031-33687673 |
آرشیو

يك روانشناس با اشاره به رابطه معنادار جو عاطفی خانواده با گرایش فرزند به اعتیاد گفت: دانش‌آموزاني به سمت مواد گرایش پیدا می‌کنند که در منزل پایگاه عاطفی قوی و محکم ندارند.


دکتر اصغر کیهان نیا در مصاحبه با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: یکی از اشکلات مهمی که امروزه در دانش‌آموزان مد شده است، مصرف گل و گراس است كه مهمترین علت آن، دردسترس بودن و آسانی آن است، باید دید دانش‌آموزاني که به سمت مواد مخدر می‌روند از چه خانواده‌هایی هستند.


وی افزود: خانواده متشنج، خانواده چند همسری، خانواده‌‌اي با اختلافات خانوادگی، اعتیاد والدین، شرایط بد اقتصادی، حاشیه‌نشینی و خانواده پرجمعيت از جمله خانواده‌هايي هستند که در آنها به كودكان رسيدگي كامل نمي‌شود  و تربیت لازم به درستی انجام نمی‌شود.


اين روانشناس بيان داشت: احتیاجات اولیه فرزندان همچون لباس و خوراك امري ضروری است و اگر تامین نشود فرزندان دچار سرخوردگی می‌شوند و  احساس بی پناهی و قربانی بودن می‌کنند، فكر می کنند کسی حامی آنان نیست، لذا مستعد مصرف مواد مخدر برای انصراف از دردی که دارند؛ مي‌شوند.


كيهان‌نيا ادامه داد: وظیفه خانواده است که به فرزندش برسد اوقات فراغتشان را پر کند همسالان و دوستانی که فرزندش با آنان در ارتباط است، بشناسد. پول تو جیبی او را کنترل کند و بداند برای چه کاری هزینه کرده است و مدیریت کند. اگر در رابطه با تحصیل بر فرزند فشاری وارد می‌کنند حتما این فشار را کم کنند و خانه را مبدل به مرکز محبت کنند.


وي افزود: خانواده بايد با هم غذا بخورند دورهمی داشته باشند والدین بچه‌ها را به اصطلاح از سر خود باز نکنند که به کارهای خود برسند و بچه با فضای مجازی و بازی‌های اینترنتی صرفا سرگرم شود.


این مشاور خانواده اشاره کرد: در امریکا فرزندانی که معتاد می‌شدند دو دوره برای درمان داشتند یکی دوره بیمارستان و دیگری پس از دوره درمانی در بیمارستان که این دوره بسیار مهم بود این دوره به این صورت بود که خانواده‌ها دورهم جمع می‌شدند و از تجربیات مفیدی که در رابطه با فرزند خود که از اعتیاد رهایی یافته برای هم بازگو می‌کردند، این جلسات بسیار مفید بود و برای خانواده‌ها هزینه ای نداشت فقط آنها دورهم جمع می‌شدندو تجربیات مفید خود را به هم منتقل می‌کردند این برخورد در کشور ماهم می‌تواند بسیار مفید وا قع شود زیرا هزینه‌ای ندارد.


كيهان نيا افزود: معتقدم دانش‌آموزاني به سمت مواد گرایش پیدا می‌کنند که در منزل پایگاه عاطفی قوی و محکم ندارند؛ بنایراین به سمت همسالان می‌روند و برای اینکه همسالان آنان را در جمع خودشان بپذیرند مجبورند خواسته‌های آنان را اجرا کنند و هرگونه تفریحات خوب، بد و مضر را قبول کنند که این عامل از عوامل مهم گرایش به اعتیاد است.


وي بیان داشت: رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر بسیار می‌تواند در جلوگیری و پیشگیری از ابتلای فرزندان به اعتیاد موثر باشد.


كيهان نيا گفت: یکی از کارهای خیلی خوب این است که برای نوجوان و جوان مشاوران هم سن و سال آنها بگذارند زیرا بچه ها بیشتر از همسالان خود حرف شنوی دارند و پذیرای نصیحت و راهنمایی هستند؛ تجربه ثابت کرده کسانی که سن بالایی دارند متکی به نصیحت هستند و کار منطقی انجام می‌دهند و قادر نیستند پای درد و دل این بچه ها بنشینند که بینند از چه ناحیه‌ای رنج می‌برند اما جوانان و نوجوانان چون درد هم را بهتر می‌فهمند و نصیحت نسبت به هم کم می‌کنند و کار زشت کسی را تقبیح نمی‌کنند و درگیر مقایسه نمی‌شوند بهتر می‌توانند به جوان یا نوجوان آسیب‌دیده کمک کنند، بنابراین مسولین هم می‌توانند کمک کنند و مربیان جوان تربیت کنند که بتوانند با نوجوان سنخیت فکری و سنی بیشتری داشته باشند .

منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر96.09.26

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید
اگر کد نمایش داده شده برای شما خوانا نیست بر روی کلید تصویر امنیتی جدید کلیک کنید