031-33687673 |
آرشیو

 

وزير كشور و دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر : دولت باید تسهیلگر باشد و شرایط و زمینه‌ها را مهیا و مسير را هموار كند.

 

 

 

به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر، دكتر عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در نشست صمیمی ۱۱۰ سازمان مردم نهاد ملی، سطح یک و عضو کمیته توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد كه در مجموعه فرهنگي شقايق برگزار شد، به آياتي از قرآن کریم اشاره كرد و گفت: باور داشته باشیم خداوند غنی است و ما همواره نیازمند او هستیم.
 
 وی افزود: انسان ذاتا کمال‌گرا و غایت‌اندیش است، اگر غایت اصلی را خوب نشناسد متوجه کمالات دیگری می‌شود که هیچ کدام کمال و هدف اصلی نخواهد بود.
 
 دبیرکل ستاد گفت: عبودیت پرودگار یعنی آزادی؛ در واقع وقتی انسان از همه چیز به جز خداوند آزاد می‌شود، این عین آزادی است. خداوند الگوی انسان کامل در عالم هستی را معرفی کرده که پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار هستند.
 
 رحمانی فضلی گفت: ما علی‌رغم برخورداری از این مواهب و الگوها باز دچار غفلت می‌شویم و این به ذات انسان برمی‌گردد. انسان در مسیر زندگی‌اش در معرض امتحانات و انتخاب‌های بزرگی قرار می‌گیرد که در برابر آنها مختار است.
 
 
 
وي در ادامه؛ بهترین راه پیشگیری در همه انحرافات، کج‌روی‌ها و غفلت‌ها را مراجعه به عقل و دل دانست و افزود: ابزار شناخت و تاثیرگذاری بر افراد و جامعه یا دل است و یا عقل؛ برای آنکه مسیر را اشتباه نرویم باید هدف و غایت کمال را نشانه برویم. در این وامصیبت‌های عالم مادی، زیبایی‌ها، جلوه‌های لذت، خوشی‌ها، ناامیدی‌ها و... انسان به عنوان موجود برگزیده در معرض هزاران انتخاب قرار می‌گیرد. اگر به عرصه ای وارد شدیم و خواستیم اثرگذار باشیم باید بدانیم با چه موجود عجیب، پرقدرت، پیچیده و غایت گرایی روبرو هستیم.
 
 وزير كشور به موهبت سلامتی به عنوان حق انسان‌ها اشاره كرد و بيان داشت: باید کمک کنیم فردی که دارای مشکل می‌شود به مسیر سلامت خود برگردد. هرچه شرایط و مسائل در جوامع سخت‌تر می‌شود، تربیت و مدیریت در جامعه مشکل‌تر می‌شود. در تربیت‌های کلاسیک خودمان در آموزش و پرورش و خانواده‌ها با روش تفکر منطقی و آشنایی با ادبیات دل و عشق و دوستی غریب هستیم، حال وقتی نوجوانی در جامعه قرار می‌گیرد چگونه انتظار داریم خود را حفظ کند، این کار بسیار سخت است.
 
 رحماني‌فضلي با بیان اینکه باید مربیان جامعه که اولین آنها خانواده و دوم مدرسه است امر تعلیم و تربیت را با توجه به همین موارد انجام دهند، گفت: باید همه تلاش را بر روح، دل، جان و عقل نوجوانان مجتمع کنیم. اگر انسان ارزش خود را بداند، خودش را در معرض غفلت قرار نمی‌دهد.
 
 وي اظهار كرد: با توجه به داده‌ها و اطلاعاتی که از روش‌های درمان داریم، بالاترین میزان موفقیت کشورها در بهترین حالت پس از پاکی ۲۰ درصد است پس بهترین راه مبارزه با اعتیاد معتاد نشدن است.
 
 رحمانی‌فضلی گفت: معتقديم مسائل اجتماعی را باید خود اجتماع حل کند، دولت باید تسهیلگر باشد و شرایط و زمینه‌ها را مهیا و مسير را هموار كند.
 
 دبيركل ستاد ادامه داد: در نشست امروز به سخت‌گیری‌های بی مورد و مقاومت‌هایی از سوی برخی دستگاه‌ها با سمنها اشاره شد که حتما باید با سمن‌ها جلسه‌ای ترتیب داده شود و پیشنهادات آنان مدون شوند تا پیگیری شوند و اگر لازم بود در دولت مطرح شود. بارها اعلام کرده‌ایم صدور مجوز سمن ها نباید بیشتر از یک ماه طول بکشد آن هم به دلیل اینکه مراحل استعلام حدود ۲۰ روز تا یک ماه زمان می‌برد. در مواردی که صدور این گونه مجوزها بیش از یک ماه به طول انجامید می‌توانید به ما اطلاع دهید.
 
 رحماني‌فضلي با بیان اینکه مصوبه‌ای را با هدف حمایت و توانمندسازی سمن ها به دولت بردیم که مصوبه خوبی است و دارد اجرا می‌شود، اظهار کرد: البته نمایندگان سمن‌ها گفتند قانون می‌خواهند و شاید مصوبه چندان راهگشا نباشد. اخیرا جلساتی برگزار شد تا این مصوبه در قالب لایحه به مجلس برود.
 
 وي بيان داشت: در جلسه اخيري كه با مقام معظم رهبری (مدظله‌ا‌لعالي)  داشتیم ایشان تاکید فرمودند كه اگر بیش از ۵۰ درصد منابع را صرف پیشگیری کنیم باز هم کم است و این صحبت صحیحی است. لذا مقرر کردیم روش بودجه ریزی در سال آینده در ستاد طوری باشد که بیشترین بودجه را صرف پیشگیری کنیم. البته سمن ها هم باید برنامه داشته باشند و ستاد بعد نظارتی‌اش را تقویت کند.
 
 وزير كشور ادامه داد: طبق گزارش اخير سازمان ملل ۹ هزار تن محصول تریاک در افغانستان توليد شده است که این میزان محصول به دنبال بازار مصرفی است. حتما تنوع هم در محصولات شان خواهند داشت، تبلیغات خود را بیشتر مي‌كنند و قیمت را پایین می آورند و ما در مقابل آنها باید خود را تجهیز کنیم.
 
 رحماني‌فضلي گفت: معتقديم در حوزه سمن ها کسی نبايد مالیات بدهد مگر فعالیت اقتصادی خاصی داشته باشد من هم مخالف پرداخت مالیات از سوی سمن ها هستم كه براي حل موضوع با وزير اقتصاد صحبت خواهم كرد.
 
 وي ادامه داد: در گذشته بودجه‌ها ملی بود اما اخیرا بودجه ها استانی شده‌اند، بین ما و استان‌ها موافقت نامه‌ای تدوین خواهد شد. باید دبیران استانی را در نحوه توزیع و تخصیص بودجه فعال تر کنیم.
 
 رحماني‌فضلي در پایان خاطرنشان کرد : سمن های زیادی در حوزه مواد مخدر فعال هستند اما فقط ۱۰ الی ۱۵ درصد آنها فعالیت مناسبی دارند و بقیه آنها از مسیر اصلی دور هستند كه بايد باقي آنها جدي‌تر پاي كار بيايند، همچنين باید سمن ها خانه‌ای را تشکیل دهند و مسائل صنفی خود را در آن حل کنند.
 
 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید
اگر کد نمایش داده شده برای شما خوانا نیست بر روی کلید تصویر امنیتی جدید کلیک کنید