زمان بر هست .به هیچ وجه نمی توانم تغییر کنم وتغییر نکنم تبدیل نمی شوم .ساختاری که سالها بر من بوده باید شکسته شود .تا لذت واقعی زندگی را متوجه شوم و کم کم به خود واقعی برسم باتشگر

Comments are now closed for this entry

آخرین اخبار

ورزش سروج

 • ورزش جمعه بیست و چهارم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/24 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفدهم دی
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/17 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دهم دی
    اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/10/10 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سوم دی
    برنده کسی نیست که هرگز شکست نخورده است، بلکه کسی است که هرگز جا نزده!   روز جمعه مورخ 1400/10/3 ساعت 7:30 لغایت 10 صبح دوستان مسافر و همسفر، در محل...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و ششم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/26 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه نوزدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری     روز جمعه مورخ 1400/9/19 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه دوازدهم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/12 ساعت 7:30 لغایت...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه پنجم آذر
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/9/5 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و هشتم آبان
  اگر امروز وقت برای ورزش نگذارید در آینده وقت زیادی برای بیماری خواهید گذاشت انتخاب با خودمان است: ورزش و سلامتی یا تنبلی و بیماری   روز جمعه مورخ 1400/8/28 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و یکم آبان
  رسیدن به قله پیروزی آسان است، به شرط اینکه راه رسیدن به قله را بشناسی و توانش را هم داشته باشی.   روز جمعه مورخ 1400/8/21 ساعت 7 صبح دوستان...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه چهاردهم آبان
  تفاوت بین افراد عادی و افراد موفق در چگونگی نگرش آنها به شکست است شکست فرصتی است برای شروع دوباره با هوشیاری بیشتر   روز جمعه مورخ 1400/8/14 ساعت 7 صبح...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه هفتم آبان ماه
  برای شاد بودن، نیازی به تأیید دیگران نداری   روز جمعه مورخ 1400/8/7 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه سی ام مهر
  برای اینکه نتایج مطلوبی داشته باشی این تو هستی که باید تغییر کنی نخواه که مسایل آسان تر شوند تلاش کن که تو توانمندتر شوی   روز جمعه مورخ 1400/7/30...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه بیست و سوم مهر
    روز جمعه مورخ 1400/7/24 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی سروج گرد هم جمع شدند و به ورزشهای دسته جمعی پرداختند.   هدف...

  ادامه مطلب...

 • ورزش جمعه شانزدهم مهر
  بهترين منظره بعد از سخت‌ترين صعود است با انگيزه پيش به سوي صعود...   روز جمعه مورخ 1400/7/16 ساعت 7 صبح دوستان مسافر و همسفر،  در محل پارک فدک، مقر ورزشی...

  ادامه مطلب...